Yeni yılda aşkınızı tazelemek için ipuçları

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Neredeyse yılın dokuz ayını evde, izolasyonda geçirdik. Doğal olarak hem zihnimiz, hem ruhumuz yoruldu, örselendi. İşte bu yorgunluk ilişkilerimize yansıdı. Daha tahammülsüz, daha hoşgörüsüz olduk. Pandeminin yarattığı maddi sorunlar da eklenince aynı evin içinde patlamaya hazır bombalara dönüştük. 2020, seni bir an önce unutmak, 2021’e taptaze bir başlangıçla adım atmak istiyoruz. Henüz pandeminin etkileri geçmemiş olsa da güzel günlere dair umutlarımızı büyütmek, yeniden eskisi gibi aşk dolu, keyifli, eğlenceli bir ilişkimiz olsun istiyoruz. Ve inanın bana birazcık çabayla bunu yapabiliriz. İşte size aşkınızı tazeleyecek altın öneriler...

1. ORTAK PAYLAŞIMLAR

Bir evin içinde ayrı ayrı köşelerde oturup tek başınıza takılmaktan vazgeçmelisiniz. İlişkinizin ilk dönemlerinde birlikte yapmaktan hoşlandığınız şeyleri tekrar gündeme getirmelisiniz. Evet, belki henüz bir kafede oturamazsınız, yemeğe çıkamazsınız ama merak etmeyin onun da zamanı gelecek. Şimdilik evde birlikte yapabileceğiniz şeyler bulun.

2. FLÖRT ETMEYİ UNUTMA

Aşkın en güzel yanı ‘baştan çıkarma oyunu’dur. Bu oyunu ne kadar uzun tutarsanız ilişkiniz o derece sağlam olur. “Bizden geçti artık” demeyin. Sokakta, el ele yürümek, bir bankta oturup denizi seyretmek gibi romantik unsurları hayatınızdan eksik etmeyin. Pandemiye rağmen kısıtlama saatleri dışında bunları yapabilirsiniz.

3. İŞKOLİK OLMA

Modern çağda, önceliklerimiz değişiyor. İşimiz hayatımızın önemli bir kısmını kapsıyor ama kendimizi işe verip sevgilimizi unuttuğumuzda bir süre sonra bakıyoruz ki yalnızız. Araştırmalar düzgün giden bir ilişkinin kişiyi iş hayatında başarıya götürdüğünü de kanıtlamış durumda. Öyleyse hayatınızda birinci önceliği sevgilinize vermelisiniz.

4. TEKNOLOJİYE ESİR OLMA

İnternette geçirilen zaman, ilişkileri yoran en önemli unsur haline gelmeye başladı. Evet, sosyal ağlardan kaçış yok. Ama bir yerde birlikteyken ellerinizde cep telefonu, hiç konuşmadan, Twitter ya da Facebook’ta yazışmak, Instagram’da seri like yapmak sizi bitirir. Sosyal ağlarda birlikte de vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bilgisayar oyunları da ilişkileri yoran bir etkinlik.

5. SOSYALLİĞE ÖNEM VER

Henüz dışarıda birileriyle buluşmamız mümkün değil ama yıl uzun ve elbette bunu da yapacağız. Zaten 2020’nin büyük bölümünü evde geçirdik. Bari 2021’de kendinizi eve kapamayın ya da her anı baş başa geçirmeyin. Sosyalleşin, arkadaşlarla buluşun, aile üyelerini, akrabaları ziyarete gidin. Birlikte kalabalık sofralarda yemek yiyin.

6. TARTIŞMALARI UZATMA

Hiç tartışmamak diye bir şey mümkün değil elbette. Ama tartışmaları uzun saatlere, hatta günlere yayanlar var. Bir konu, bu kadar uzun tartışıldığında zaten bir sonuca ulaşmıyor ve yarıda kalıyor. Çünkü tartışmayı uzattığınızda zaten çözümü istemediğiniz anlamına geliyor. Tartışmak iyidir ama uzatmak kötüdür.

7. ELEŞTİRİ DOZUNA DİKKAT ET

Sevgilinizin beğenmediğiniz tarafları olabilir. Elbette eleştireceksiniz ama bu yapıcı bir eleştiri olmalı. Onun kendine güvenini zedeleyecek şekilde, hakaret eder gibi ya da aşağılayıcı tavırlarla yaptığınız eleştiriler ilişkinizi ayrılığa götürür. Dikkat etmeniz gereken bir konu da bu eleştirileri başkalarının önünde yapmamak olmalı.

8. GELECEĞİNİ PLANLA

İlişkide ‘bugün’ü kaçırmamak çok önemli. Çünkü birlikte yaşadığınız her an bir daha gelmeyecektir. Ama yarını da unutmamak gerekir. Gelecekten beklentiniz ne? Örneğin; evliliği düşünüyor musunuz? Evliyseniz, çocuk yapmak hakkındaki fikirleriniz ne? Bu konuları açıkça konuşup geleceğinizi planlamalısınız.

9. SORUNLARINI ANLAT

“Seni sorunlarımla sıkmak istemiyorum” demeyin. Sevgiliniz ya da eşiniz hayatınızdaki en önemli kişi olduğuna göre sorunlarınızı ona anlatmayıp kime anlatacaksınız? Üstelik onun bulduğu çözümlerle bu sorunların üstesinden gelme ihtimaliniz var. Sorunlarınız nedeniyle içinize kapanıp bunları bir de paylaşmazsanız sevgiliniz alınacaktır.

10. KISKANÇLIĞI ABARTMA

“Seven insan kıskanır” sözü dozunda kıskançlık için geçerlidir. Özgüveni eksik insanların, aşırı kıskançlıkları ilişkinin en büyük düşmanıdır. Kıskançlığınız ilk zamanlarda sevgilinizin hoşuna gitse de bir süre sonra bunaltacaktır. “Hiç kıskanmayın” demiyorum ama olayı abartmayın.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder