Mehmet Nuri Turan Gaudi'nin en büyük mirası: Barselona
HABERİ PAYLAŞ

Gaudi'nin en büyük mirası: Barselona

Barselona; İspanya’nın en popüler, en önemli turizm şehri. Her yıl milyonlarca turistin akın ettiği Barselona, ziyaretçilerine unutulmaz anılar vaat ediyor.

Görür görmez çok sevdiğim ve keşfetmek için can attığım Barselona ile yollarımız üçüncü kez kesiştiği için çok mutluyum.

Size bir isimden bahseceğim. Barselona ona çok şey borçlu. Barselona denince akla gelen ilk isim Katalan mimar Antoni Gaudi ya da tam adıyla Antoni Placid Guillem Gaudi i Cornet. Adeta Katalanların milli kahramanı olan ünlü mimar, şehirdeki en önemli turistik eserlere imzasını atmış durumda. Katalonya'nın başkenti olan Barselona, Katalan mimar Gaudi'nin damgasını vurduğu bir turizm cenneti.

Eğer İspanya'yı merak ediyorsanız, Barselona hem deniz, hem kültür tatilini bir arada yapabileceğiniz muhteşem bir seçenek.

Barselona'da gezilecek yerler

 1. La Sagrada Familia (Bitmeyen Kilise)

Gaudinin en büyük mirası: Barselona

Barselona'da gezip görülecek yerler listesinde kesinlikle ilk sırada yer alıyor. La Sagrada Familia için şehrin simgesi de diyebiliriz. Ünlü mimar Antoni Gaudi tarafından yapımına başlanmış fakat Gaudi’nin ölümü sonrası yarım kalmış. 'Bitmeyen Kilise' olarak da anılan yapının 2026 yılında tamamlanması bekleniyor.

Kiliseyi 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Girişte çok sıra oluyor. O yüzden gitmeden önce internetten bilet almakta fayda var. Giriş ücreti 20 Euro. Eğer sesli rehber almak isterseniz 26 Euro ve buna ek olarak kuleye çıkmak isterseniz toplam 33 Euro ödemeniz gerekiyor.

2.Park Güell

Gaudinin en büyük mirası: Barselona

Güell Ailesi'nin soyluluk göstergesi olarak yapılan park, mimar Gaudi imzası taşıyor. Parkın ana girişinde taştan yapılmış, mantarlara benzeyen kubbe biçimli çatıları olan iki yapı yer alıyor.

Parka giriş ücreti 10 Euro. Sesli rehber alıp turla gezmek istiyorsanız 24 Euro ödemeniz gerekiyor. 08.00 - 19.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Park içerisinde, alt katta ünlü mimar Gaudi'nin evi de bulunuyor.

3.La Rambla

Gaudinin en büyük mirası: Barselona

Barselona'nın kalbi diyebileceğimiz, 1,2 km uzunluğundaki şehrin en meşhur caddesi La Rambla, Catalunya meydanından sahile kadar uzanıyor. Günün her saati kalabalık olan cadde araç trafiğine kapalı, sadece yayalar kullanabiliyor. Hediyelik eşya için buradaki dükkanlara göz atabilirsiniz. Ben yapı olarak biraz İstiklal Caddesi'ne benzettim. Cadde üzerinde birbirinden ilginç sokak çalgıcılarını ve satıcıları görebilirsiniz.

4.Casa Batllo

Mimar Gaudi'nin masal evi. Burayı yaparken doğadan ilham aldığını söyleyen Gaudi, evle birlikte bütün mobilyaları da tasarlamış. Evin camları ve bütün yapısı ışık temel alınarak yapılmış. 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren yapının en dikkat çekici bölümü, ön cephenin üst kısmında çatıyı kaplayan ve bir sürüngenin sırtını andıran dik, dar ve renkli formdaki ejderha sırtı. Yapı oldukça etkileyici ve görsel bir mimariye sahip. Giriş ücreti 25 Euro.

5.Casa Mila

Casa Mila ya da bilinen diğer adıyla La Pedrera. İş insanı Pere Mila'nın siparişi üzerine Gaudi tarafından tasarlanmış. Aynı zamanda Gaudi'nin, La Sagrada Familia'ya başlamadan önceki son projesi. İki dairesel avlu etrafında sonsuzluk sembolu, yan yatmış 8 şeklinde inşa edilen Casa Mila, garip şekilli bacalarla dolu çatısı, avluları, ön cephesi ve hiçbir keskin kenara sahip olmayan, dalgalı formuyla görüp görebileceğiniz en ilginç yapılardan biri.

Giriş ücreti sesli rehberle birlikte 24 Euro.

6.La Boqueria

Gaudinin en büyük mirası: Barselona

Ünlü La Rambla caddesinde bulunan yine bulunduğu cadde kadar ünlü pazar yeri. Birbirinden lezzetli meyveleri uygun fiyatlara deneyebilir, karnınızı doyurabilirsiniz. Özellikle öğleden sonra çok canlı. Geç saatlere kadar açık kalmıyor, pazar günü ise kapalı.

7.Katalunya Meydanı

Gaudinin en büyük mirası: Barselona

Şehrin en merkezi yerinde bulunan meydan. Havaalanına giden Aerobus'lar bu meydandan kalkıyor. Meydanda toplanan güvercinleriyle de meşhur.

8.Barri Gotic

Gaudinin en büyük mirası: Barselona

Picasso'nun Barselona'da yaşadığı dönemde en çok esinlendiği yer... Avrupa'nın Ortaçağ'dan kalma en geniş kent merkezi ve aynı zamanda şehrin en güzel bölgelerinden biri.

Dar sokakları, dünyanın en büyük gotik kilisesi olan Barselona Katedrali'ni, Katalan Hükümet Binası'nı, tarih müzesini ve daha fazlasını bünyesinde barındırıyor.

"Bu saydığım yerleri gezdim, hala zamanım var" diyorsan seni buraya alalım lütfen. Barselona'da gezilecek yerler daha bitmedi. Devam ediyoruz;

 1. Barcelona Katedrali
 2. Picasso Müzesi
 3. Nou Camp Stadyumu
 4. Salvador Dali Müzesi
 5. Barcelona Port Vell Limanı
 6. Tibidabo Dağı
 7. Kristof Kolomb Heykeli
 8. Passeig De Gracia Caddesi
 9. Opera Binası
 10. Santa Maria Del Mar Kilisesi

Barselona'da ne yenir?

Barselona'da her cebe ve her damağa uygun lezzetler var. Kahvaltılarda daha çok kahve ve kruvasan tüketiliyor. Yemeklerde ise her türlü alternatifi bulmanız mümkün.

1.Olmazsa olmaz yiyecek paella

İspanyol usulü bir çeşit pilav. Aslında milli yemekleri demek daha doğru. İçerisinde deniz ürünleri var. Paellanın boyutları tek kişi için büyük olabilir, aklınızda bulunsun.

Gaudinin en büyük mirası: Barselona

2.Tapasın her çeşidi

Tapası eminim birçoğunuz duymuşsunuzdur. İspanyol mezelerinin genel adı. Soğuk ve sıcak olarak iki türlü sunuluyor. Genelde açık büfe şeklinde veriliyor.

3.Buz gibi sangria içmeli

İspanyol kökenli şarap kokteyli diyebiliriz. Çeşitli meyveler, şarap ve şekerle hazırlanıyor. Soğuk içilmesinde fayda var.

Özetle Barselona

 • Gezmek ve tadını çıkarmak için 4 gün yeterli.
 • Nisan veya mayıs ayını tercih edin, hem çok sıcak olmaz hem de turist kalabalığında kaybolmazsınız.
 • Katalanlara aman ha İspanyol demeyin. Alınıp kızıyorlar.
 • Kalacağınız yer La Rambla'ya yakın olsun. Her yere yürüyerek gidebilirsiniz
 • En rahat ettiğiniz ayakkabınızı giyin ve saatlerce yürümeye hazır olun
 • Havaalanından şehir merkezine aerobus ile 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Otobüs bileti tek yön 5.90 Euro, gidiş dönüş ise 10.20 Euro
 • Metro ağı çok geniş ve kullanışlı. Hop on hop off otobüslerini kullanmayın.
 • 10'luk metro kartı alın, her yere metro var, renk kodu sayesinde kaybolmanız çok zor.
 • Vaktiniz varsa trenle yakınlardaki Girona'ya ve Sitges'e gidebilirsiniz.
 • Bütün turistik yerler için biletlerinizi internetten alıp gidin, her yerde çok fazla sıra var
 • Hırsızlık olayları çok, aman çantanıza ve paranıza dikkat edin.

Gaudinin en büyük mirası: Barselona

Yapmadan dönmeyin

 • La Rambla'da uzun uzun yürümeden,
 • Picasso Müzesi’ni görmeden,
 • Futbolun mabedi Camp Nou Stadyumu’nu ziyaret etmeden,
 • Flamenko gösterisi izlemeden,
 • Barseloneta'da denize girmeden, sahilde güneşlenmeden,
 • Sokaklarda avare avare gezip kaybolmadan, ara sokakları keşfetmeden,
 • Montjuic Tepesi’ne çıkmadan,
 • Lezzetli bir paellayı afiyetle yemeden,
 • Buz gibi sangria içmeden,
 • Çeşit çeşit tapasları denemeden,
 • Kendinize ve sevdiklerinize magnet almadan.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder