Beni aldattı ama dönmek istiyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kız arkadaşımın beni aldattığını öğrendim. 2 yıldır beraberdik ve aramızda söz kesmiştik. Başkasıyla görüştüğünü 2 ay önce öğrendim. Önce inkar etti. Sonra açıklama yapmak istedi ama dinlemedim. Ailesinden arayanlar oldu, telefonu açmadım. Sessizce giderek hata mı yaptım? Hakaretler edip yüzüne mi vursaydım? Bir insan aldatıp sonra neden ilişkiye devam etmek ister? ● M.A.

Sessizce giderek en doğru olanı yapmışsın. Hakaret etmek seni haklıyken haksız duruma düşürürdü. Üstelik hukuki bazı problemlere yol açardı. Aldatmasının sebebini kendinde arama. Belli ki senin bir eksiğin ya da kusurun üzerine aldatmamış. Çünkü yeniden dönmek istiyor. Aldatanların bazen monoton giden hayatlarına heyecan katmak için bu işe giriştiği bir gerçektir. Ancak olay ortaya çıktığında hepsi pişman olur. Çünkü kaybettikleri şey büyüktür. 2 yıllık evliliğe giden bir ilişkiyi berbat etmenin verdiği suçluluk duygusu vardır. Bu nedenle kendini sana affettirmek istiyor. Çektiğin acı zamanla geçecek merak etme.

Araya mesafe girdi duygularım değişti

3 yıllık bir ilişkim var. 3 ay önce işimden ayrılınca ailemin yanına dönmek zorunda kaldım. Uzak mesafe ilişkisi yaşamaya başladık. Ama bu sürecin başında onu çok özlerken şu anda sevgilisi değil arkadaşı gibi hissetmeye başladım. O bana soğuk veya uzak değil ama ben onunla olmayı artık istemiyor gibiyim. Hatta onsuz hayaller kurmaya başladım. Onu aldatıyor gibi hissediyorum. ● DAMLA

Araya mesafe girdiğinde bu tür duygu dalgalanmalarının yaşanması normal. Ancak bunun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunu anlaman için kısa süre içinde sevgilinle buluşman gerekiyor. Bu buluşma, sana duyguların hakkında net fikir verecektir. Mesafeli ilişkide süreç uzadığında maalesef geriye dönülmez bir yola girilmiş oluyor. Ama kendine şunu da sorman gerek. Acaba duygularının azalması mesafeden mi kaynaklanıyor yoksa zaten bitme sürecine girmişti de yeni mi anladın? Bir başka deyişle duygularının bitmesinin sebebi aranızdaki mesafe olmayabilir. Kendinden ve duygularından emin olmadan sakın evlilik kararı verme.

Annemi bir türlü ikna edemiyorum

24 yaşındayım, eğitim fakültesinden mezun oldum. Fakat pandemiden dolayı henüz bir iş bulamadım. 3 yıllık bir ilişkim var evlenmek istiyoruz. Fakat ne yaptıysam annemi değil evliliğe, tanışmaya bile ikna edemedim. “Okul bitsin” dedi, bitirdim. “İş bul” dedi, “Pandemi var” deyince “2-3 yıl bekle” diyor. Düşünmekten, üzülmekten vücudumda yaralar çıktı, 48 kiloya düştüm. ● FATMA

Anneni kırmak istememeni, onun da senin mutluluğuna ortak olmasını istemeni anlıyorum. Ancak bazen kişinin kararlarında diretmesi gerekiyor. Madem o tanışmak istemiyor, sen bir yolunu bulup erkek arkadaşını onun karşısına çıkarmalısın. Belki de çok sevecek ve fikrini değiştirecek. Ayrıca böyle yapman ona “Ben evlenmekte kararlıyım” mesajını da verecek. Kendini yiyip bitirmen hiçbir sonuç getirmez. Toparlanıp bir plan yapmalısın. Ayrıca erkek arkadaşın da bu konuda kararlı mı? Mutlaka onunla konuşup böyle bir yola çıkmak istediğini söylemelisin. Bu arada iş bulma konusunu da boşlamamalısın. Evlensen dahi mutlaka bir işin olmalı.

Başkasına gitti acısını iyileştirdim

Bir senedir emek verdiğim ilişkiyi tek taraflı yaşadığımı anladım. İlişkimizin üçüncü ayında bana “Seni sevmiyorum” dedi. Ama sonra bana yaralı bir şekilde geldi. Sevdiği kişiler ona acı verdi. Ama ben kabul edip onu yalnız bırakmadım, acılarını iyileştirmek için bir dost gibi uğraştım. Kendime kötülük ettiğimi biliyorum fakat vazgeçemiyorum. Bana geri dönmesi için ne yapayım? ● ŞEVVAL

Kendine sadece kötülük yapmıyorsun. Sana bundan sonra da lazım olacak duygularını seni sevmediğini bildiğin biri için zedeliyorsun. Seni sevmediğini açıkça söyleyen, başkalarıyla birlikte olan biri sana bugün dönse bile ne faydası olabilir? Üstelik sen ondaki sevgililik imajını çoktan bitirmişsin. Çünkü dost olarak davranmışsın. Bu andan sonra onun duygularında geriye dönüş söz konusu olamaz. Ama onu düşünmeye sevk edebilirsin. Böyle devam edemeyeceğini söyle. Onun dostu olmadığını, arkadaşlıktan öte duyguların olduğunu söyle. Bu söylem belki onun seni yeniden düşünmesini sağlayabilir.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder