Murat ÇelikÖzgür basın hepinize, hepimize lâzım
HABERİ PAYLAŞ

Özgür basın hepinize, hepimize lâzım

33 senedir Ankara’da habercilik yapan bir gazeteci olarak diyorum ki:

Dezenformasyon ve manipülasyonun cezai müeyyidesi olmalı. Habercilik kurallara, kaidelere göre yapılmalı. Bizim mesleğin evrensel, etik ilkeleri var. Hepimiz işimizi bu değerlere sadık kalarak yapmalı, aynı zamanda toplumun haber alma hak ve hürriyetini gözetmeliyiz.

Yalan haber, manipülatif haber ve dezenformasyon maksatlı haber yapanlar elbette bir bedel ödemeliler. Ancak yaptırımlar kişiye ya da medya kuruluşuna göre keyfi şekilde uygulanabilecek esneklikte olmamalı. Mevzuat net, nesnel olmalı. Uygulama sansüre dönüşmemeli. Sansür, sadece medya kuruluşları ve gazeteciler değil, toplumun bütünü için kabul edilemez çünkü gazetecilik kamu yararı gözetilerek yapılan bir faaliyettir. Dolayısıyla da özgürce ama kurallarına uygun şekilde, meslek onuru ve namusuyla yapılmalıdır.

Tüm dünyada kabul görmüş kuralların yanı sıra her ülke kendi medya mevzuatını oluşturmakta da özgür elbette. Türkiye’de şu anda gündemde TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen ve Genel Kurul’a gelecek olan bir yasal düzenleme var. AK Parti ve MHP’nin ‘dezenformasyonla mücadele’ gerekçesiyle hazırladığı ‘Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’... Basın meslek örgütleri, teklifin bazı maddelerine karşı çıkıyor ve değişiklik talep ediyor. Kamuoyundan da hassasiyet bekliyor.

Unutulmaması, unutmamanız gereken şu:

Biz gazeteciler, habercilik faaliyetini kendimiz için değil herkes için yapıyoruz. Dün birileriniz, bugün başka birileriniz, yarın daha başka birilerinizin hakları için. Özetle; biz hepiniz, hepimiz için habercilik yapıyoruz.

İYİ NİYET VE SAMİMİYETLE…

Yazılı ve görsel medya, internet siteleri ve tabii sosyal medyadaki acımasız başıbozukluğa bir son verilmesi gerektiğine inananlardanım. Mesleğini layıkıyla yapmaya çalışan her gazetecinin de bu düşüncede olduğuna eminim.

Bu halis niyet çerçevesinde kanun yapıcının da, ülkeyi yönetenlerin de gazeteci meslek örgütlerinin sesine kulak vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Konuyla ilgili bütün tarafların asıl derdi bağcı dövmek değil, üzüm yemek olmalı. Karar alıcılar ve yöneticilerin de, biz gazetecilerin de... Konuşarak, tartışarak bir ortak akıl yaratmak mümkün. İyi niyet ve samimiyetle yapılabilir bu.

Siyasetçiler, yargı mensupları, bürokratlar, akademisyenler... Aklınıza kim, hangi kesim geliyorsa hepsi, hep birlikte, hepimiz için en iyi metni şekillendirebilir. Yeter ki istensin. Bence hâlâ geç değil.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder