Hafta içine taşındılar...

17 Ocak 2015, Cumartesi 05:00
AA

TV8, “3 Adam” isimli şov programının gününü değiştirdi. Programın yayınını pek alışık olmadığımız bir güne, hafta içine çekti... Kanalın başarılı talk şovu önümüzdeki haftadan itibaren çarşamba akşamları ekrana gelecek. Peki, niye böyle oldu?

[[HAFTAYA]]

Basit. Kanalın büyük bir istekle aldığı “Bu Tarz Benim” isimli yarışmanın en sıkı günleri bildiğiniz üzere galaları oluyor. “3 Adam”ın yayın saatinde işte o galaları izleyeceğiz artık... Hem bu arada hafta içi izleyicisi de şenlenmiş olacak. Yeter ki “3 Adam” geç saatlere uzamasın. Hani derler ya, “adam gibi izleme keyfimiz için”...

POYRAZ DA KARAYEL DE ŞİDDETLENDİ

Şöyle hafta sonuna gelince ister istemez “bu haftanın sürpriz yapanı kim?” diye soruyorum... Reyting tabloları önümde uçuşuyor. Bir önceki haftaya bir bu haftaya bakıp duruyorum. Saati değişenler, yeniden yayına girenler, final yapanlar, henüz başlayanlar filan derken bende akıl alıp başını gidiyor... Yine de mesleki birikimimle bir sonuca ulaşıyorum. Bu haftanın sonucu da geçen hafta reyting koşusuna giren “Poyraz Karayel”in (Kanal D) umulmadık bir biçimde çıkış göstermesi... Umulmadık diyorum çünkü malum, bizde diziler nasıl girerse öyle gider.

Ama “Poyraz Karayel” bu hafta zirveye ortak oldu resmen. Özellikle de reklam verenin önemsediği ABC 20 üstü profilinde... Dizi ilk bölümünden bunu yapsa şaşırmazdım ama ikinci bölümündeki bu yükseliş, kanalın bir hafta boyunca yılmadan yaptığı tekrar yayınların işe yaradığını gösterdi sanırım... Ha, bir de şu var. Dizinin bundan sonraki bölümlerinde hikaye açılıyor ve altıncı bölüme kadar soluksuz ilerliyor. Sonrası da çekiliyor zaten... Dur bakalım, yılın henüz başındayken ekrandan yeni bir fenomen daha çıkacak mı?

SAVCI TURGUT HORTLAR MI?

“Karadayı”nın (atv) tanıtımında Savcı Turgut’un kaleme aldığı mektubu bizzat onun sesinden dinlemek izleyicide bir meraka neden oldu; “öldüğünü düşündüğümüz hatta emin olduğumuz Savcı geri mi dönüyor?”... Vallahi fiziki olarak şartlar uygun. Turgut’u canlandıran oyuncu Yurdaer Okur’un yer aldığı “Reaksiyon” isimli dizi yayından kalktı ve Yurdaer Okur boşa çıktı...

Bu durumda bir şekilde “hareketlenmesi” gereken “Karadayı” için de tatlı bir fırsat doğmuş oldu. Hani diyebilirsiniz; “madem geri dönecekti, niye çekip gitti ki bu karakter” diye... Demeyin. Biz ekranlarda nehirde boğulup yeniden dirilen, denizler ortasından kopup gelen, mezarından 7 kez çıkıp katillerini 8 kez öldüren bir sürü “ölümsüz” gördük... Turgut’un geri dönüşünün lafı bile edilmez yanlarında. Ne dersiniz?

TRT YOLUNU SEÇTİ

TRT 1’in de günü var artık. Haftanın her gününü bir kanala ait sayıyoruz ya; çarşamba da birkaç haftadır TRT’nin rezervinde duruyor... “Diriliş Ertuğrul” ile kendi içinde de bir dirilişe imza atan kanal, çıtayı düşürmemek için hazırlığını yaptığı her işe ekstra asılmaya başladı... Etrafımdaki insanlarda gördüğüm TRT dizileri algısı, “Leyla ile Mecnun” döneminden sonra belki de ilk kez “pozitife” dönüştü...

Bunu da koyun bir kenara. Başarı itici bir güçtür; kamu kanalına “para kapısı” olarak bakanları odaktan uzaklaştırır, yöneticilerine de ekstra bir sorumluluk yükler. TRT bu çizgiyi yakalamışken bir eğriye yönelme hakkına sahip değil artık... Bunu kurumun içindekiler de biliyor, izleyici de. Kamu kanalını küçümsenemeyecek başarılarla anılır hale getirenlere bir “helal olsun” notu düşelim!

SHOW TV'DE NASIL BİR SÜREÇ BAŞLADI

TV dünyasının da merak ettiği soru başlıkta yer alıyor. Bir mahkeme kararıyla yeniden TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) yönetimine geçen kanalın Danıştay’ın vereceği karara göre yeniden bir satış sürecine girmesi bekleniyor... Bunlar bugünden yarına sona erecek süreçler değil. Show TV gibi son dönemde artı değer üreten bir ticari kurum için de bu süreçte kârlılık yine ana esas olacak... TMSF kararıyla Show TV ve alt kanallarının başına geçen Ümit Önal bir dönem mesai arkadaşlığımız olan müstesna bir isim...

Atv’nin satış sürecinde karınca gibi çalıştığını çok iyi bilirim. Daha sonra Turkuvaz Grubu’nun üst yönetiminde de bu çalışkanlığını sürdürdü... Show TV için seçilebilecek en iyi isim işin başında duruyor. İnanıyorum ki Ümit Önal, Show TV ekranını toz kondurmadan yeni sahibine teslim edecektir. Hayırlısı olsun!

BİR GÖZ ATAR MISINIZ?

Tarz yarışmaları neden büyük beden kadınlar için yapılmıyor? Bu sorunun pratik yanıtı hâlâ ekranlarımızda yok... Ama büyük beden kadınlar için stil önerilerinde bulunan bir program var artık. En azından onları yarıştırmak yerine, mutlu kılacak bir tarza sahip olmalarını sağlayacak bir başucu rehberi. Pazar günleri 360 isimli kanalda yayınlanan ve Melike Çarpatan’ın sunduğu “Şanslı Kadınlar” isimli programa bir göz atabilir misiniz? Düşündüğüm kadar şanslı olacak mı sizce de?

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.