Başarılı iş insanı İlknur Rodoplı: Küçücük bir çocukken de kararlıydım. Azmettim, başardım

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Okumak için elinde bavuluyla Karadeniz Ereğli’ye gittiğinde henüz 10 buçuk yaşındaydı. Aile dostları Hüseyin beyin ısrarı olmasa belki de kolej sınavına hiç giremeyecekti. Ama o okumaya ve başarılı bir iş kadını olmaya kararlıydı. Önce kolej sınavını, ardından Amerika AFS bursunu kazandı. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirdi ama kariyerine bankacılık sektöründe devam etti. Henüz 29 yaşında genç bir kadınken şube müdürü oldu. Son 3 yıldır Kahve Diyarı Grubu İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten İlknur Rodoplu ile başarılarla dolu yaşam öyküsünü konuştuk.

HAYATIM O SINAVLA DEĞİŞTİ

Kendinizden bahseder misiniz? Hayatınızın dönüm noktası ne oldu?

1966 yılında Sakarya’nın Kocaali kasabasında, orta halli bir ailenin kızı olarak dünyaya geldim. Benden 5 yaş büyük bir ağabeyim, 6 yaş küçük bir kız kardeşim var. Yaşadığımız kasabada ortaokul vardı ama lise yoktu. İlkokul beşe giderken aile dostumuz Hüseyin Yanmaz, kızını Karadeniz Ereğli’deki TED Koleji’nin sınavına götürecekti. Babamla görüşüp beni de sınava götürmeyi teklif etti.

Ancak babam maddi olarak beni koleje gönderecek durumları olmadığından bunu istemedi. Hüseyin amca ısrar edince kıramadı ve ben sınava gittim. TED Koleji’ni 9’uncu sıradan burslu olarak kazandım. Aslında bu, benim hayatımın dönüm noktası oldu.

10 YAŞINDAYDIM AMA NE İSTEDİĞİMİ BİLİYORDUM

Sonra neler yaşadınız?

Henüz 10 buçuk yaşındaydım. Ama o zaman da ne istediğini bilen bir çocuktum. Karadeniz Ereğli TED Koleji, yatılı değildi. Bizim kasaba ile arasındaki mesafe arabayla 3 saatti. Babam bana çok yalvardı, “Kızım sen bu sınavı kazandın ama bizim Ereğli’de kimsemiz yok. Burada devlet parasız yatılı ortaokulunda oku” dedi. Ama ben kazandığım bu haktan vazgeçmek istemedim.

Böylece babam ve annem ile birlikte Ereğli’nin yolunu tuttuk. Babam orada eski dostu Nusret amcayı buldu, “İlknur benim tayinim çıkana kadar 1 yıl sizin yanınızda kalabilir mi?” dedi. Nusret amcanın benimle akran iki çocuğu vardı. Onlar da TED Koleji sınavlarına girmişti ancak kazanamamıştı. Benim orada kalıp onların gitmeyi çok arzu ettikleri okula gitmemin uygun olamayacağını söyledi. Bu olumsuz cevap karşısında babam ve annem benimle saatlerce konuşup bu sevdadan vazgeçmemi istedi. Ama ben vazgeçmedim.

OKULU ÜÇÜNCÜLÜKLE BİTİRDİM

Peki nasıl kalabildiniz Ereğli’de?

Annemle babam, beni vazgeçiremeyince çaresiz yeni yollar aradı. Babamın aklına, en son 25 yıl önce görüştüğü sütkardeşinin eşi Hasan Konak geldi. Birlikte Hasan amcaya gittik, durumu anlattık. Verdiği cevabı hala unutamam, “Kızımı yeni evlendirdim, bir kızım gitti bir kızım geldi” dedi.

Ve ben Hasan amcamın yanında kalarak Karadeniz Ereğli TED Koleji’ne başladım. Hafta sonları bavulumu toplar otobüsle ailemin yanına giderdim. Daha sonra babamın tayini çıktı ve yanıma geldi. Ortaokul ve liseyi Karadeniz Ereğli TED’de üçüncülükle bitirdim. Hem derslerim iyiydi hem de basketbol oynuyordum. Orada çok iyi bir eğitim aldım.

“BEN AMERİKA’YA GİDİYORUM” DEDİM

Sakarya’nın bir kasabasında başlayan bu yolculuk daha sonra Amerika’ya kadar uzandı. Bu süreci anlatır mısınız?

Lise son sınıftayken Amerika’ya gitmek için AFS bursu sınavına girdim. Ve kazandım. Babamlara gelip “Ben Amerika’ya gidiyorum” dediğimde çok şaşırdılar. Orada çok güzel bir ailenin yanında kaldım. Hayatımın dönüm noktalarından biri de buydu.

1984 yılında AFS Bursu ile Maury High School, Norfolk Virginia’dan mezun oldum. 1989’da ise Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği’ni bitirdim. Fakat bilgisayar mühendisliğinden keyif almadım. INTERBANK’ın açtığı yönetici adayı sınavlarına girdim ve 13 kişiden biri olarak eğitime katıldım. Böylece bankacılık kariyerim başladı.

GENÇ YAŞTA ŞUBE MÜDÜRÜ OLDUM

Genç yaşta çok hızlı bir yol kat ettiniz. Kısaca bahseder misiniz?

INTERBANK İzmir Şubesi’nde müşteri temsilcisi olarak bankacılığa başladım. 29 yaşında şube müdürü oldum. Daha sonra bölge müdürü oldum. Pek çok bankada görev aldım. 2000 yılında EGS Bank’tan ayrılarak bankacılık kariyerimi sonlandırdım. 2001 yılında yolum Sun Tekstil Grubu ve çok değerli Ünlütürk ailesi ile kesişti. 2018 yılından bu yana Kahve Diyarı Grubu’nun icra kurulu başkanlığını yapıyorum.

“ŞERBET SICAK BAKLAVA”

Kahve Diyarı’nın yeni markası “Şerbet Sıcak Baklava” bir sosyal sorumluluk projesi olarak mı doğdu?

Kesinlikle öyle. Türkiye’de 15-34 yaş arasında 6 milyon işsizimiz var. 2000 yılında asgari ücretle geçinenlerin oranı yüzde 8 iken, 2020 yılının sonunda bu rakam yüzde 43. Demek ki umutlar çözülüyor, insanlar fakirleşiyor. Ekonomiyi canlandırmak için pandemi döneminde yeni bir marka yaratmaya karar verdik.

Bu aslında bir sosyal sorumluluk projesiydi. Küçük bütçelerle, 15-24 yaş grubuna hem istihdam sağlayalım hem de girişimciliklerini destekleyelim dedik. Bir ‘Şerbet Sıcak Baklava’ dükkanının maliyeti anahtar teslim 200 bin TL. Yatırımın en fazla 30 ayda geri dönmesini sağlayacak şekilde bayilerimize yüksek kar marjı veriyoruz. Şu ana kadar 11 mağazamızın açılışını gerçekleştirdik. 2023 yılına kadar 200 ‘Şerbet Sıcak Baklava’ bayiliği vermeyi planlıyoruz.

EN AZ BİR KADIN ÇALIŞTIRMAK ZORUNLU

Kadın bir yönetici olarak kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyor musunuz?

Kadın istihdamını çok önemsiyorum. Açtığımız her mağazada en az bir kadın çalıştırmak zorunlu. Ülke ekonomileri kadını ekonomik hayata sokarsa başarılı olur. Kadının bakışı, estetik dokunuşu, disiplini, anaçlığı çok farklı bir sinerji yaratıyor. Ben tamamen erkek egemen bir sektör olan demir-çelik sektöründe çalıştığım dönem, işçiler sendikalaşmaya gitti.

Ben her birinin isim isim çocuklarını, ailesini bilirdim. O duygularla sendikayı hiç karşımda görmedim. Çok güzel anlaşmalar yaptım. Bu duygu çok önemli. Ekonomi hayatında var olan kadınlar, doğru çocuklar yetiştiriyorlar. Bu yüzden önce kadını mutlu etmek lazım.

KAHVE DİYARI GRUBU HAKKINDA

Kahve Diyarı Grubu, kendisi aynı zamanda akademisyen olan Abdurrahman Yılmaz tarafından kuruldu. 1955 yılından beri faaliyet gösteren Nur Pastaneleri’ne 2004 yılında ortak olarak sektöre adım atan Yılmaz, 2008’de Akhisar OSB’de 5 bin metrekarelik üretim alanı hizmete açtı. Geleneksel pastanecilik ile market pastaneciliğin birleştiği Hale Patisserie, grubun yeni markası oldu. Şerbet Sıcak Baklava ise Kahve Diyarı’nın yeni nesil yatırım fırsatı olarak sunuldu. Aynı zamanda sağlık sektöründe de yatırım yapan Abdurrahman Yılmaz, 2014 yılında Özel Akhisar Hastanesi’ni satın aldı. Hastane 110 yatakla hizmet veriyor.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder