Geri dönüşün dayanılmazlığı

13 Mayıs 2012, Pazar 05:00
AA

Sen hiç bitmeyecekmiş gibi yaşadın aşkını. O ise hep ceketi omuzunda, gitmeye hazır bir durumdaydı. O giderken senin ne durumda olduğunuzu düşünmez asla. Çünkü ağır bir yükten kurtulmuştur aslında. Senin ne halde olduğun, nasıl acı çektiğin, ondan sonra ne yapacağın ilgilendirmez onu. O büyük bir rahatlama hissederken, sen yaşayamadığını aşkının sancısını çekmeye ve acıların altında ezilmeye başlarsın. Koma durumuna geçersin yani, bitkisel hayata. Koca dünyada yapayalnız olduğunu sanmaktasındır. Dostlarının, ailenin hiçbir önemi yoktur. Zaten onlar senin ‘sinendeki yarayı’ sarabilecek durumda da değillerdir.

[[HAFTAYA]]

***

Zaman ilaç olmaya başlar yarana. Bir süre sonra yeniden dönersin hayata. Toparlarsın kendini, unuttuğun heyecanları, aşk kıvılcımlarını yeniden yaşamaya başlarsın. Evet, hassassındır, kimseye güvenin yoktur ama aşksız yaşanmayacağını da biliyorsundur. İşte tam “Artık o yok, benim için yepyeni bir hayat başladı” dediğin anda eski sevgiliden gelen bir telefon ya da bir mesaj allak bullak eder seni. Ne yapacağını şaşırırsın, kaseti başa sararsın...

***

Sen acını tek başına yaşarken ortada yoku, hiç aramamıştI. Seni terk edip gittikten sonra ne halde olduğunu hiç merak etmemişti. Öyleyse niye şimdi yeniden görüşmek istiyor? Çünkü elden gidiyorsun. Çünkü bir başkasına aşık olma ihtimalin giderek kuvvetleniyor. O, hep onun acısını çekeceğini, ömür boyu gelecek diye bekleyeceğini düşünüyordu. Hatta gününü gün ederken, “Ben şöyle biraz takılayım, bir gün diğerlerinden bıkarsam yine ona dönerim. nasılsa o benden başkasıyla olamaz” diyordu. Artık gerçek kafasına dank etmeye, o acılı, bekleyen insanın bir başkasıyla beraber olabileceği fikri içini kemirmeye başladı.

***

Peki nasıl bir karar vereceksin? Dönmeli mi? Yeniden denemeli mi? En iyi kararı yine yüreğini dinleyerek vereceksin. Sana yaşattığı acıların içinde tahribat yarattığı muhakkak. Bu yüzden hiçbir şey eskisi gibi olmayabilir. O eski heyecanı, eski tutkuyu bulamayabilirsin. Evet, ona hala aşık olabilirsiniz. Ancak hatırla ki, giden oydu. Madem senden bu kadar vazgeçemiyordu neden gitti?

Hemen “Evet” deme ona, bi dur önce. Konuş onunla, uzun uzun konuş. Seni neden terk etti mesela, bunu öğren. Seni terk etmesinin nedeni hala ortadaysa dönmesinin bir anlamı yok ki... Çünkü sen aynı acıları bir kez daha yaşarsın öyle bir durumda. Aldatmadıysa seni, şiddet uygulamadıysa, yalanlarla hayatını mahvetmediyse ikinci bir şans verebilirsin belki. Ama o bu ikinci şansı hak ediyor mu? İşte bunu iyi belirlemelisin. Hem unutma, bu kadar zamandır onsuz ayaktaydın, yaşıyordun, hayata sarılıyordun. Demeki ki böyle devam etme şansın var. Öyleyse avantaj sende, sen de bu avantajı iyi kullan...

***

NOT: 15 Mayıs Salı saat 18.30’da İstanbul Mecidiyeköy’deki Profilo Alışveriş Merkezi’nde söyleşim var. Aşkı, aşkın komik hallerini, acı hallerini, evliliği, kısacası ilişkiye dair ne varsa hepsini konuşacağız. Bekliyorum.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.