Murat Çelik Buse Şenses 'Gazi' değil mi?
HABERİ PAYLAŞ

Buse Şenses 'Gazi' değil mi?

Ankara Merasim Sokak’ta 17 Şubat 2016’da terör örgütü PKK’nın saldırısında görme yetisini kaybeden 10 yaşındaki Buse Şenses, beşinci sınıf öğrencileri arasında okul üçüncüsü olarak ilk eğitim öğretim dönemini tamamladı.” Anadolu Ajansı’nın üç gün önce geçtiği haberlerden biriydi bu.

Buse Şenses Gazi değil mi

17 ŞUBAT

Dün 17 Şubat’tı. Son altı senedir olduğu gibi her 17 Şubat’ta boğazım düğümleniyor, yüreğim burkuluyor. Ankara Merasim Sokak’taki terör saldırısının yıldönümü çünkü 17 Şubatlar. 17 Şubat 2016 Çarşamba günü 18.31’de, askeri servis araçlarının çıkış saatinde patladı bombalar Merasim Sokak’ta. Terör örgütü PKK’nın bomba yüklü otomobille gerçekleştirdiği saldırıda 29 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi yaralandı.

BUSE

Yaralananlardan ikisi bir anne ile o gün 4 buçuk yaşında olan kızıydı. Patlamanın ardından anne Şenay Şenses bir hastaneye, küçük Buse ise başka bir hastaneye kaldırılmıştı. Olayın ardından, o dönem çalıştığım VATAN Gazetesi’nde Buse ile ilgili bir yazı yazdım.

VATAN, 11 Temmuz 2017 tarihinde “Devletten Bir Buse Bekliyor” sürmanşetiyle çıktı. Devletin ilgili kurumları Buse ile ilgilendiler ama geçen yıllar içinde zorlukları, sıkıntıları farklı boyutlarda hep devam etti Buse’nin. Tabii ailesinin de... Olay olduğunda Genelkurmay Başkanlığı’nda sivil memur olarak çalışan anne Şenay Şenses süreç içinde malulen emekli oldu.

YENİ OKULUNDA DERECE...

6 Eylül 2021’de bu defa gazetem POSTA, “Buse’nin Hayali” manşetiyle çıktı. Ertesi gün bu köşede “Buse’nin Yolculuğu”nu yazdım ben de. Buse ortaokula böyle başladı. Yeni okulunda, ilk yarıyılı da sınıf ikincisi olarak bitirdi. 5’inci sınıf öğrencileri arasında da okul üçüncüsü oldu Buse. O öğretmenleriyle çok mutlu, öğretmenleri onla. O arkadaşlarıyla çok mutlu, arkadaşları onla. Zorlu ve sıkıntılı başlayan okul hayatı, nihayet mutlu devam ediyor Buse’nin.

GAZİLİK

Şenses Ailesi, Buse’nin ‘gazi’ sayılmasını bekliyor. Gazilik başvurusuna Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) olumlu yanıt maalesef hâlâ gelmemiş. Buse ‘terör mağduru’ olarak yer alıyor devletin kayıtlarında. SGK ve bağlı bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na durumu hatırlatmış olayım.

Bakan Vedat Bilgin’in Buse’nin durumuyla ilgileneceğini tahmin ediyorum. Aynı 15 Temmuz’un sivil gazileri gibi, yine bir terör örgütünün saldırısı sonucu iki gözünü birden kaybetmiş (‘uzuv kaybı’na uğramış) bu evladımıza da ‘gazi’ statüsü verilmesi gerekmiyor mu?

Sıradaki haber yükleniyor...
holder