Şimdi Cihan masum mu?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Şunu anlamaya çalışıyorum. Paramparça (Star TV) dizisinde tüm defolarına ve kısmen de saflığına rağmen bize “birleştirici” bir aile adamı portresi çizen Cihan karakterinin 180 derecelik dönüşümüne neden olan şey nedir? Harun’un artık nefret fanatizmine dönen intikam planları mı yoksa ailesinin parçalanması, üstüne bir de ekonomik çıkmazları ekleyince adamımızın iyilik ekseninin kayması mı? Paramparça’da resmedilen aile yapısı içinde kimsenin kusursuz olma gibi bir şansı yok. Ama başından beri bir melek olarak izlediğimiz adamın bir anda kendi ilişkisine bakmayan, şiddet eğilimli bir maçoya dönüşümü beni bir parça şaşırttı... Dilara’dan hesap sorarken sanırım kendi muhasebesinde eksik bıraktığı işlemler vardı. Hani bir deyim vardır ya “ilk taşı atan en masumunuz olsun”. Maalesef Cihan bu anlamda masum değildi. Bir kötü vardı, ikiye katlandı. Parçalandık mı yine? Hayırlısı olsun!

Ezel’i dünya izleyecek!

Mizahçı Mesut Süre’nin internet üzerinden yaptığı talk şovu Rabarba’yı geçende izledim. Türk senaryo dünyasının en sağlam iki kalemi Kerem Deren ile Pınar Bulut Deren bir dönemin efsane dizisi Ezel’in hikayesinin dünyanın en büyük yapım şirketlerinden biri tarafından alındığını söylediler... Bildiğim kadarıyla bu şirket ağırlıklı olarak sinema filmi yapsa da bir şekilde dizi sektörüne de hizmet veriyor... Geçtiğimiz yıl gerçekleşen Suskunlar satışı üzerine bir yenisi de Ezel ile gelmiş oldu böylece. Büyük sularda dolaşan bir hikaye dünyamız oldu... Ancak Suskunlar kısmen Sleepers isimli filmin uyarlamasını andırıyordu. Ezel için de az insan Monte Kristo Kontu uyarlaması tenkidinde bulunmadı... Amerikalı medya devleri uyarlanan bir şeyi nasıl alıp da yeniden uyarlayacak bilemiyorum? Belli ki bizim düşündüğümüz kadar bir uyarlama ya da esinlenme yok. Aksi takdirde parayı neden sokağa atsınlar ki? Fikrim bu duruma sevinmeliyiz diyor; çünkü Ezel artık tüm dünyanın!

Mendiller yer değiştirmesin de...


Kırgın Çiçekler’e (atv) nazar mı değdi yoksa AB ve ABC1 grubunda bir süre elinde tuttuğu liderliği artık aklın almayacağı trajedileri işlemesinden mi kaybetti bilemeyeceğim? Ama şu bir gerçek ki her şeyi dozunda yapmak gerekiyor. Ne absürt komedide fazla absürtleşmek ne de dramda dozu yürek kaldırmayacak bir damara yüklemek iyi sonuç getirmiyor... Seyirci üst üste iki hafta ağladığı meseleye üçüncü hafta gözyaşı dökmeye devam edince bir yerlerde yanlış giden bir şeylerin olduğu kanısına varıyor ve kopuş başlıyor... Açıkçası ilk günden bu yana trajedileri kanaviçe gibi işleyen bir senaryonun rayından çıkması orta kısa vadede mendillerin yer değiştirmesine neden olabilir. Ekran karşısından içine doğru; maazallah!

Medcezir dinleyeceğiz...


Dizi müziklerinden vazgeçebilmek mümkün mü? Malum artık dizileri izlemekten çok dinliyoruz. Uzun uzadıya bakışılan sahneler, sahilde, ormanda, ev içinde ve hatta dolma sararken bitmek bilmez ağır çekimler, hepsinin altında da artık ezberimize dolan fon müzikleri. Elbette bu müziklerin iyisi de var, kötüsü de. İyisi deyince akla gelen ilk isimlerden olan Toygar Işıklı, geçtiğimiz yıl Star TV’de yayınlanan Medcezir isimli dizinin müziklerini bir albümde topladı ve piyasaya çıktığı gün çok satılanların başına yerleşti... Toygar’ın bütün müziklerine ve hatta şarkılarına meftun bir kişi olarak yeni çalışması beni hayli heyecanlandırdı. En azından onun sayesinde ölümsüz bir dizimiz daha oldu; Medcezir. İzlemesek de dinlemeye devam edeceğiz...

Mevcuttaki samimiler...

Samimiyetin kazandırdığını söylemeye gerek yok. Ekranda samimi işlerin çok uzun ömrü olmuyor. Ama kabul etmek lazım ki hiçbiri de birçok dizinin yaşadığı “tarihin çöplüğünde unutulmak” çaresizliğinden muzdarip değil...Bu anlamda ekranda en samimi bulduğum diziler listesi aşağıdadır. Dilerim aynı görüşü paylaşıyoruz. Aklın yolu farklı değil çünkü... Mesela bir Poyraz Karayel, mesela bir Diriliş Ertuğrul, mesela bir Baba Candır, mesela bir Aşk Yeniden, mesela bir Kara Sevda aklıma ilk gelen ve muhtemel uzun süre belleğimizde yer edecek diziler sıralamasında önde koşanlardır. Sizin de ‘meselalar’ınız varsa gönderin listeye koyalım!

Evin içine girmeli...

Big Brother Türkiye (Star TV) henüz o beklenen patlamayı yapamadı. Açıkçası cumartesi akşamı yapılacak elemenin fragmanlarını izleyince insan içine inceden bir Survivor havası çekiyordu ama hakkını vermek lazım ki bu tarz işlerin fragman ayarında hâlâ Acun Ilıcalı işlerinin üstüne geçilebilmiş değil... Bu yüzden biraz acemice duran bir kopya yerine ev içi ilişkilere dayalı bir performans fragmanı bana daha çok iş yapar izlenimi veriyor. Bu hafta da bu denensin bakalım; kim haklı ortaya çıkmış olur...

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder