Keçiören satrancı

01 Aralık 2018, Cumartesi 08:30
AA

Tarih 28 Kasım 2018... Yani geçen Çarşamba.

Saat 12.30…

Yer, Ankara Kavaklıdere’de son dönemin en gözde restoranı…

Üst kattaki VIP odasında iki kişi, öğle yemeğinde buluşuyor. Yerel seçim gündeminde adaylık yarışlarının sürdüğü şu günlerde dikkat çeken bir görüşme...

Mekana ayrı ayrı gelenlerden biri, AK Parti’de yönetim kademesine yakın, etkili bir isim. Buluştuğu kişiyse Osman Gökçek. Melih Gökçek’in, Keçiören’den aday olmasını istediği büyük oğlu... Bir buçuk saat süren yemek sonrası kulislere; AK Parti’nin Keçiören’den Turgut Altınok’u aday göstereceğinin neredeyse kesinleşmesi üzerine Melih Gökçek’in tekrar ağırlığını koyduğu bilgisi yayıldı.

Keçiören için Osman Gökçek’in hâlâ gündemde olduğu konuşuluyor.

O görüşme ve ardından konuşulanlar üzerine şimdi gündemde şu sorular var:

AK Parti Keçiören için Gökçek’i tercih ederse, Turgut Altınok’un karşı hamlesi ne olur?

Bu durumda Altınok, kızının Genel İdare Kurulu üyesi olduğu İYİ Parti’den aday olur mu?

Yani Keçiören’de bir ‘Gökçek- Altınok yarışı’ ortaya çıkar mı?

Ve bu durum Ankara’da seçimin dengelerini nasıl etkiler?

MERSİN'DE SÜRPRİZ BİR İSİM

Yerel seçim yarışının en heyecanlı illerinden biri de Mersin. Son günlerde, Mersin için yeni, genç bir isim geçiyor kulislerde.

Duyduğuma göre, AK Parti de, İYİ Parti de aynı ismi eklemiş anketlerine. TÜGİAD (Türkiye Genç İşadamları Derneği) Başkanı Ali Yücelen... Mersin Anamurlu ve ANAP’lı eski bakan Rüştü Kazım Yücelen’in oğlu... Dedim ya; sürpriz bir isim. Bakalım ne olacak?

MUĞLA KULİSLERİ

CHP ile İYİ Parti masada... Yerel seçim iş birliği il il, ilçe ilçe konuşuluyor. CHP içinde Ankara’da anti-Mansur Yavaş’çı bir damar var.

Aynı şekilde İstanbul Şişli için anti-Mustafa Sarıgül’cüler...

Ve Muğla’da anti-Mehmet Kocadon’cu bir grup.

CHP Kocadon’u Muğla büyükşehirden aday gösterirse İYİ Parti’nin destek vereceği konuşuluyor. Bodrum’un da İYİ Parti’ye bırakılacağı...

Hatta adayın da Mehmet Tosun olacağı... Bu arada bir de Behçet Saatçi faktörü var Muğla’da.

Duydum ki Kocadon, yakın arkadaşı Fethiye Belediye Başkanı Saatçi ile görüşmüş.

İYİ Partili Saatçi, Mehmet Kocadon’a -mealen- “Sen varsan ben çıkmam ama başka biri olursa büyükşehire ben de aday olurum” demiş.

Şimdi CHP’nin Mehmet Kocadon kararı bekleniyor.

SAKARYA SAVAŞI (!)

‘Savaş’ sözcüğünü sırf başlık dikkat çeksin diye seçtim.

Siyaset ve seçim ‘savaş’ olmamalı. Olmasın da…

Neyse... Sakarya’da konuşulanlar şunlar: AK Parti Sakarya Büyükşehir’de Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce’yi aday gösterdi. Yüce, Geyveli… AK Parti’de aynı ilçeden yıllardır Şaban Dişli ön plandaydı. Dişli Lahey Büyükelçisi oldu, sahneye şimdi Ekrem Yüce çıktı Sakarya’da.

Ancak...

Sakarya’da Hendek eski Belediye Başkanı Ali İnci faktöründen de bahsediliyor. Konuşulanlara göre, AK Parti’nin kurucularından olan İnci adaylık bekliyordu ve şimdi hayal kırıklığı yaşıyor. Ali İnci’nin Saadet ya da İYİ Parti’den büyükşehir adayı olabileceği konuşuluyor. Temaslar varmış...

Böyle bir durumda Sakarya’da 31 Mart dengeleri değişir diyenler çoğunlukta.

İZMİT'E İKİNCİ 'TOPUKLU EFE' Mİ?

CHP’den bir duyum... Kocaeli’de, İzmit Merkez ilçe için ‘İkinci Topuklu Efe’ lâfları dolaşıyor.

‘Topuklu Efe’ Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun lakabı... İkinci Topuklu Efe de CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan olabilir diyenler var. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekillerinden aday göstermeme prensibi biliniyor. Ama Balıkesir’de Ahmet Akın istisnası da ortada.

İzmit için de bir ‘Kaplan istisnası’ olursa şaşırmamak lâzım.

NE GÜZEL LAF

Ne çok şey öğretir hayat. En çok da direnmeyi... Sonra kimseye çok da güvenmemeyi.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.