Mesut Yar Küçük iyi de Ağa ne?
HABERİ PAYLAŞ

Küçük iyi de Ağa ne?

Kanal D “Küçük Ağa” isimli yeni dizisinin ilk duyurusunu yaptığında, zamanın TRT’sinde yayınlanan “Küçük Ağa” isimli dizi çağrışımına düşmüştü zihnim... Malum Kurtuluş Savaşı günlerinde bir kasabanın imamının öyküsünü anlatıyordu dizi. Ve Çetin Tekindor ustamızı kitlelere mal etmişti... Ancak yeni nesil “Küçük Ağa” tam da dediğim gibi yeni nesil bir iş. Çünkü buradaki küçük, aynı zamanda Türk TV tarihine “küçük Osman” olarak geçen Emir Berke Zincidi kardeşimiz olacak. Osman ya da yeni ismiyle küçük Mehmet Can, ailesinin dağılmaması için binbir türlü oyun çeviren bir velet olarak kendini sevdirecek... Minik oyuncunun sevimliliğini göz önünde bulundurursak sıcak bir iş olacağı kesin. Ama ismi buradan hareketle “Küçük Ağa” koymak neyin kafası onu anlamış değilim. Bekleyelim, belki izleyince meseleyi anlarız...

[[HAFTAYA]]


Bir Ah Hikayesi olarak bitti?

Bilmiyorum izliyor musunuz ama mutlu sonla biten bir Kore dizisi görmedim henüz. Dolayısıyla geçtiğimiz sezondan bu yana bize uyarlanan Kore malı dizilerde de durum farklı değil... Son örneğine geçtiğimiz akşam final bölümü yayınlanan “Bir Aşk Hikayesi” isimli dizide rastladık. Orijinali 13 bölüm olan dizi biraz da izleyici baskısı dolayısıyla 36 bölüm olarak çekildi... Ve bir bölümde olsun karakterlerin yüzü hiç gülmedi. Dizi uzadıkça hüzün de uzadı ve önceki geceki final ağır bir mutsuzlukla izleyenini gözyaşına boğdu... Korkut’un, Yılmaz’ın, Tolga’nın filan zincirleme ölümü; çocuğunun Korkut’u hiç görememesi falan derken “Bir Aşk Hikayesi” oldu mu size Bir Ah Hikayesi? Neyse; ben yine de Kore dizisi gibi kısa kesmeyen ama yine Kore dizisi gibi hüngür şakır ağlatan “Bir Aşk Hikayesi”nin Seçkin Özdemir gibi müstesna bir aktörü bize kazandırdığına inanıyorum. Bakın bu gülümsemek için yeterli bir nedendir!

*

Salı gecesini kaybedebilir

Star TV’nin salı geceleri “O Ses Türkiye”nin yerine Türk sinemasının son örneklerini yayına sürmesi elbette bir strateji... Kanal geçen hafta “Celal ile Ceren” isimli film sayesinde tüm kategorilerde reyting zirvesini görmüştü... Star TV bu hafta da “Mutlu Aile Defteri” isimli son derece vurucu bir denemeyle izleyici karşısına çıktı. Ama geçtiğimiz haftanın reytinglerine ulaşamadı... AB grubu izleyicide zirveyi gördüyse de toplam izleyicide “Kaçak” (atv) dizisine ilk birinciliğini tattırmış oldu... İşin bir zeka stratejisi olduğunu kabul ediyor ve Star yöneticilerine hakkını teslim ediyorum ama son dönemde üretilen filmlerin birçoğunun zirveyi göremeyeceğini düşündüğümü de not düşmek durumunda hissediyorum kendimi... O hatta manyetik alan yaratacak seri bir iş konulmazsa Star TV uzun zamandır elinde tuttuğu salı gecesi mülkiyetini kaybedecektir. Dost acı söyler!

*

Anlaşılamaz bir strateji mi?

Yeni bir dizinin ilk bölümünün yayınlanmasından hemen sonra bölüm tekrarının iki kez daha art arda aynı gece yayınlanmasına filan alıştık... Buna izleyicide algı yaratma çabası diyoruz. Biraz da farklı bir dizinin takipçisiyseniz, bir de buradan bakın diye seçenek sunmak diyerek de tanımlayabiliriz... Ama yeni bir dizinin ilk ve ikinci bölümünün aynı gece art arda yayınlanması vakasına ilk kez tanıklık edeceğiz. TRT 1’de pazar akşamı yayınlanacak olan “Bir Yusuf Masalı” isimli yeni dizi iki bölümle birden izleyicisine merhaba diyecek... Bunun pratikte nasıl bir karşılığı olduğunu göreceğiz ama bize işin teorisini de anlatmaları lazım. Uzun bir pilot bölümle meseleyi anlatmak varken, iki yeni bölümü art arda yayınlayarak yayın hayatına girmek enteresan geldi bana... Uzatmayalım, izleyip göreceğiz. Seversek de alışacağız bu yeni sunum şekline...

*

İŞTE FİNAL GÖREMEYEN DİZİLER...

Çok önemli bir ayrıntı var, sizin de gözünüze çarptığını düşündüğüm. Malum geçtiğimiz sezonun sonundan itibaren bir takım diziler final yapmadan sona eriyor. Neden yayınlanıp, neden yayından kaldırıldığını filan kestiremiyor insan... Küçük bir araştırmayla önce biteceği dillendirilen sonra da bir şekilde bazen gürültülü bazen de gürültüsüz ama ortak olarak final bölümü olmadan sona erdirilen dizilere bir bakmak istedim... Son haber Show TV’nin “Altındağlı” isimli dizisinden geldi. Dizi hop diye bitti. Ondan önce “Saklı Kalan” için sır bir final söz konusu olmuştu. “Leyla ile Mecnun” izleyicisine el bile sallayamadı... “Babam Sınıfta Kaldı” tası tarağı toplayamadan sona erdi. “Sakarya Fırat”ta askerler bavullarını bile hazırlayamadı. Muhtemelen “Gurbette Aşk”, final yapamayan “Bir Yastıkta” dizisi gibi sona yaklaşıyor. Ve “İnadına Yaşamak” ve “Güldür Güldür” ve “Vicdan” gibi işlerde de farklı bir “Allahaısmarladık” mesajı beklemiyorum. Ne fena değil mi?

Sıradaki haber yükleniyor...
holder