Murat Çelik Mehmet Ceyhan uyarıyor
HABERİ PAYLAŞ

Mehmet Ceyhan uyarıyor

Geldiğimiz noktayı, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ile konuştum dün öğleden sonra. Ceyhan çok önemli iki uyarıda bulundu.

Küçük şehirlere dikkat

  • Bakanlığın açıkladığı rakamlara bakıyorsunuz… Son 3 günde hızlı bir azalma var. Eğer azalma dönemine girdiysek, ekstra başka önlemlere de gerek yok demektir. Şu andaki tedbirlerle işi halledeceğiz anlamına gelir ki, bu iyi haber. Ama önlemleri sıkı şekilde uygulamaya devam etmek, vaka sayısını daha da azaltır.
  • Ancak, Anadolu’ya bakıyorum ben… 47 şehrin vaka sayısı 100’ün altında… Bu tablo, şunu düşündürüyor insana… Yarın İstanbul azalınca rakamlar düşecek ama bu şehirlerin tamamı potansiyel bir vaka artış odağı olabilir.
  • İstanbul kısa süre içerisinde azalacaktır çünkü çok vaka görüldü, bağışıklık belli ölçüde oluştu ve tedbirler de sıkı uygulanıyor.
  • Ama o küçük şehirlerde, tedbirler büyükşehirler kadar sıkı olmamasına, hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanmamasına rağmen vaka sayısı çok az.
  • Yarın eğer oralarda bulaş hızlanırsa, henüz bir bağışıklık da gelişmemiş olduğundan vakalar bir anda artabilir. Esas oralara dikkat etmek lâzım şimdi.

Salgın kontrol altına alındıktan sonraki risk

Prof. Mehmet Ceyhan’ın dikkat çektiği ikinci konu da şu:

  • Diyelim ki biz salgını kontrol altına aldık. Rakamlar iyice düştü artık vaka görülmüyor. O aşamadan sonrasında da dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var.
  • Normal hayata dönüldüğünde, bu dönemi evde, izole şekilde geçiren kesim, bağışıklık kazanmadan hayatına devam edecek demektir. Eğer virüs tamamen kaybolmamışsa, bu bahsettiğim insanlar yine risk altında olacaktır. Bu da salgında yeni bir dalga anlamına gelebilir.

Hafıza tazeleme...

Gündemimizde COVİD-19 pandemisinden başka konu neredeyse yok. Dünyanın da öyle... Yeni hayatımız öyle bir hâl aldı ki, sanki ‘Korona virüs’ten öncesi yok gibi... Yazıyı yazmak için bilgisayarın başına oturduğumda, son yıllarda ‘bugün’ neler yaşamışız şöyle bir baktım.

Çoğumuz unuttum bile ama 3 sene önce tam da bugün, gündemimizin ilk -hatta tek- maddesi ‘referandum’du mesela. 16 Nisan 2017 Anayasa değişikliği referandumu... Türkiye’nin sisteminin değiştiği halk oylaması. Türkiye, 3 sene önce dün yapılan referandumdan çıkan yüzde 48 nokta 59’a karşı yüzde 51 nokta 41 oyla parlamenter sistemin yerine, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder