Mehmet Coşkundeniz İlişkine bir şans daha verebilirsin
HABERİ PAYLAŞ

İlişkine bir şans daha verebilirsin

İlişkin kötüye gittiğinde “Amaaaan inceldiği yerden kopsun” diyenlerden değilsen, kurtarmak için çaba göstereceksin demektir. Peki ne yapacaksınız? İşte kötü giden ilişkiyi kurtarmak için 10 maddelik kılavuz...

İlişkine bir şans daha verebilirsin

1- SORUNU TEŞHİS ET

İlişkilerde çiftlerin en büyük hatası, var olan problemleri görmezden gelmeleridir. Sanki böyle yaparlarsa, o problem hiç olmamış gibi yaşayacaklar. Oysa gerçek öyle değildir ve sorun teşhis edilmekte gecikilirse artık tedavisi de imkansız hale gelir. Bir sorun olduğunu anladığın an bunu gündeme getirmelisin.

2- HEMEN TEDAVİYE BAŞLA

Vakit kaybetmeden çözüm için adım atmalısın. Tabii dikkatli adımlar olmalı bunlar. Örneğin; yapıcı konuşmalarla olaya yaklaşmalısın. Sorunu konuşmaya başladığınızda sevgilini suçlamamalısın. Eleştiride bulunacaksan bile bunu yumuşak sözcüklerle yapmalısın. Kırıcı olmaktan, küçümseyici kelimelerden kaçınmalısın.

3- TEK HAKLI VAR: İLİŞKİNİZ

Sorunları konuşurken haklı-haksız tartışmasına girme. Kendini haklı çıkarsan ne olacak ki? İlişkiniz bittikten sonra haklı olmanın bir önemi olmayacaktır. İyisi mi sorunun ortaya çıkış sebebini bulmaya çalışırken haklı-haksız arayışından vazgeç. Ego kavgası ilişkiyi bitirir.

4- SORUNUN TARAFISIN

Sorunun bir parçası sensin. Senden kaynaklanmasa bile sensin. Çünkü bu ilişkinin bir tarafında sen varsın. Kendini soyutlayıp sadece sevgilini suçlayamazsın. Uyguladığın bu savunma mekanizması seni soruna yabancılaştırır. Çözümü de çok zorlaştırır.

5- SONUCU İYİ BELİRLE

Bu sorunu çözüp ilişkine devam ederek mi mutlu olacaksın yoksa yoluna onsuz devam ederek mi? Bu kararı vermeden harekete geçmen doğru değil. Aslolan senin mutluluğundur. Sen mutlu değilsen bu ilişkide kimsenin mutlu olması mümkün değildir. Bencil olma ama kendini düşün. Sırf onu mutlu etmek için ilişkiyi sürdürme.

6- SEKS İLAÇ GİBİDİR

Seks, çiftler arasındaki en mükemmel duygu alışverişidir. Sevgilinin sana yaklaşmasını aranızda sorunlar var diye engelleme. Belki aşkla bir sevişme sonrasında sorunu konuşmak için ortam doğacak ve neticesinde siz yataktan o sorundan kurtulmuş şekilde kalkacaksınız.

7- EN ÖNEMLİ KİŞİ SEVGİLİN

Her ne olursa olsun, hayatındaki en önemli kişinin sevgilin olduğunu ona göster. İnsanların bunu hissetmeye ihtiyacı vardır. Onu önemsersen, sorunu da önemser ve çözmek için gayret sarf edersin. Senin gayret sarf ediyor olman da sevgilini motive eder. Sendeki çabayı gördükçe o da çaba gösterir.

8- AMA SENDEN ÖNEMLİ DEĞİL

Önemse ama abartma. Başka hiç kimse yokmuş gibi davranma. Onu hayatının odak noktası haline getirip onun etrafında dönen gezegen olma. Kendine, öz benliğine, yaşamına sahip çık. Onsuz zaman geçir, başkalarıyla aktivitelerde bulun.

9- ROMEO YA DA JULIET OL

İlişkinizin başındaki romantik günleri yeniden canlandırabilirsin. Romantizmin büyüsü çiftleri her zaman kaplar. Alınacak bir çiçek, çıkılacak bir yemek, yapılacak bir dans, sorunlarınızın çözümünde sihirli bir etki sağlayacaktır.

10- OLMUYORSA ÖLMEZSİN

Her şeyi yaptın, yapıcı davrandın, iletişim kurdun, romantizmden faydalandın, seksi ihmal etmedin, konuştun, sorunu masaya yatırdın ama olmadı mı? Öyleyse sizi bir arada tutan bağ ne yazık ki kopmuş demektir. Zorlamanın da alemi yok. Yeniden sevebileceğini, sevilebileceğini, mutlu bir ilişki kurabileceğini unutma. Kimse aşk acısından ölmüyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder