Pandemiye inat sanata devam

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Pandeminin sanat faaliyetlerine vurduğu darbeyi biliyoruz. Müzeler, sergi salonları, konser alanları, tiyatrolar kapalı. Sektör ciddi anlamda kriz yaşıyor. Ama bu krizi hafifletecek girişimler de var. Online konserler, etkinlikler hem izleyiciyi sanattan uzak tutmuyor hem de sektörün emekçilerine can simidi oluyor. Örneğin ‘İş Sanat’, sezonu 5 Kasım 2020’de şef Serdar Yalçın yönetimindeki ‘İstanbul Ensemble’ konseri ile YouTube kanalından çevrimiçi olarak açtı ve ara vermeden devam ediyor. İlk konserde bağımsız müzisyenler yer aldı. Amaç, pandemi nedeniyle işleri yok denecek kadar azalan müzisyenlerle dayanışma içinde olmaktı.

Kurumun verdiği bilgilere göre bugüne kadar klasik, pop, caz, Türk halk müziği, Türk sanat müziği gibi türlerde 26 konser yayınlandı. Elbette ki bu konserlerde sanatını icra eden herkese ücret ödendi. Sadece konser değil elbette, Sait Faik, Nazım Hikmet, Gülten Akın, Haldun Taner eserlerinden oluşan 4 dinleti, çoğunluğu Shakespeare klasiklerinden oluşan 12 okuma tiyatrosu sunuldu. Bir başka deyişle sanatın her alanı için pencere açıldı. Bu çabayı sadece sanat adına değil, dayanışma ruhu adına da alkışlamak gerekiyor.

EN ÇOK KİM DİNLENDİ?

İş Sanat’ın çevrimiçi etkinliklerinden ilginç dinleme rakamları ortaya çıkmış. Coşkun Karademir ve Buray’ın konseri 520 bin izlenerek, en çok dinlenen konser olmuş. ikinci sırada 413 bin izlenme ile İklim Tamkan ve Senem Demircioğlu konseri var. ilk sırada Türk halk müziği konseri yer alırken, ikinci sırada klavsen eşliğinde mezzo sopranonun söylediği barok aryaların bulunması şaşırtıcı. Bu tür çevrimiçi etkinlikler belli tarz müzikleri hiç dinlemeyen kimseler için de yeni bir perspektif oluşturuyor. Bu 413 bin kişinin içinde hiç arya dinlememiş insanlar olduğundan da eminim. ama hadi biraz iyimser olalım ve bunu pandeminin bir faydası olarak görelim.

KAÇIRDIM DİYE ÜZÜLMEYİN

Bu arada tüm konserler, tiyatro oyunları, dinletiler İş Sanat’ın youtube kanalında sezon sonuna kadar tutuluyor. yani “konseri kaçırdık” diye hayıflanmanın alemi yok. Şu an kanalı açıp, istediğiniz konseri dinletiyi izleyebilirsiniz. kanala tam 130 ayrı içerik yüklenmiş durumda. son olarak ‘provadan izle’ başlığıyla oyunlar yayına alındı. Cimri ile semaver kumpanya bu serinin ilk iki oyunu. sadece Cimri’nin izlenmesi 10 günde 275 bini aşmış.

AŞK ŞARKILARI

İş Sanat videolarının altındaki yorumlar bu etkinliğin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bir izleyici, Coşkun Karademir-Buray konser videosunun altına “Şu karanlık günlerde ruhumuza ilaç gibi geldi valla” yazmış. Bir diğeri “Alışık olmadığımız ve alışmak istemediğimiz günlerde bizi mutlu ettiniz” yorumunu yapmış. İklim Tamkan-Senem Demircioğlu konseri için “Koronanın tek yararı bu etkinliklerin canlı izlenebilmesi oldu” diye yazan var.

Erol Evgin’in dayanışma adına sokak müzisyenleriyle verdiği konser için “Sanat, hayatın her zaman umudu olmaya devam edecek” diye yorum yapan izleyicinin sözleri sanki tüm bu etkinliğin özeti gibi. Bir öneriyle bitireyim yazımı. Sinema Senfoni Orkestrası ile solist Efruze’nin birlikte verdiği ‘Zamansız Aşk Şarkıları’ konserini mutlaka izleyin. 14 Şubat’ta verilen bu konser Youtube kanalında duruyor. ‘Gözleri Aşka Gülen’ şarkısıyla başlıyor ve sizi o güzelim, aşk dolu yıllara alıp götürüyor.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder