Doğru ilişki sabırla gelir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yıllar süren aşklara gıptayla bakıyoruz artık. İlişkilerimiz kısa sürüyor. Neden? Çünkü karşımızdakinden verebileceğinden daha fazlasını ister olduk. Çünkü menfaatimiz ilişkimizden daha önemli hale geldi. Bir birlikteliğe başlamamız hep menfaatimizin bizi tetiklemesiyle olmaz mı? Karşı cinsten hoşunuza giden insanla bir birliktelik yaşamanızın temeli, ruhsal ve bedensel tatmini yaşamak, onun yardımıyla mutlu olmak, en basite indirgersek de yanınızda bir partner olarak dolaştırmak, gezmek, yemek yemek, iyi vakit geçirmek...

[[HAFTAYA]]

Bu böyle uzar gider, ama başlangıcın temelinde menfaat yatar. Zaman ilerledikçe, bu birliktelik sevgi ile harmanlanırsa eğer, işte o zaman daha bir düzgün hal alır.

***

Tabii ki sevgi kavramının ortaya çıkabilmesi için en başta sıraladığım özellikleri birlikte olduğunuz insanda bulmanız lazımdır. Yani birini sevebilmeniz için onun sizin isteklerinizi yerine getirebilecek, isteklerinize cevap verebilecek biri olması gerekiyor. Bana göre günümüz için geçerli olan ilişki standardı tamamen böyle. Duygusallık, romantizm gibi kavramların bir ilişkideki sıralaması değişti artık. Birbirine iyice ısınamayan insanlar, haliyle en son romantizmi yaşıyorlar. Neden birbirlerine ısınamadıklarını sorarsanız, tek sebebi menfaat kavramının öne çıkmasıyla, kişilerin davranışlarının değişmesi, samimiyetten uzak ve yapmacık olmaları. Yaşanan ilişkilerin çoğu günümüzde artık böyle. Mutlaka istisnai durumlar da vardır.

***

“Aldatan kesim erkektir” diye bir şey kalmadı. Yani kesim diye bir şey kalmadı. İnsanlar ilişkilerde birbirlerini aldatır oldular. Ve bunun temel sebebi tatminsizlik. Manevi tatminsizlik de değil; doğrudan cinsel açlık. Bir de başka bir durum var ki, o daha da beter. Bazılarımız gerçekten bir ilişkide aradıklarının hepsini bulamayınca eksik kalan yönleri başkalarında arama özgürlüğüne kişilik açısından sahipler. Ama bir kısmı da var ki aldatma denildiğinde rengi uçuyor. İşte bu kişiler de aradıklarını bulamamalarının ve beklentilerine cevap alamamanın sonucunda içine kapanıyor, dengesiz bir hal alabiliyor ve haliyle beraber oldukları kişiyi çok rahat bir şekilde kırabiliyor. Eğer böyle bir durumunuz var ise, şimdiden söyleyeyim karşınızdaki gerçekten neden ona tavır aldığınızı anlayamıyor. Siz ise her zamanki gibi onun pat diye anlamasını bekliyorsunuz.

***

Peki bunların çözümü var mı var ise nedir? Karşınızdaki insandan, size verebileceğinden daha çok şey beklememek ve elinizdekilerle mutlu olmak hem sizi rahatlatır, hem de karşınızdakine sizi tanıma ve sevme fırsatı verir. Çünkü sevgilinizin sizin isteklerinize göre kendisini değiştirmeye çalışarak içine kapanmasını engeller ve bu tutumunuz sayesinde sizinle daha çok ilgilenir. Hatamız artık her şeyi çok çabuk elde etmeye çalışmamız. Çok sık sevgili değiştirip mutlu olamayan insanların da sorunu bu bence. Gerçekten de sabır hayatın her alanında olduğu gibi doğru bir ilişki için de kullanılabilir bir anahtar.

Yazarlarımızdan

08 Mayıs 2021, Cumartesi 07:01
08 Mayıs 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder