Ayrılığın öğrettiği hayat dersleri

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ayrılıklar can yakar, kalp kırar. Aynı zamanda yeni şeyler öğrenmenizi ve hatalarınızdan ders çıkarmanızı sağlar. Bazı gerçekleri benimserseniz, bir sonraki ilişkinizde hayal kırıklığına uğrama riskinizi en aza indirebilirsiniz.

1- HİÇBİR ŞEY AYNI KALMAZ: Bir ay önce etrafında pervane olan bir insanın, bir ay sonra buz gibi olmasını yadırgamak fayda sağlamaz. Hiçbir şey ilk andaki gibi kalmaz. Olumlu değişimleri kabul ettiğin gibi olumsuzları da kabul etmen gerekir.

2- SİZİN BAŞINIZA GELİR: “Benim başıma gelmez” dediğin her şey başına gelebilir. Diğer insanlar ne kadar iyiyse sen de o kadar iyi, ne kadar kötülerse sen de o kadar kötüsün. Başına gelen şeylerin sorumlusu sensin diyemem ama sen yine de bunu bir düşün.

3- HERKES KENDİ TERCİHİNİ YAŞAR: İnsanları seni sevmemekle suçlayamazsın. Senin nasıl tercih yapma hakkın varsa başkalarının da var. Tercih ettiğin kişiler seni hayal kırıklığına uğratmışsa o zaman hatalı bir seçim yaptığını da kabul etmen gerekir.

4- TAM DA O KADARINI YAPAR: “Yok artık, bu kadarını da yapmaz” dediğin herkes tam da o kadarını yapar. İnsanın olduğu her yerde her zaman en kötüsüyle karşılaşabilirsin. Bunu kontrol etme gücünün olmadığını bil.

5- İLİŞKİ BİR ALIŞVERİŞTİR: Her ilişkinin mottosu “Sev beni, seveyim seni”dir. Koşulsuz sevgi bile karşılık bulamazsa zamanla kaybolur. Ne kadar sevgi verirsen, o kadar alırsın. Kimsenin seni sonsuza kadar karşılıksız bir şekilde sevmesini bekleme.

6- İNKAR, GERÇEĞİ DEĞİŞTİRMEZ: Ayrılık çanlarının çaldığını görmezden gelmek, inkar etmek süreci gereksiz bir şekilde uzatmaktan başka işe yaramaz. Hatalı kişiyi bulmak seni rahatlatsa da ilişkinin bittiği gerçeğini değiştirmez.

7- İNTİKAM SENİ RAHATLATMAZ: Aldatıldıysan aldatmak, canını yaktıysa canını yakmak istiyorsun. Bunu hayata geçirdiğinde beklediğin rahatlama hissine kavuşamayacaksın. İlle de intikam istiyorsan, görmezden gelmen yeterli.

8- OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ OLDU: Bunun adına ister ‘karma’ de, ister ‘kader’. Nasıl ki tanışıp ilişkiye başlamanız, olması gerektiği gibi olduysa ayrılığınız da tam öyle oldu. ‘Keşke’ler, ‘eğer’ler çektiğin acıyı biraz daha artırmaktan başka işe yaramaz.

9- DÜNYANIN SONU GELMEDİ: Hepi topu bir ayrılık. Ayrılık insanları öldürseydi, tüm mezarlıklar onlarla dolu olurdu. Yeniden başlamak için asla geç değildir. Tek yapman gereken başarısızlığı kabul etmek ve yeniden başlama kararlılığını göstermek.

10- HAYAT ADİL DEĞİLDİR: Sadece sana değil, hiç kimse için adil değildir. Bütün mesele şu, “Hayat adil değil” sözüne sığınıp zayıflık mı göstereceksin yoksa “Değilse değil, yine de hayat çok güzel” deyip cesurca devam mı edeceksin? Herkes kendi tercihini yaşar...

Yazarlarımızdan

12 Mayıs 2021, Çarşamba 19:01
12 Mayıs 2021, Çarşamba 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder