Murat Çelik Kripto paralarla ilgili aykırı bir ses
HABERİ PAYLAŞ

Kripto paralarla ilgili aykırı bir ses

“Kripto para gibi sistemlerin büyük bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu, bir tür saadet zinciri gibi, insanları dolandırmak üzerine kurulduğunu ve tamamen yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.”

Bu sözlerin sahibi Erdem Yurdanur. Boğaziçi Üniversitesi mezunu, Türkiye’nin ilk bilgisayar mühendislerinden olan Yurdanur bu görüşünü yıllardır savunuyor ve bu nedenle çok da tepki alıyor.

Kripto paralarla ilgili aykırı bir ses

MAÇKOLİK VE KAFA TOPU

Erdem Yurdanur’un teknoloji ve internet alanında tüm dünyada tanınmasını sağlayan, kurduğu iki markayı İngilizlere satışı oldu. Arkadaşlarıyla birlikte kurduğu spor veri tabanı ‘Maçkolik’ ve ‘Kafa Topu’ adlı oyunla ünlenen mobil oyun şirketi ‘Masomo’yu toplamda yaklaşık 200 milyon ABD Doları’na satan teknoloji girişim ve yatırımcısı o. 2013’ten bu yana İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan Yurdanur ile hafta sonu Ankara’da buluştuk.

KRİPTO PARALARA NEDEN KARŞI?

Sözünü sakınmadan konuşan bir iş insanı Yurdanur. “Kripto paralara neden bu kadar sert şekilde karşısınız?” soruma verdiği yanıt birçok başlıktan oluşuyor. Buyurun okuyun ve siz karar verin:

- Ben Maçkolik satışını yaptıktan sonra, Londra’da benimle tanışmaya gelen biri Bitcoin ve kripto para sisteminden bahsetti. Bana da 1 milyon dolarlık Bitcoin almamı önerdi. 1 Bitcoin o zaman 600 dolardı. Denemek ve sistemi anlamak için, 600 dolar verip sadece 1 tane aldım. Sonra da okuyup araştırmaya ve sistemi incelemeye başladım. Kısa bir süre sonra 1 Bitcoin bin 200 dolar oldu. O Bitcoin’i sattım. Kazandığım 600 dolar’ı da bir yardım kuruluşuna bağışladım çünkü sistemi çözmüştüm. Benim kazandığım o paranın bir başkasının kaybettiği para olduğunu gördüm. Bu durumu vicdanım kabul etmedi.

- Bakın, kripto paralar normal devlet paralarının yerine geçecekmiş gibi bir gündemle başladı bu olay. Ben devletlerin buna izin vereceğine inanmıyorum. Hayali bir gelecek öngörüsü bu. Veri tabanı (database) uzmanı bir bilgisayar mühendisi olarak blok zincirin (blockchain) çok geri bir teknoloji olduğunu düşünüyorum. Oy vermede, noter sisteminde ya da organik tarımda kullanılacağı söyleniyordu ama 30 yıldır var olmasına rağmen, kripto paralar dışında hiçbir uygulama alanı olmadı blok zincirin.

- İlk başta bunun para gibi kullanılacağı düşünülüyordu, bugün artık insanlar bu paraları alışverişte kullanamayacaklarını anladılar ama bu defa da bir yatırım ve saklama aracı olarak görülüyor. Bunun da tehlikeli olduğu son Luna vakasında görüldü işte. İnsanların paraları bir günde sıfırlandı.

- Çok basit bir yazılımla ortaya çıkan bu sistem 2008 krizinden sonra devlet kurumlarına tepki duyan ve arayışta olan insanlara çözümmüş gibi sunuldu ama sorunu daha da büyüttü. Büyüklerin sürekli küçüklerin paralarını aldığı bir yapı çıktı ortaya. Balinaların küçük balıkları yemeye devam ettiği bir sistem işliyor.

(Devam edecek…)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder