'Seni seviyorum' demem içini bulandırıyormuş

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

2 yıldır sevgiliyiz. Ama o soğuk tavırlı, her an ayrılacakmış gibi konuşuyor. Ben ona “Hayatımın merkezi sensin” dedikçe o bana “Sen benim hayatımın merkezi değilsin” diyor. Olumsuz bir şey olduğunda direkt bana kızıyor. “Seni seviyorum” dediğimde “Bunu söyleme içimi bulandırıyor” diyor. Özür dilediğimde hiçbir anlamı olmadığını söylüyor. Sizce ne yapmalıyım? ● ORÇUN

Sizinki tek taraflı bir ilişkiye dönmüş. O seni artık sevmiyor. İlişkinin bütün sorumluluğunu sana yüklemiş, hatta ayrılma cesaretini bile senin göstermeni bekliyor. Bence sen de yapman gerekeni yapmalısın. Tek taraflı sevgiyle bu ilişinin sürmesi imkansız. Ama sana bundan sonra aynı şeyi yaşamaman için birkaç öğüt vereceğim. Hiç kimseyi hayatının merkezine koyma. Sen ilişkini kendin için yaşayacaksın, kendini mutlu etmek için yaşayacaksın. Yani önce kendini değiştirmelisin. Başkasından ilgi bekleyerek beslenen biri olmamalısın. Bir ilişkinin içinde kendini ne kadar ihmal edersen, arşındaki insanın saygısını da o kadar yitirirsin.

Sanal ortamda beni aldattı

28 yaşındayım, 1.5 yıl önce severek evlendim. Eşimini sanal bir ilişki içinde olduğunu öğrendim. Duygusal bir bağ yok ama çıplak fotoğraflar paylaşmaya kadar her şey var bu sanal ilişkinin içerisinde. Sıkıntıdan ve boşluktan yaptığını söyledi. Konuştuk ve boşanmayı bir süre erteledik. Bana her şeyi açıklıkla anlattı ve ayaklarıma kapanıp özür diledi. Sizce doğru mu yapıyorum? ● A.C.

Öncelikle aldatmanın tanımını yapalım. Eşin ya da sevgilinin haberi olmadan kurulan her türlü sanal, duygusal ya da fiziksel ilişkiye aldatma denir. Aldatanı affetmek ya da affetmemek de tamamen kişisel bir karardır. Aldatmanın sanal ortamda kalması, ve birbirlerinin yüzünü dahi görmemiş olmaları senin affetme kararını vermende olumlu rol oynamış. Madem yeniden denemeye karar verdiniz o zaman asıl dikkat etmeniz gereken konu, artık bu aldatma hikayesini hayatınızın odağı haline getirmemek. Eşin her şeyi anlatmışsa ve dilediği afta samimiyse evliliğinizin gidişatını zamana bırakacaksınız. Aranızdaki bağı güçlendirebilirseniz, bunu atlatabilirsiniz.

'Git' diyorum gitmiyor 'Kal' diyorum kalmıyor

4 yıldır aşırı git-gelli bir ilişkinin içinde sıkışıp kaldım. Her kavgada ayrılık, 3-4 gün küslük sonra yeniden devam. Bu durum artık beni çok yoruyor. “Beni istemiyorsan bitirelim bu ilişkiyi” diyorum, “Bitirmek istemiyorum” diyor. “Öyleyse bu bu kavgalara son verelim” diyorum, “Beni delirtiyorsun” diyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Bana yardım eder misiniz? ● FUNDA

Peki neden sen bitirmiyorsun? Neden bitirmeyi ondan bekliyorsun? Kendi hayatının kontrolünü sevgiline vermişsin. Bu ilişki onun keyfine göre yaşanıyor. Aranızda hiçbir sevgi bağı yok. Siz sadece yeni bir hayata başlamak için gereken cesareti bulamıyorsunuz. Gittiğinde, yeniden gelmesine izin vermeyeceksin. Aramayacaksın, ararsa açmayacaksın. Mesajlarını yanıtsız bırakacaksın. Bu sürede başka şeylerle uğraşacaksın, kendine hobiler edineceksin. Çalışıyorsan, işine asılacaksın. Spor salonları açık spor yaparak bedenini de zihnini de yoracaksın. Yani kendine yeni bir hayat kurmaya başlamazsan ne yazık ki ayrılma cesaretini gösteremezsin.

İntikam için aldatmalı mı?

Dünya kadar sevdiğim bir sevgilim var. İkimiz de birbirimize aşığız. Ancak ben sevgilimin başka biriyle cinsel ilişkiye girdiğini öğrendim. Bir yurt dışı seyahatinde nefsine yenik düşmüş ve barda tanıştığı kadınla birlikte olmuş. Bunu bana ağlayarak itiraf etti. Ben affetmiş gibi görünsem de aynı acıyı yaşaması için onu aldatmak istiyorum. Sizce yapmalı mıyım? ● GÜLŞEN

Hayır yapmamalısın. Aldatma, kişinin sadece sevgilisi ya da eşine değil aynı zamanda kendisine karşı da yaptığı saygısızlıktır. Üstelik sen birinin seni aldattığından yakınırken neden aynı duruma düşesin? Affettiğini söylüyorsun ama sen aslında sadece görünürde affetmişsin. İhanete uğramaktan kaynaklanan iç huzursuzluğun bitmemiş. Önce bu konuyu halletmelisin. Belki de sevgilinle yeniden konuşup biraz düşünmeye ihtiyacın olduğunu söylemelisin. Kaybetmekten korktuğunu biliyorum. Ama bunu yapmazsan zaten giderek sevgilini içinde tüketeceksin. Çok zorlanıyorsan mutlaka profesyonel yardım almalısın. Bu sadece ilişkin değil, kendi ruh sağlığın için de önemli.

Yazarlarımızdan

23 Haziran 2021, Çarşamba 14:42
23 Haziran 2021, Çarşamba 07:01
23 Haziran 2021, Çarşamba 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder