Ya korkarsın ya yaşarsın

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
AA

İnsan yaşadığı ilişkinin içine bir tutam korku katmalı ama bunu abartmamalı. Bu cümleyi, dün bu yazıyı yazmadan önce bir okurumdan gelen mail yazdırdı bana. Bir başka kentten, sevgilisini görmeye geliyor sık sık. Kendi yazdığına göre araları çok iyi, hiçbir sorunları yok. Zaman zaman küçük tartışmalar yaşasalar da bunu büyütmüyorlar, kapris yapmıyorlar ve kısa sürede eski hallerine dönüyorlar. Ve diyor ki okurum, “Korkuyorum, ya biterse...” İnsanın sevgilisini kaybetme korkusu yaşamasından daha doğal bir şey olamaz. Kaybetme korkusu yoksa, aşk yoktur bunu her zaman söylerim. Ama bu korku, insanın hayatının odak noktası haline gelirse işte o zaman da ortada yaşanacak aşk kalmaz.

        ***

Bir ilişki “Ya biterse...” diye yaşanmaz. Hiç bitmeyecekmiş gibi yaşanır ama bitme olasılığı her zaman vardır. Sürekli bu olasılığı göz önünde bulundurursanız yaşadığınız aşka zarar verirsiniz. Kendinizi tam olarak aşka adayamazsınız. Oysa aşk tam teslimiyet ister. Sorularla, şüphelerle, korkularla cendereye alınmış aşk bir süre sonra kaçar gider. Diyelim ki bir gün gerçekten bitti. O zaman da “Keşke zamanında şunu da yaşayabilseydim” demeyecek misiniz? Yaşayamadınız çünkü korkularınız ön plandaydı.

        ***

Bir de daha aşık olmadan, aşkı yaşamazken bitmesinden korkanlar var. Evet, şaşırmayınız sırf bir gün bitme ihtimali var diye kendilerini aşka kapayanlar var. Ama korkunun olduğu yerde aşk yeşerir mi? Peki nedir korkularımızın sebebi? Bir zamanlar özgürce yüreğimizi açabilirken şimdi neden aşk konusunda bu kadar cimri olduk? İnsanların yerine eşyalara bağlılığımız daha fazla artık. Bir insanı sevmiyoruz ama evdeki televizyonumuzu, biblomuzu, pantolonumuzu, gömleğimizi çok seviyoruz. Korkuyoruz çünkü yenilme olasılığımız var. Korkuyoruz çünkü, başarısız olma olasılığımız var. Korkuyoruz çünkü, maddiyatla elde ettiğimiz şeyleri kaybetme riskimiz var. Tüm bunlar bizim aşka karşı mesafeli durmamıza neden oluyor. Bir bakın bu tür kişilerin en sevdiği şarkı “Yalan dostum aşk diye bir şey yok...” Bir barda, eğlence yerinde bu şarkı çaldığında avaz avaz eşlik edenler, aşktan en çok korkanlardır.

       *** 

Aşkı bulan da korkuyor, bulmayan da... Yalnızlar ordusu büyüyor. Bir insanı kaybetmekten korkmak başka şey, o insanla birlikteyken korku yüzünden ilişkiyi yaşayamamak başka şey. Şöyle bir laf var ya, eminim bu köşenin okuyucularından çoğu duymuştur, “Üzülmekten korktuğum için sana bağlanmak istemiyorum...” Hadi ya... Biz de yedik... Aşk, cesur yürekler ister, cesur insanlar ister. Cesurlar için de korku diye bir şey yoktur.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.