Tarımda dönüşüm zamanı

AA

İklim değişikliğinden en çok etkilenen Türkiye’de tarımın başına Bekir Pakdemirli gibi teknolojiyi iyi bilen birinin getirilmesi üretimde sürdürülebilirlik ve katma değer açısından kritik önem taşıyor. Çünkü hasatta maksimum verimin tek yolu dijital dönüşümden geçiyor. Enerjiden inşaata, tekstilden lojistiğe kadar neredeyse her alanda evrimini tamamlayan dijitalleşme, tarıma bir türlü yerleşemedi. Nüfus sürekli artarken ekin alanları ve su kaynakları verimli kullanılamadı; tarlalara doğru bakım yapılamadı. Çiftçilerin büyük kısmı, önceden rahatlıkla tespit edilebilen don, sel, dolu gibi ani doğa olaylarını akıllı telefonlardan bile takibe alışamadı. Rekolte düşüşlerini fırsat bilen pek çok aracı da türlü spekülasyonlarla fiyatları şişirmeye devam etti… Anavatanı olduğumuz patates, soğan gibi çoğu ürünün fiyatı dengelensin diye ithalat kapıları bile açıldı. Bu kısır çark döndükçe döndü; olan hem çiftçiye, hem vatandaşa hem de güzel ülkeme oldu, olmaya da devam ediyor.

MUCİTİN OĞLU...

Çiçeği burnunda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, mucitleriyle ünlü merhum siyasetçi Ekrem Pakdemirli’nin oğlu. ‘Türkiye’yi dijital teknolojiyle Ekrem Pakdemirli tanıştırdı’ desek sanırım yanlış olmaz. O dönemde henüz normal telefon bile yaygınlaşmamışken görüntülü telefonların teknik altyapısını o kurdurdu ve kullanımını teşvik etti. Teknolojik tarımı geliştirmek ve çiftçiye alıştırmak için Anadolu’yu karış karış gezdi. Zeytin toplama makinesi bile icat etti. Teknolojiyi seviyor ve sorunların çözümü olarak görüyordu. Özetle o zamanki şartlarda yapabileceğini yaptı ve yıllar sonra bayrağı oğlu devraldı. Şimdi babasının hayallerini gerçekleştirmek için elinde müthiş bir fırsat var. Neler yapacak hep birlikte izleyip göreceğiz.

KONUŞAN EKİNLER...

Ancak bir gerçek var ki kendisinin tarım ve hayvancılıkta beklenen dijital dönüşümü yapacak donanıma ve vizyona sahip olduğunu öncesinde görev yaptığı şirketlerden biliyoruz. Bunun başında yerli teknolojide yaptığı atılımlarla devlere meydan okuyan Turkcell geliyor. Burada 5 yıl yönetim kurulu üyeliği yapan Pakdemirli, geçmişte gıda, bilgisayar ve otomotiv alanlarında faaliyet gösteren pek çok kuruluşu da yönetti. Bilkent mezunu ve henüz 44 yaşında. Gıda, Tarım, hayvancılık ile Orman ve Su işleri Bakanlığının birleştirilmesi avantajını da mutlaka iyi kullanması gerek. Halihazırda işi çok zor… Çünkü samanı bile ithal eder hale geldik. Zaman kaybına tahammül yok. Konuşan ve sürücüsü olmayan traktör ve biçerdöverler, gübrem, ilacım, suyum bitti diyen ekinler, sensörlerle donatılmış tarım makineleri gelsin, birim alandan fazla ürün alalım artık. 


Sıradaki haber yükleniyor...