'Ev'siz evlilik olur mu?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bizim tatlı mı tatlı, kalemi kuvvetli, canımızın içi yazarımız Şirin Sever, pazar günü Fazıl Say-Ece Dağıstan’ın “Evliyiz ama ayrı evlerde yaşıyoruz, birbirimize sırt çantamızla gidip geliyoruz” sözlerinden yola çıkıp şahane bir yazı yazdı. Şirin, yazısında benim alanıma girdiğini belirttiği için bu konuda birkaç cümle de benim yazmam şart oldu. “Evlilik nedir?” sorusunu yanıtlayarak başlayalım işe. İki yetişkin insanın, birlikte yaşama isteklerini kendi hür iradeleriyle devlet nezdinde onaylatmaları işlemine evlilik denir.

Evlilik belgesine imza atılma işlemine de nikah denir. Elbette ki evlilik kelimesinin kökeni ‘ev’den geliyor. Yani çiftin aynı evde birlikte yaşayacakları düşünülerek oluşturulmuş bir kelime. Çünkü geleneksel anlamda, nikahla bağıtlanan birliktelikler kadın ve erkeğin aile evlerinden ayrılarak kendilerine yeni bir ev kurmaları üzerine kurulmuştur.

Aile evlerinden ayrılmadan, ebeveynleriyle birlikte yaşayan evli çiftler de var elbette. Bu durum da geleneklerin sonucu. Genellikle kadın, erkeğin ailesiyle birlikte yaşadığı eve yerleşir. Aslında çok da sağlıklı değildir. Çiftlerin özel hayatı yoktur, kendi ailelerini kuramazlar ve doğal olarak o evlilik bir süre sonra çekilmez hale gelir.

KAĞIT ÜZERİNDEKİ EVLİLİKLER

Şimdi gelelim Fazıl Say-Ece Dağıstan’ın evli oldukları halde ayrı evlerde yaşama meselesine... Geleneksel evlilik anlayışının insanları çok zorladığı bir gerçek. Her an her şeyi birlikte yapmak, sürekli birlikte olmak bir süre sonra insanların duygularını köreltiyor. Fazıl Say ile Ece Dağıstan’ın uyguladıkları sistem öyle üstün körü bakıldığında aykırı gibi gelse de “Neden olmasın?” sorusunu düşündürüyor insana.

Evet, kendilerini böyle mutlu hissediyorlarsa neden olmasın? Ayrı evlerde olmaları aralarındaki bağı zayıflatmıyorsa neden olmasın? Evlilik sadece aynı evde birlikte yaşayarak yürütülecek bir kurum değil. Aynı evde yaşayıp da birbirleriyle hiç iletişimi olmayan, paylaşımları kalmamış, birbirlerine tahammülleri sıfıra inmiş öyle çok evli çift var ki... Şimdi Fazıl Say-Ece Dağıstan mı samimi yoksa sadece kağıt üzerinde evli olan ve statülerini bozmamak için bu sağlıksız birlikteliğe katlanan çiftler mi?

Her evliliğin ya da her ilişkinin dinamikleri farklıdır. Evliliği yürütme iradesi ancak çiftin ortak katkısıyla ortaya çıkar. Taraflardan sadece birinin çabası asla yetmez. Çünkü evliliğin amacı aile kurmak olduğu kadar, huzur ve güven içinde mutlu yaşamaktır. Her çift de kendi mutluluk yolunu kendisi bulur.

BEKLE BİZİ ADANA

Türkiye’nin tek karnavalı olan ‘Portakal Çiçeği Karnavalı’ bugün başladı. Bu yıl 13’üncüsü düzenleniyor. Pandemi nedeniyle etkinlikler online olarak yayınlanacak. Konserler, moda şovları, dans gösterileri ve daha çok sayıda etkinliği nisandaadanada.com sitesinden takip edebileceksiniz. Ben nisan ayının ilk haftasını heyecanla beklerim hep. Çünkü her yıl bu karnavalda yer aldım.

Hem o portakal çiçeklerinin kokusunu duymak hem de eğlencelerin içinde olmak beni çok mutlu ediyor. Geçen yıl karnaval pandemi nedeniyle hiç yapılamamıştı. Bu yıl ise online etkinliklerin yanı sıra kısıtlı sayıda izleyicinin yer alacağı birkaç etkinlik de yapılacak. Tabii ki ben de orada olacağım. O zaman hafta sonu görüşürüz Adana...

Yazarlarımızdan

12 Nisan 2021, Pazartesi 17:54
12 Nisan 2021, Pazartesi 11:16
12 Nisan 2021, Pazartesi 09:10
Sıradaki haber yükleniyor...
holder