Mehmet Yalçınkaya

Mehmet Yalçınkaya

Müsilaj en çok gastronomiyi etkileyecek

Geçtiğimiz haftalarda başlayan müsilaj, (deniz salyası) hepimizin dehşete kapılmasına ve endişelenmesine sebep oldu. Hiç beklemediğimiz doğa olaylarıyla karşılaştığımız bu süreçte, karşılaştığımız her negatif şeyde olduğu gibi bu kez de sorumluları dışarda aramaya başladık. Bence sorumluluk hepimizde. Doğaya sahip çıkmak, temel insanlık vazifemizdir.

Sağlık candır, sağlık çalışanlarımız ise canan

Pandemi sürecinde bir dönem konuştuğumuz, kampanyalarla desteklediğimiz sağlık çalışanları için bugün değil her gün özellikli davranmalı ve hızla değişen gündeme yenik düşmemeliyiz. İstediğiniz kadar zengin, ünlü ya da imtiyazlı olun; hasta olduğunuzda her şey değişir, yalnızlaşırsınız.

Çok şükür! Ama...

ÇOK ŞÜKÜR! AMA…Pandemi kısıtlamalarından sonra başlayan sistemli normale dönüş süreci, kafe, restoran ve gastronomi ile ilgili mekanların açılmasıyla, uzun süredir tutulan nefeslerin ve heyecanlı bekleyişin ‘şükür’ ile sonlanmasına neden oldu. İşte tam da burada satırlarıma bir ‘ama’ kelimesi ile es vermek isterim.

Hayvan sevmeyenden korkacaksınız! Hayat, Tarçın ve Duman’la Güzel!

Size geçen hafta yaşanan bir insanlık dramından bahsedeceğim. İstanbul Bahçeşehir’de bir işletme sahibinin, kedi yavrularını kürekle canice katletmesi, tüm hayvanseverler gibi benim de kalbimi dağladı. Bunu yapan kişinin potansiyel şiddet eğilimi, bugün o yavruları, yarın ailesini ve başka gün toplumu hedef alacak.
Ürün lezzetsizse hiçbir şef mucize yaratamaz

Ürün lezzetsizse hiçbir şef mucize yaratamaz

Bu yazımda sizlere mevsimsiz sofralarımızda yer eden beyaz karpuzlardan, tatsız kavunlardan ve zamansız yenilen her türlü sebze ve meyvenin yarattığı, iklim değişikliğiyle gelen lezzetsiz ürünlerden bahsetmek istiyorum.

Bayram, saygı ve sevgidir

Dünyada ve ülkemizde devam eden pandemi süreci gerek yaşamlarımıza, gerekse özel günlerimize bambaşka bir anlayış getirmemize neden oldu. Bayram, bu özel günler arasında en çok kavuşmaların, el öpmelerin, özel bayram sofralarının yaşandığı günlerdendi.
En mükemmel yemek anne yemeğidir

En mükemmel yemek anne yemeğidir

Çoğu insanın hayatındaki en değerli insan annedir. Çocukluğumuzda kişiliğimizin oluşmasına sebep olan hemen her şeyin yoğrulduğu, geleceğe evrildiği, bizi biz yapan temellerin ilk atıldığı anlarımızı yaratan annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum.

Selçuk Gengeç: Her şey yemek yapmanın ne kadar eğlenceli olduğunu anlamakla başladı

Bu hafta konuğum 41 yaşında ancak 22 yıldır gastronomi sektöründe olan COOKSHOP.’un Genel Müdürü Selçuk Gengeç. Zincir markaların gerek iletişiminin, gerekse sürdürülebilir başarı hikayesinin güçlü olması gerekiyor. Müşteri deneyimini önemsemek, bu deneyimin her seferinde aynı memnuniyetle sürmesini sağlamak çok değerli. Selçuk Gengeç “Tüm çabamız, misafirlerimizin kapıdan içeri girdiği andan itibaren iyi bir deneyim yaşaması” diyor.

Jet pilotu olmak isterken şefliğe uzanan bir hikaye: Muhsin Ertürk

Bu hafta örnek bir hayat hikayesiyle sizleri buluşturacağım. “Kalıcı eserler bırakmak istiyorum” diyen Şef Muhsin Ertürk’ün şahane hikayesi pek çok gastronomi yolcusuna rehber olacaktır. Muhsin Ertürk; Tokat’ın Akbelen kasabasında doğup büyüyen çiftçi bir ailenin çocuğu. İlkokul beşe kadar tek hayali, pilot olmak. Akranlarıyla bir jetin peşinde tepelere yükselirken, daha ne bilsin, o güç ve enerjiyle mesleğinin zirvesine de koşacağını?

Gastronomi sektöründe çalışan 2 milyon kişi sizden sipariş bekliyor

Zorlu bir süreçten geçen gastronomi sektörü, yeni gelen yasaklarla paket servisle büyük bir sınav vermeye devam ediyor. Sektörümüzde çalışan, üreten ve ekmeğini hizmetiyle kazanan 2 milyon kişinin, bu zor zamanlarda desteğe ihtiyacı var. Ramazan süresi boyunca bütçenize göre vereceğiniz bir sipariş bile pek çok restoranın yaşam mücadelesine büyük katkı sağlayacaktır.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder