Mehmet Coşkundenizİki kişi aynı anda sevilir mi?
HABERİ PAYLAŞ

İki kişi aynı anda sevilir mi?

İki kişi arasında kaldıysanız ortada büyük bir problem var demektir. Duygularınız ve aklınız karışmıştır, ne yapacağınız konusunda çaresiz kalmışsınızdır. Durumu değerlendirmeyi de başaramıyorsunuzdur. Peki bu durumdan nasıl çıkacaksınız? Önce sorulara göz atalım.

İki yılık sevgilimi çok seviyorum ve ondan vazgeçmek istemiyorum. Ama bir ay önce tanıştığım birinden de çok hoşlanıyorum. Bu durumdan nasıl kurtulacağım? HANDAN

Biri yakışıklı, eğitimli ve bana çok önem veriyor. Diğeri zengin, beni hayatımın sonuna kadar rahat ettirebilir. Sizce hangisini seçmeliyim? DUYGU

İki kişi aynı anda sevilir mi

BÖYLE BİR ŞEY MÜMKÜN MÜ?

İnsan iki kişiye birden aşık olamaz. Çünkü aşk, kimyası bakımından ancak bir kişiye yönelen ve aşık olunan kişiden başkasına karşı körlük yaratan bir duygu biçimidir. Zaten aşk ile sevgi arasındaki en büyük fark da budur. Ama insan iki kişiyi birden aynı anda sevebilir. Psikoterapist Dr. Cem Keçe bu durumu şöyle açıklıyor: “İnsan aynı anda birden fazla kişiyi sevebilir ama tek bir kişiye aşık olur. Birçok kişiye duyduğumuz sevginin hiçbiri diğerini geçersiz kılmaz. Örneğin, annemize olan sevgimiz babamızı daha az sevmemiz ya da hiç sevmememiz anlamına gelmez. Buna karşılık, bir partnere karşı duyulan aşırı sevgi ve bağlılık duygusu olarak bilinen aşk, iki kişi arasında yalıtılmış bir duygudur, ikisinin birleşerek tek olma durumudur, üçüncü kişinin varlığı diğer ikisi arasındaki aşkı yok eder, geçersiz kılar. İnsan birçok kez aşık olabilir ama bu aynı anda olmaz. Yani aynı anda iki kişiye aşık olmak aşk duygusunun doğası gereği olası değildir, aynı anda birden çok kişiye duyulan şey sevgidir.”

SÜRDÜRÜLEBİLİR Mİ?

Aynı anda birden fazla kişiyi sevmek mümkün olsa da bunun sürdürülebilir olması mümkün değil. Çünkü burada bahsedilen sevgi, aynı zamanda duygusal ve seksüel ilişkiyi de içeriyor. Doğal olarak bu tür bir yaşamın içindeki insan, bir sevdiğini, diğer sevdiğiyle aldatıyor. Yani aslında her iki sevgi de yalan üzerine kurulmuş sakat bir sevgi. Gönül ilişkisi barındıran sevgide sadakat olmazsa olmaz bir koşuldur. Evlilikte ya da ilişkide, sadakat eksikliği beraberliğin sürdürülmesini olanaksız kılar. Üstelik her ne kadar saklanmaya çalışılırsa çalışılsın bu durum tıpkı dizide olduğu gibi bir gün mutlaka ortaya çıkacaktır. Bu durum, özellikle aldatılan kişide büyük bir yıkım yaratacak, hayatının sonraki dönemlerinde güvensizlik, şüphe gibi duygular sevgiden, aşktan daha ön plana geçecektir.

SEÇİM ŞART

İnsan iki kişiyi birden sevebilir elbette ama insanda irade denen bir olgu da var. İşte o iradeyi göstermek gerekiyor. Birini romantik anlamda sevmek demek, diğer herkesten vazgeçmek anlamına geliyor. Bu kişi beğendiğiniz, arzuladığınız, size enerji veren, heyecanlar yaşatan biri olsa bile... Üstelik hiç kimse sadakatsizliğini “İnsanın kalbi sadece bir kişi için atmıyormuş. Evli olmak aşık olmaya engel değilmiş” gibi bir bahaneyle haklı çıkartamaz. Vazgeçebilmek, “Hayır” diyebilmek bir erdemdir. Diğer tüm seçenekler ise erdemsizliğin bahanesidir.

SONUÇTA NE OLUR?

Böyle bir durumu yaşayan kişi önünde sonunda rezil olur. Eşine de, birlikte olduğu diğer kadına da, ailesine de arkadaşlarına da... Genellikle de ortaya çıktığında “Çok seviyorum, aşığım” dediği kişiyi bir kalemde silip, eşinden özür dileyerek var olan düzenini devam ettirmeyi seçer. Tabii bu her zaman mümkün değildir. Çünkü kalbi kırılmış, onuru zedelenmiş eş, bu özrü kabul etse bile bir daha asla eskisi gibi olamayacaktır. Aklının bir köşesine yazılan bu ihanet asla silinmeyecektir. Sözün kısası; ihanet kötüdür, berbattır. İnsanın iki kişiyi birden sevmesi de ihanetin gerekçesi olamaz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder