Biteceği baştan belli olan 10 ilişki türü

03 Nisan 2016, Pazar 19:00
AA

1- ESKİSİNİ UNUTMAK İÇİN

Böyle bir ilişki size ne eskisini unutturur ne de yeniden mutlu olmanızı sağlar. Bu bir ‘yara bandı’ ilişkisidir. Yara bantlarının da ömrü çok kısadır. Yaraya yapıştırırsınız, bir süre sonra bant etkisini kaybeder ve çıkarıp atarsınız. Aşkta çivi çiviyi sökmez.

2- YALNIZLIK KORKUSU

Uzun süredir hayatınızda kimse yok. İçinizde “Bu hep böyle mi gidecek?” korkusu var. Bu nedenle aşık olmadan, çok da tanımadan biriyle birlikte olmaya başlıyorsunuz. Ama sonra bakıyorsunuz ki size pek de uygun değil. Bu kez de ayrılmak için bahaneler bulmaya çabalıyorsunuz. 

3- 40 YILLIK DOST

O sizin dostunuz. Yediğiniz, içtiğiniz ayrı gitmiyor, birlikte birçok şeyi yapmaktan zevk alıyorsunuz. Sonra bir gün “Madem bu kadar iyi anlaşıyoruz neden sevgili olmayalım?” diye düşünüyorsunuz. Ama aşk başka, dostluk başka. Sevgili olduğunuz andan itibaren o eski keyifli günleri hasretle anmaya başlayacaksınız.

4- ARKADAŞ ISRARI

Tüm arkadaşlarınız ya ilişkide, ya da evli. Size de birini bulmuşlar, “Bir dene, ne çıkar?” deyip duruyorlar. Onların zoruyla başlıyorsunuz ama maalesef içinizden gelmiyor. Birkaç kez grup halinde dışarı çıkmaktan başka bir şey de yapmıyorsunuz. 

5- ESKİ SEVGİLİNİN ARKADAŞI

Ya eski sevgilinizi kıskandırmak için ya da ondan intikam almak için böyle bir ilişkiye girersiniz. Bu da mutlaka geri teper ve üzülen siz olursunuz. Diyelim ki gerçekten sevdiniz. O da sizi sevdi. Ama bu kez de “Durumu nasıl açıklayacağız?” sorusu içinizi kemirir.

6- ESKİ SEVGİLİNİN KENDİSİ

Çok sıklıkla yaşanan bir durum. Sevgililerden biri hala aşıksa, gidenin dönmesini bekler. Büyük olasılıkla o da özleyerek geri döner. Ama bu dönüş ‘kesin dönüş’ değildir. Sadece özlem gidermeyi amaçlar. Böyle bir ilişki sizin acınızı katlamaktan başka bir işe yaramaz.

7- SEKS AMAÇLI İLİŞKİ

Adı üstünde, amaç belli. Böyle bir ilişkiyi sonradan ‘düzenli’ bir ilişkiye çevirmek neredeyse imkansızdır. Çünkü zaten en azından taraflardan biri ‘sevgili’ olmak istemediği için işi sadece seks ilişkisi düzeyinde tutar. Ayrıca mükemmel seks bir insanı elde tutmaya yetmez.

 8- MADDİ ÇIKAR İLİŞKİSİ

Biriyle sırf parası var diye, size hediyeler alıyor diye, güzel yerlere götürüyor diye ilişkiye girmek akıl karı değil. Karşınızdaki insanın saygısını asla kazanamayacağınız gibi, kendinize olan saygınızı yitirirsiniz. Böyle bir ilişkide sizin istekleriniz değil, onun istekleri geçerlidir.

9- YAZ EĞLENCESİ

Yaz aşklarını abartmakta üstümüze yok. Bu tür ilişkiler tatil yerinde başlamalı ve orada bitmeli. Bunu böyle kabul ettiğimiz sürece sorun yok. Ama taraflardan biri ‘devam etsin’ ısrarındaysa, diğeri de ‘hayır, bitsin’ kararındaysa durum vahim hale geliyor.

10- SÜREKLİ KAVGA

Aslında siz daha ilk kavganızda ayrıldınız da haberiniz yok. Bu kavgaların her seferinde ilişkinizden bir parçayı kopardığını bilmelisiniz. Çünkü kavga aranızdaki saygıyı yok eder. Saygının yok olması sevgiyi de çürütür. Kavgalarınızın sebebi hep aynıdır ve hiç sonuca ulaşmaz.

Hem uzun hem de mutlu ilişkilerin 20 sırrı

1- Birbirinize her konuda güvenmelisiniz. İki taraf da bir şey saklamamalı. Saklanan şey küçücük bir şey olsa bile bir gün ortaya çıktığında aranızdaki güven duygusu zedelenir.

2- Olduğunuz gibi davranın, onun da olduğu gibi davranmasına izin verin. Birbirinizi değiştirmeye çalışırsanız ortaya çıkacak sonuçtan asla mutlu olmazsınız.

3- Aranızdaki sevgi bağı çok önemlidir. Bu bağı güçlendirmeye özen gösterin. Onu sevmenizin birçok nedeni var. Bazen bu nedenleri ona da söylemelisiniz.

4- Elbette tartışma olacaktır. Ama haklı-haksız kavgası sizi çok yıpratır. Her zaman haklı çıkması gereken ilişkinizdir. İlişkiniz zedelendikten sonra sizin haklı olmanızın ne önemi var ki?

5- Aranızda, eğitiminizden, kültürünüzden gelen anlaşmazlıklar olabilir. Öncelikle bu anlaşmazlıkları kaşımak yerine mutlaka ortak bir noktada buluşmalısınız.

6- Sosyalleşmek şart. Zamanınızı sürekli evde geçirmeyin. İlişkinizin ilk aylarındaki gibi dışarıda buluşun, arkadaşlarınızla görüşün, konserlere, sinemaya, yemeğe, eğlenmeye gidin.

7- Konuşulmayan her anlaşmazlık, içinizde birikir. Sonunda bu durum sizi ayrılık noktasına kadar götürür. Rahatsız olduğunuz ne varsa bunu konuşmalısınız.

8- Birbirinizin ne kadar kazandığını bilmek, aşırı şeyler istemenizin önüne geçecektir. Sevgilinizden ya da eşinizden yapamayacağı bir şeyi isterseniz, onu da zor duruma sokarsınız.

9- Ayrılık önemlidir. Her tartışmada konuyu sakın ayrılığa getirmeyin. Çünkü ayrılığı konuşup ayrılmazsanız, bu kez bir daha aynı şeyi söylediğinizde eşiniz, sevgiliniz sizi ciddiye almaz.

10- Birbirinizin sosyal çevresine, ailesine, arkadaşlarına saygı duyun. Ondan, sizin için arkadaşlarını, ailesini terk etmesini istemeyin.

11- İlişkilerde asıl tehlike sürpriz yapmayı bıraktığınız zaman başlar. Doğum günlerinde, evlilik yıldönümlerinde, tanışma yıldönümlerinde mutlaka sürprizler hazırlayın.

12- Birbirinizden ayrı vakit geçirmelisiniz. Çünkü böylece yaptığınız şeyleri birbirinize anlatabilirsiniz. Üstelik bu durum birbirinizi özlemenizi de sağlar.

13- Kıskançlığı terk etmeyin ama fazla da abartmayın. Eşinizin, sevgilinizin nerede kiminle ne yaptığını tabii ki bileceksiniz. Bu bir hesap verme değil, ilişkiye saygının gereğidir.

14- Sevgilinizi, eşinizi başkalarının yanında asla eleştirmeyin. Onu küçük düşürmeyin. Eğer eleştirilecek bir hareketi, sözü varsa bunu yalnızken yapıcı sözlerle ona söyleyin.

15- Hobilerinizden, özel ilgi alanlarınızdan da vazgeçmeyin. Vazgeçerseniz ilgileneceğiniz tek şey olarak sevgiliniz, eşiniz kalır. Sokak tabiriyle ‘ona sararsınız’.

16- Sözcüklerinizde saygı çerçevesini asla aşmayın. O sizin sevgiliniz, eşiniz. Aşağılayıcı kelimeler, hakaret içeren sözcükler kullanmamalısınız. Hatta lakap bile takmamalısınız.

17- Evin içinde yapmasını istemediğiniz şeyler varsa bunu ona direkt söyleyin. İma etmeye kalkmayın, anlamasını beklemeyin. Siz aynı zamanda birbirinizin arkadaşısınız.

18- Sakın ilişkinizi ve eşinizi-sevgilinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Herkesin ilişki dinamiği farklıdır. “Şunun sevgilisi böyle yapıyor, bunun eşi şöyle davranıyor” demeyin.

19- Eşinizi, sevgilinizi yapacağı işler konusunda yüreklendirmelisiniz. Her zaman yanında olduğunu hissetmelisiniz. Başarısıyla övünmeli, başarısızlığı durumunda onu teselli etmelisiniz.

20- İlişkinin içinde zaman zaman tıkanabilirsiniz. Bir uzmana danışmaktan asla çekinmeyin. İlişkinizi kurtarabileceğinize olan inancınızı yitirmeyin.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.