Mehmet Coşkundeniz Aşkla ilgili en çok sorulan sorular
HABERİ PAYLAŞ

Aşkla ilgili en çok sorulan sorular

Sevdiğimi mi yoksa beni çok seveni mi seçmeliyim?

Mantığın, seni seveni seçmeni söyler. Seni el üstünde tutan, değer veren, her şeyinle ilgilenen sevgiliden daha güzeli var mıdır? Ama ya kalbin? Sevme duygusunu yaşamadığın zaman kalbin her zaman isyandadır. Çünkü kalp sevmeye odaklıdır. Seni seveni seçersen, bir başkasını sevme riskin her zaman vardır.

“Sensiz yaşayamam” sözü doğru mudur?

Bu bir iltifattır aslında. Terk edildiği ya da ilişkisi bittiği için ölen kimse yok. Bu sözdeki amaç “Sensiz yaşamım eksik kalır” demektir. Nazım Hikmet’in bir şiiri bunu çok güzel anlatır: “Hani derler ya ben sensiz yaşayamam diye/işte ben onlardan değilim/ ben/sensiz de yaşarım/ama seninle bir başka yaşarım...”

“Senden önce hiç kimseyi bu kadar sevmedim” diyor. Doğru söylüyor mu?

Daha önceki ilişkilerinde yaşadığı duyguları, seninle yaşadıklarıyla karşılaştırmış ve bu karara varmış olabilir. Aşkın şiddeti kişiden kişiye göre değişir. Mutlaka daha önce de aşk yaşamıştır ama şimdi yaşadığının şiddeti öncekilere göre daha yüksektir. Bu sözden şüphelenme, aksine böyle bir aşkın bir tarafı olduğun için kendini şanslı say.

Kız arkadaşımın zararsız yalanlarını yakaladım. İleride daha büyük yalanlar söyler mi?

Şu ana kadar söylediği yalanlar sana zarar vermediyse, başkalarının hayatlarını etkilemediyse hoş görülebilecek yalanlardır. Kız arkadaşını bir daha küçük de olsa yalan söylememesi konusunda uyarmalısın. Bir ilişkiye yalanlar girmeye başlarsa o ilişki bitiş sürecine doğru yol almaya başlar.

Erkek arkadaşım çok dengesiz. Bir günü, bir gününü tutmuyor. Hep böyle mi gidecek?

Bu bir kişilik özelliği olabilir. Henüz olgunluğa erişmemiş bir erkekten söz ediyorsun. Denegesizliği yaratan çok fazla etken olabilir. Bu etkenlerden biri sen de olabilirsin. Değişip değişmeyeceği konusunda net bir şey söyleyemem. Ama dengesiz insanların zaman zaman düzelse bile yeniden eskisi gibi davrandıkları sıklıkla görülmektedir.

Sevgilim çok sorumsuz. Evlenince değişir mi?

Değişmez. Türkiye’de “Eşimin sorumsuz davranışları yüzünden boşandım” diyen kadınlara, “Peki evlenmeden önce eşinizin böyle olduğunu bilmiyor muydunuz?” diye soruldu. Kadınların büyük çoğunluğu, “Biliyordum ama evlenince değişir sandım” yanıtını verdi. Boşandıklarına göre, demek ki değişmemiş.

Bir ilişkide seks ne kadar önemli?

Aşksız seks olur ama sekssiz aşk olmaz. Seks yapmak ya da yapabilme hayalini kurmak aşkı besler. Aşkta iletişimin en önemli unsuru dokunmaktır. Zaten aşk içinde arzu barındıran bir duygudur. Yine de aşık kişilerin seks konusundaki hassasiyetleri, çekinceleri dikkate alınmalıdır. Seks önemli diye kişi istemediği halde böyle bir aktivitede bulunmamalıdır.

Erkek arkadaşım “Seks yapmazsak bu ilişki yürümez” diyor. Ne yapacağım?

Erkek arkadaşın uyanık davranmaya çalışıyor. Daha da açık söyleyeyim büyük olasılıkla seks yaptıktan kısa süre sonra ayrılacak. Seks, ancak her iki taraf da istediğinde anlamlı. Diğer türlüsü ilişkiyi yürütmeye yetmez.

Bakireyim. Erkek arkadaşım “Seks yaparsak birbirimize daha çok bağlanırız” diyor. Doğru mu?

Doğru değil. Erkek arkadaşın seni kendisine mecbur kılmak için böyle bir şeyi istiyor. Kendini buna hazır hissetmiyorsan, tabuların varsa, bunu doğru bulmuyorsan yapmak zorunda değilsin. Daha sonra pişman olabilirsin.

Sevgilim vaktini benimle değil arkadaşlarıyla geçiriyor. Artık sevmiyor mu?

Tam olarak “Sevmiyor” diyemeyiz ama ilgisinin azaldığı kesin. Seviyor olsa bile seninle vakit geçirmek istemiyor. Bu da ilişki için önemli bir sorundur. Sevgilinle bu konuyu mutlaka uzun uzun konuşup şikayetlerini dile getirmeli, onun savunmasını dinlemelisin. Sizin belki de ilişkiniz için heyecan tazelemeye ihtiyacınız var.

Sevgilimle en yakın arkadaşım çok samimi. Şüphelenmeli miyim?

Zaman zaman bu tür yakınlaşmalara tanık oluyoruz. Aralarındaki samimiyet seni rahatsız ediyorsa bunu önce sevgiline aktarmalısın. Sevgilinin mantıklı bir açıklaması mutlaka vardır. Şüphende seni haklı çıkaracak tek konu, samimi arkadaşın ile sevgilinin sen olmadan buluşmasıdır. İş ya da başka zorunlu durumlar haricinde, birlikte vakit geçirmek için buluşuyorlarsa, şüphelenmekte haklısın.

Erkek arkadaşım hiçbir randevumuza vaktinde gelmiyor. Bu bir ayrılık sebebi olabilir mi?

Bu seni rahatsız ediyorsa, evet olabilir. Erkek arkadaşının randevulara vaktinde gelmemesini “Bana önem vermiyor” şeklinde değerlendirebilirsin. Bunda da haklısın. Normal olarak sevgililik ilişkisi tarafların birbirini hayatlarında en öncelikli yere koymasıdır. Sen de kendini önemsiz hissediyorsan, ayrılık sebebi olarak görebilirsin.

Sevgilim özel günlerimizi ya unutuyor ya da geçiştiriyor. Bana değer vermiyor mu?

Ne yazık ki vermiyor. İlişkilerde sevgililer birbirini önemsediği kadar birbirlerinin önemsediği şeyleri de önemser. Bir başka deyişle, doğum günü, yıldönümü gibi özel günler sevgililer tarafından mutlaka özel bir şekilde kutlanmalıdır. Kutlanmıyorsa sorun var demektir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder