Bebeği çalınırsa herkes aslan kesilir

25 Nisan 2010, Pazar 05:00
AA

Adana’da ikiz bebeklerinden birini çalmaya kalkan hırsıza karşı bıçakla koyan ve ölüme sebebiyet vermekten 10 yıl hapis cezasına çarptırılan babadan söz etmiştim dün. Demiştim ki, “Ya sizin evinize biri girse, bebeğinizi kaçırmaya kalksa ne yapardınız?” diye sormuştum. İşte sizden gelen yanıtlar...
***
Asya yazıyor: “Bir anne olarak cevap vereyim: Benim başıma böyle bir olay gelse, oğlumu gözümün önümde kaçırsalar, aynı davranışta bulunurum. Deliririm resmen. Ceza çekmem gerekirse de çekerim, başı dik hapse girerim. Çünkü utanılacak bir suç değil. Yeter ki oğlum güvenli bir yerd,e güvendiğim insanların elinde büyüsün. Hayvanlar aleminde bile bu geçerli, bir deneyin yavru aslanı annesinden ayırmayı... Annelik hiçbir şeye benzemez. Bu hayatta en çok oğluma değer veririm. Bir laf vardır, “Önce can sonra canan” diye... Yani önce oğlum sonra başkaları. Oğlumu başkasının hayatına değişmem, bu başkası babası bile olsa. Ben anneyim. Onu 9 ay karnımda taşıdım. Doğum anındaki o şiddetli ağrıları, sancıları oğlumu başkası elimden alsın, istediğini yapsın diye mi çektim? Sonra biraz düşünün... Bebeğinizi elinizden aldılar. “Acaba yavrum yaşıyor mu? Acaba nerede? Canı yanıyor mu? İşkence mi yapıyorlar” diye düşünmekten insan aklını kaybedebilir...”
***
Gizem yazıyor: “22 yaşındayım ve anne değilim. Belki bir çocuk sahibi olmama da çok uzun zaman var. Bugünkü yazınızı okuduktan sonrada düşündüm ve dedim ki “İnsan bu dünyaya çocuk nasıl getirebilir?” Bir yanda tecavüze uğrayan küçük kız çocukları, bir yanda evinden çocuğu kaçırılmak istenen baba... Anlaşılan şu ki; kendi evinde bile çocuklar güvende değil. İnsanların gözü dönmüş. Dediğim gibi çocuğum yok ama düşünebiliyorum, o babanın yerine kendimi koyabiliyorum. Evimden herhangi bir eşyayı çalmıyor ki o hırsız oturup izleyeyim? Canımdan kanımdan bir parçayı çalmaya çalışıyor. Bu 10 yıl cezayı veren hakimin başına gelse o ne yapardı acaba? Bir de şu açıdan düşünüyorum, diyelim ki o hırsız kaçırdı çocuğu. Şimdi 10 yıl ceza vererek kanunlar açısından görevini yerine getirdiğini düşünen hakim ne yapıcaktı o zaman? Nasıl acısını dindirecekti bu babanın? Ve diyelim ki hırsız bir şekilde bulundu. O zaman hırsız ne kadar ceza alırdı? Eminim ki 10 yıl bile yatmazdı.
***
Aziz Pinassi yazıyor:
“Maalesef cari kanunlar hane sahiplerine pek yardımcı olamıyor. Taciz-tecavüz-gasp gerçekleşmediği müddetçe yatak odamıza kadar girene karşı kendimizi müdaafa ettiğimizde suçlu durumuna düşüyoruz ve çoğu zaman da ceza alıyoruz. Bu durumda ne yapmalıyız? ‘155 Polis İmdat’ı arayıp ‘Evime hırsız girdi, bebemi çalıp götürüyor, yetişin’ deyip uslu uslu beklemek lazım. Hırsız yakalansa bile, kendisi veya cin gibi bir avukat onu şöyle de müdaafa edebilir: ‘Hakim Bey, şahsa evin kapısını evli olan sevgilisi kadın açmıştır. Oturup istikballeri hakkında konuşurken, yan odada uyanan koca, bıçak ve sopa ile müvekkilimi mağdur etmiştir...’ Evine giren hırsızı yakalayıp bağlıyacaksın ve sonra polisi çağıracaksın. İpleri çok sıkı bağlarsan avukatı sana dava da açabilir ona göre...

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.