Bir fabrika kaç kişiye mezar olur?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sakarya’dan ilk acı haberi geçtiğimiz hafta cuma günü aldık. Hendek ilçesinde bir havai fişek fabrikasında yaşanan patlamada 100’ün üzerinde işçi yaralanmış, 7 canı sonsuzluğa uğurlamıştık. Henüz yaşanan olayın şoku ve üzüntüsü atlatılamamışken dün aynı fabrikadan bir acı haber daha geldi. 

İhmaller zincirinin kurbanı oldular

Geçtiğimiz hafta meydana gelmişti kaza mı yoksa ihmal mi olduğuna karar veremediğimiz o meçhul patlama... İşçilerin üretimde olduğu esnada meydana gelen korkunç patlama sonrasında çalışanların neredeyse tamamı yaralanmış, 7 işçi can vermişti. Olayın nasıl meydana geldiğine dair soruşturmalar devam ederken bir acı haber yine aynı fabrikadan geldi. Olayın meydana geldiği gün patlamamış olan patlayıcıları imha edilecek noktaya götürmek için görevlendirilen ve aralarında jandarma ekiplerinin de bulunduğu 18 kişiyi taşıyan kamyon, patlayıcıların infilak etmesiyle bir anda alev aldı. Olayda 12 kişi yaralanırken aynı fabrika üç cana daha mezar oldu. Düğünlerimizin, törenlerimizin ve kutlamalarımızın olmazsa olması, gözlerimizi alamadığımız o havai fişekler şimdi bir kez daha yarattığı dehşet verici sonuçlarla ülkemizin gündemine oturdu.

Görsel şölen sandığımız havai fişekler ölüm saçıyor

Bu son olayın ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu fabrikanın ilk etapta çalışma izninin askıya alınacağını, sonrasında da çalışma izninin iptal edileceğini kamuoyu ile paylaştı. Öte yandan fabrika yöneticileri de tutuklandı. Tüm bu sonuçları bir araya getirdiğimizde tek bir gerçek var, o da bir iş yerinin daha çalışanlarına mezar olduğu. Peki ya niçin? Çalışma koşullarının bile ölümle burun buruna olduğunu bu patlama ile öğrendiğimiz havai fişeklerin o büyülü ışıkları, karanlığa gömülen ocakları aydınlatmaya yeter miydi? Yetmedi. Bu zamana dek aynı sebepten yitip giden canları geri getiremeyiz belki ancak bunca insanın ve canlıların ölümüne sebep olan bu zehirli eğlenceden kurtulabiliriz. Zehrini sahip olduğu kimyasal gazlardan alan, zamanla suyu ve toprağı kirleten ve bununla kalmayıp sayısız kuşun ölümüne sebep olan havai fişeklerden bahsediyorum. Bizleri ışıklarıyla büyülerken diğer canlılarda korku ve travma yaratan bizim o meşhur görsel şölenimizden(!). Daha kaç olay, daha kaç ölüm, daha ne kadar gözyaşı... Artık bu zehirli eğlencelerden kurtulmanın zamanı gelmedi mi?

Üzerine ne söylersek söyleyelim ateş düştüğü yeri yakıyor. Patlamada can verenlerin ruhları şad olsun. Ardında kalanların yürekleri sabırla dolsun. Ve temennim o ki bu defa son olsun. 

Yazarlarımızdan

14 Ağustos 2020, Cuma 11:12
14 Ağustos 2020, Cuma 07:17
14 Ağustos 2020, Cuma 07:14
Sıradaki haber yükleniyor...
holder