Toksik insanlar kimdir? Onlardan nasıl kurtuluruz?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Onlar her yerdeler. Biz fark etmesek bile hep oradalar! Gerek arkadaş ortamında gerek iş gerekse ailede, nedenini henüz kestiremediğimiz ama bir türlü sevemediğimiz insanlar oluyor. Herkesin bazen "Daha ne kadar katlanacağım ben buna" diye düşündüğü birileri illa ki vardır. Ama nedense bu insanlardan bir türlü de kurtulamıyoruz! Kim bu kişiler hemen söyleyeyim: Toksik insanlar!

Toksik insanlar nam-ı diğer ruh emiciler (J.K. Rowling'e selamlar) aklınıza gelebilecek her türlü ortamda karşınıza çıkabilir. Sürekli mutsuz, memnuniyetsiz olan toksik insanlar, bu özellikleriyle yanlarında kim varsa onları da dibe çekebilmek için adeta zamanla yarışır. En sonunda da bunu başarırlar.

Bizi hasta eden gerçek hastalar

Toksik insanların bazen hayatımızda olduğunun farkına bile varamayabiliyoruz. Yani bizi içten içe ezen bu kişilere bilmeden katlanıyoruz. Uzun vadede bir toksik insana maruz kalırsak da ne yazık ki ruh sağlığımızdan olabiliyoruz. Hani derler ya "Gerçek hastalar psikiyatriste gitmezler; gerçek hastaların hasta ettikleri kişiler gider" işte bu cümlenin çıkış noktasıdır toksik insanlar. Toksik insanlardan kurtulmanın yollarını öğrenmeden önce toksik insanların kim olduklarına bir bakalım.

Toksik insanlar bizi ruh sağlığımızdan ediyor.

Toksik insanları nasıl fark ederiz?

  • Toksik insanların en belirgin özelliği memnuniyetsizlikleri. Bu insanlar akla hayale gelebilecek her şeyden şikayet edebilirler. Onunla geçirdiğiniz 5 dakika içinde onlarca şikayet ve bunların türevleri duymanız mümkün.
  • Toksik insanlar çok iyi birer manipülasyon ustasıdır. Karşısındaki kişinin duygularını sömürür ve eninde sonunda istediğini yaptırır. "Senin için bunu yaptım, benim için sen de bunu yapmalısın" onların en vurucu cümleleridir.
  • Kendileri suçlu olsalar bile tartışmanın sonunda mutlaka suçlu siz olmuş olursunuz.
  • Mutlaka birilerinin arkasından kötü sözler söylerler. Daha sonra bunu inkar ederler.
  • Sürekli negatif bir durum yaratırlar ve bu durumdan siz de nasibinizi alırsınız. Biraz eğlenmek için dışarı çıktığınızda elinizde koca bir sıfır olur, çünkü yanınızdaki insan çoktan geceyi mahvetmiştir. Evet, hafta sonu eğlencesi yalan oldu.
  • Başkasının başarısı onlar için berbat bir durumdur. Bu başarının altında mutlaka bir art niyet ararlar. 
  • Yaptıkları hataların farkında olsalar bile özür dilemezler.
  • Onlara hayır diyemezsiniz. Çünkü hayır dediğiniz takdirde size istediğini yaptırana kadar her yola başvuracaklardır.

Mutlaka birilerinin arkasından kötü sözler söylerler. 

Peki bu toksik insanlardan nasıl kurtulacağız?

Durumun ciddiyetini yukarıda anlattım: Uzun süreli maruziyet psikolojinizin bozulmasına neden oluyor.

Toksik insanlardan kurtulmanın en iyi yolu onlardan uzaklaşmaktır. Fakat bazı durumlarda bu oldukça zor olabiliyor. Hele ki bu kişi ailenizden biriyse. Bu durumda öncelikle duygularınızı olabildiğince net bir şekilde anlatın. Konuşmadan sorunlar çözülmez sonuçta. Üzerinizdeki baskıyı, mutsuzluğunuzu anlatacak çarpıcı bir konuşma olmalı bu. Vicdanınıza oynamasına da izin vermemeniz gerekiyor tabi. Bu konuda haklı olan sizsiniz, bunu unutmayın.

Toksik insanlardan kurtulmanın en iyi yolu uzaklaşmak.

Eğer sosyal grubunuzdaysa bu toksik insan yani arkadaş, okul, iş ortamı gibi bir konumdaysa, en baştaki tavsiyemi uygulamanızda fayda var. Mesafeler bazen sadece corona virüs için insan ilişkileri için de önem taşıyabiliyor :)

Son olarak toksik insanlarla ne kadar fazla vakit geçirirseniz, siz de eninde sonunda toksik insana dönüşürsünüz. Toksik insanların bulunduğu ortamda nefes almanızı sağlayacak kaçış anlarınız olsun. Mesela onun olduğu ortamdan çıkıp bir hava almak, 5 dakika bile olsa müzik dinlemek, enerjinizi yükseltmeyi sağlayacaktır.


Yazarlarımızdan

22 Ekim 2020, Perşembe 10:20
22 Ekim 2020, Perşembe 10:06
22 Ekim 2020, Perşembe 10:05
22 Ekim 2020, Perşembe 09:27
Sıradaki haber yükleniyor...
holder