Ayrılıktan sonra yeniden doğuş

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1-YAŞANAN ŞOKU ATLATMAK

İlişkinizin bittiğini anladığınız o ilk anda sadece korku, yalnızlık, kafa karışıklığı hissedersiniz. Belki aylarca devam edecek bir inanamama sürecine girersiniz. Tam olarak ne hissettiğinizi, ne düşünmeniz gerektiğini bilemezsiniz. Bunun geçeceğine kendinizi inandırın. Unutmayın, her aşk acısı mutlaka biter. Böyle durumlarda uzun yürüyüşler yaparak, sporla ilgilenerek kendi kendinize meditasyon yapabilirsiniz.

[[HAFTAYA]]

Kendi içinize kapanıp sürekli “Neden bitti?” diye sormanız, geri döneceğine dair hayallere kapılmanız acınızın dozunu artıracak, bu acıyı atlatma sürecini uzatacaktır.

2-İNKAR ETME SÜRECİ

İnkar etme, gerçekliği reddetme anlamına gelir. Hem bu ayrılığı hem de kalbinizin kırıldığını kabul etmek istemezsiniz; çünkü kabul etme, kavuşma umudundan da uzaklaşma anlamına gelir. Her şey normalmiş gibi davranmaya devam edersiniz. Kalp kırıklığını beklemede tutmak için elinizden gelen çabayı gösterir, bu gerçekle yüzleşmek istemezsiniz. Güvendiğiniz arkadaşlarınızla dertleşin. İçinde bulunduğunuz durumu anlatın. Sadece dinlemeleri bile yeter. Ya da günlüğünüze yazın. Yazmak acınızla yüzleşmenizi sağlar. Acıyı yok saymak, kalbiniz kırılmamış gibi davranmak yani rol yapmak bu aşamada doğru değil. Bunu önemsizleştirmeyin, yaşayarak bitirin.

3- İÇİNE KAPANMAK

Bu acı çekme aşamasında eski fotoğraflara bakar, mesajları defalarca okursunuz. Sosyal medyada eski sevgilinizin ne yaptığını takip edersiniz. Bu nedenle evden dışarı adım atmak istemezsiniz. Dostlarınızı görmek istemezsiniz, size yardım etmek isteyen aile bireylerinizi çevrenizden uzaklaştırırsınız. Hayattan kopmamalısınız. Günlük hayat aktivitelerinizi ihmal etmemelisiniz. “Bir daha kimse beni onun kadar sevemez. Ben de kimseyi onun kadar sevemem” düşüncesi yanlıştır. Acınız bittiğinde yeniden sevecek ve sevileceksiniz.

4-KIZGINLIK DÖNEMİ

Yaşadığınız acı duygularınızı öfkeye dönüştürebilir. Eski sevgilinize yönelttiğiniz öfke, size istemediğiniz şeyler yaptırabilir. Örneğin, ona ya da onun eşyalarına zarar vermeyi isteyebilirsiniz. Hayatına giren yeni kişiye telefon edip eski sevgilinizi kötüleyebilirsiniz. Sizi öfkelendiren şeyin aslında terk edilmekten çok kendinizi aşağılanmış ya da kandırılmış hissetmeniz. Aslında gerçek böyle değil. Bir ilişki yaşandı ve bitti. Aşkın başlayabileceğini de bitebileceğini de bilmelisiniz. Kendinizi bu düşünceden kurtarın. Öfkeyi eski sevgilinize yönelttiğiniz an kendinize saygınızı yitireceksiniz. Ve yaptığınızdan pişman olacaksınız.

5-GERİ DÖNDÜRME ÇABASI

Onu ne geri getirebilir?” düşüncesi, insanın beynini kemirdiği bir ruh halidir. Tekrar geri gelmesi için dua etmekten tutun da, eğer siz bu ayrılığa neden olan bir şey yaptıysanız, kendinizi affettirmek için çabalama anlarınıza kadar her şeyi kapsar. Kendinizle ya da eski sevgilinizle pazarlık yapmak, başka biri haline gelmek için ekstra ir uğraş içine girmenize de neden olur. Sizi mutlu eden, gelecekte yapmak istediklerinizi içeren bir liste hazırlayın. Bu liste tamamen kişisel olsun. Eski sevgiliniz hayatınıza girmeden önce neler yapıyordunuz, onları bir düşünün. Bu listeye eski sevgilinizle yaptıklarınızı asla koymayın.

6-HEP BÖYLE Mİ SÜRECEK?

Aşk acısını yaşarken insan bunun hiç bitmeyeceğini düşünür. Canınız o kadar yanıyordur ki; sağlıklı olarak düşünmenizin imkanı yoktur. Hep böyle sürmeyeceğine, acının geçeceğine kendinizi inandırmalısınız. Çevrenizde sizinle birlikte ağlayacak değil, sizi güldürecek insanlara ihtiyacınız var. Negatif insanları çevrenizden uzaklaştırın. Ayrıca sık sık kendinizi evden dışarı atın.

Yazarlarımızdan

15 Ağustos 2020, Cumartesi 08:01
15 Ağustos 2020, Cumartesi 07:52
Sıradaki haber yükleniyor...
holder