Rotayı doğru yöne çevirdi!

23 Temmuz 2014, Çarşamba 05:00
AA

İlk iki bölümüyle “Survivor” taklidi olarak nitelenen “Alabora” (Kanal D) deyim yerindeyse son iki bölümüyle şeytanın bacağını kırarak orijinal bir format halini aldı... Bir teknede, hele ki yaz ortasında o koy senin bu kumsal benim dolaşan bir teknede olması gereken ne varsa “Alabora” ekibi ekrana sürdü... Müzikler değişmiş, içeriğe bir parça yasak aşk, ince bir platonizm, kısmi bir şiddet ve bir tutam da sıra dışı eğlence konmuştu... Bu lezzetiyle izleyiciyi yakalaması zor olmadı. Hem üzerindeki “Survivor” baskısından kurtuldu hem de kaderini serinletti... Ramazan dolayısıyla çok dikkatli seçilen görüntüler belli ki önümüzdeki haftalarda biraz daha açılacak. Ve yeni rotasında “Alabora” isminin tehlikelerini daha az taşıyacak. İzleyince ben öyle hissettim...

[[HAFTAYA]]

Tekrarların patladığı bir yaz ekranı!

İzleyici yeni dizi bombardımanı beklerken kanallar yaz aylarını kış uykusunda geçirmeye karar verdi. Zaten dizilerin tekrar bölümleri öyle çok yayınlanıyor ki, inceden bir ayar bozulması yaşamaya başladık bile... Peki, hangi dizi tekrarlarında en az orijinal yayın gibi reyting alıyor dersiniz? Daha doğrusu hangileri yayıncısı olan kanala bir koyup üç aldırıyor? Bakalım hemen; Kanal D, “Ulan İstanbul” dizisinin tekrarıyla ciddi bir reyting topluyor. Yeni bölümlerin haftada en az altı kez tekrarı yayınlanıyor. Dizinin herhangi bir tekrarı ilk yirmi sıralamasından aşağı düşmüyor... Aynı şekilde “Kaçak Gelinler” ve “Güzel Köylü” (Star TV) isimli diziler var. İkisinin de tekrarı haftada toplam 10 küsurlu rakamları buluyor. Tekrar da olsa kimi bölümlerin ilk üç arasında yer aldığını söyleyebiliriz... FOX dizilerinin (Kiraz Mevsimi, Ruhumun Aynası, Kocamın Ailesi) son saydığımızın dışında kalanları tekrarlarda yeni bölümleri kadar izlenme toplayamıyor. Kısacası FOX izleyicisi tekrar bölüm sevmiyor... Atv’de yayınlanan “Diğer Yarım”ın tekrar performansı çok da yüksek değil ama dizi masrafını bir şekilde kurtarıyor... Show TV dizilerinin tekrarlarına izleyici şimdilik hiç şans vermiyor; bakalım bu liste önümüzdeki günlerde değişir mi?

Gerçeğin ta kendisi

Kanal D sunucusuz bir realty programıyla Türk ekranlarında bir ilke imza atıyor. Realty’de alıştığımız kurgular filan yok. Hikayeler bizzat gerçek insanlar tarafından yaşanıyor... 112 Acil ekiplerinin ölümün kıyısından hayata döndürdüğü insanların öykülerini kare kare izleyeceğimiz program belli ki hepimizi ciddi bir düşünce bulutunun içine sokacak... Hani hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayanlarımız var ya, sözüm daha çok onlara. İnsan ibretlik hikayelerle yüzleşince “ölüm de var” diyerek önce yaşamının değerini sonra da manevi duruşun kıymetini bilecek gibi geliyor bana... Bahar aylarından beri çekimlerine hazırlanan işi bizzat Kanal D İç Yapımlar ekibi üstleniyor. Ekibin “Doktorum” gibi ciddi bir bilgi birikimi de var... Hâl böyle olunca yüzleşeceğimiz şeylerin çok da sağlıklı olacağını söyleyebiliriz. Hayırlısı olsun..

Polat artık tek başına!

Şimdi durumu bir özet geçelim. Geçtiğimiz sezonun ortalarında “Kurtlar Vadisi Pusu” konseptinin üç ismi Pana Film’den ayrılarak kendi yollarında yürümeye karar verdiler... Bahadır Özdener ve Cüneyt Aysan “Reaksiyon” adı altında yeni bir yapım şirketi kurdu hatta. İlk işleri büyük bir ihtimalle eylül ayına yetişmesi planlanan “Herkes Düşmanını Tanıyacak” olacak. Şirketten kopan üçüncü kişi bizzat Necati Şaşmaz’ın kardeşi Raci Şaşmaz oldu. Dizi işini kardeşi Necati’ye bırakan Raci Şaşmaz neredeyse sektörden çekildi diyebiliriz... Ana karakterlerden Memati’yi geçtiğimiz sezon yitiren “Kurtlar Vadisi Pusu” bu sezonun finalinde de Abdülhey (Kenan Çoban) karakteri ile yolları ayırdı... Ancak Kenan Çoban işsizlik sıkıntısı yaşamadı. “Reaksiyon” yapım şirketi oyuncuyu transfer ederek bizzat onun üzerine kurulu bir hikaye kaleme aldı... “Beyaz Karanfil” isimli bu yeni dizide Abdülhey’i bir kader kurbanı ve polis muhbiri olarak izleyeceğiz... Anlayacağınız başından beri tek adam olarak süper kahramanlar kategorisinde birinci sırayı muhafaza eden Polat Alemdar bu yıl iyiden iyiye “tek tabanca” takılacak... Necati Şaşmaz bir başına kaleme aldığı senaryoyla belli ki zor bir deneyim yaşayacak, Allah yolunu açık etsin...

KADİR GECESİ’NDE EKRAN TURU!

Bu gece mübarek Kadir Gecesi’ni idrak edeceğiz. Hepimiz için hayırlara vesile olsun. Aslında bir yanıyla da Ramazan programlarının final sınavı gibi bir ekran gecesi olacak... Gecenin en çok izleneninin değişeceğini sanmıyorum. Bu gibi özel gecelerde, kandillerde, iftar ve sahur saatlerinde birkaç yıldır hep aynı ismin, Nihat Hatipoğlu’nun imzası var... Ben geceyi daha çok her ekrana bir miktar bakıp iyi bir harmanla geçirmeyi düşünüyorum. Çünkü Kadir Gecesi hemen her uzman vasat yayının dışına çıkarak birikimini konuşturacak... Eh onlardan da bir şeyler biriktirmek için en iyisi hepsine kulak vermek, ne dersiniz?

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.