Alışverişte indirimin sırrı çözüldü: Bindirim!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bekarlar Günü, Black Friday derken, hepimizin tek bir fırsat kolluyoruz: Devasa indirimler!

Sevgililer Günü gelse, halk günü olsa da indirimden bir şeyler kapabilsek diye adeta yol gözlüyoruz. Hatta ihtiyacımız olmasa bile indirim günlerinde fazladan ürün alıp stok yapıyoruz.

İndirimden bir şey aldığımızda ‘en büyük başarımız’ gibi sevincimizi herkesle paylaşıyoruz.

Ben şahsen indirimden aldım diye 10 liralık tişörtle bile hava bile atabilirim :)

Şimdi önümüzde 3 ayrı indirim günü var. Bunlardan ilki 11 Kasım Bekarlar Günü, ikincisi 29 Kasım’daki Black Friday, üçüncüsü ise 2 Aralık’taki Siber Pazartesi. Tabi yılbaşı indirimleri de yolda.

Peki hiç düşündünüz mü bu indirimler gerçekten de var mı, yoksa bir kandırmaca mı?

Son zamanlarda sosyal medyada bazı alışveriş sitelerinin yalandan indirim uyguladığı ortaya çıktı. Nasıl mı?

Satmak istedikleri ürünün önceki fiyatını pahalı gösterip, sanki o fiyat üzerinden indirim yapmışçasına satışa sunuyorlar.

Önce bindirim, sonra indirim!

Mesela aşağıdaki görselde ayakkabının kendi sitesindeki fiyatı 109 TL iken, başka bir alışveriş sitesinde gerçek fiyatının 179 lira olduğunu ve indirim yapıp 107 liraya sattığını belirtiyor. Üstelik bu alışveriş sitesi, mobil uygulaması 20 milyon kere indirilen dev bir site.

Geçen gün, birçok sosyal medya kullanıcısı, bazı alışveriş sitelerinin ürünlerin fiyatını pahalı gösterip indirim yaptığı yalanını kanıtlarla ortaya koydu.

Hatta sosyal medya fenomeni Alp Kılınç da bu durumun farkına varmış, fotoğraflarla ispatlayarak bir güzel beddua yağdırmış.

Bu fotoğraflar Twitter kullanıcılarından alıntıdır

Ekşi Sözlük'te de bu konuya dair oldukça fazla yorum var. İçlerindeki en doğru yorum ise ‘Önce bindirim, üzerine azıcık indirim’ oldu.

Yarın bir gün ‘Biz şakacıktan zam yaptık’ diye bir basın açıklaması yaparlarsa şaşırmam.

Uyanık olan tüketici değil, firmalar

Kısacası, özel günlerde fırsat kollayan sadece tüketici değil,  uyanık firmalar. Peki bizler bu indirim tuzağına nasıl düşmeyiz?

İndirim yalanlarının kurbanı olmamanız için size verebileceğim birkaç öneri var.

  • Gömlek mi almak istiyorsunuz? Ya da ayakkabı, kazak, çanta? Siz iyisi mi önce birkaç perakende mağazasına gidin, ürün ne kadara satılıyormuş onu görün.
  • Sonra internet sitelerinden fiyat araştırması yapın. Hangisi en iyi indirimi yapmışsa ürünü ondan satın alın.
  • Tek alışveriş sitelerine girmektense, hangi ürünün, hangi sitede, ne kadara satıldığını araştırıp yazan sitelerden yardım almak, size zamandan da kazandıracaktır.
  • Alışveriş sitelerinin mobil aplikasyonunu kullanıyorsanız eğer, bildirimlerinin açık olmasına dikkat edin. Anlık indirimler ile önceden belirlediğiniz ürüne sahip olabilirsiniz.

İndirim günlerinde yalnızca ihtiyacınız olan ürünleri alın. 'Zaten ucuz' deyip ya da 'bir gün lazım olur belki' deyip de gereksiz ürün almayın! Bırakın ihtiyacı olan alsın.

Zaten ciddi bir tüketim toplumunda yaşıyoruz, bir de paramızı boşa harcayarak bu israf çılgınlığına ortak olmasak ya…


Yazarlarımızdan

23 Kasım 2020, Pazartesi 08:23
23 Kasım 2020, Pazartesi 08:17
Sıradaki haber yükleniyor...
holder