Türkiye'nin verisi emin ellerde

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Turkcell’in Tekirdağ’daki ‘Avrupa Veri Merkezi’ dün hizmete girdi. 9 büyüklüğündeki depreme ve 120 dakika yangına dayanıklı merkez ile veriler, ülke sınırları içerisinde güvenli bir şekilde saklanacak. ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın’ vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Turkcell’in Avrupa Veri Merkezi, dün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla Tekirdağ Avrupa Serbest Bölgesi’nde hizmete açıldı. 37 bin 277 metrekarelik alana kurulan merkez, 9 büyüklüğünde depreme dayanıklı olarak inşa edildi. Kapıların ve duvarların yangına da 120 dakika boyunca dayanıklı olduğu merkezde, 6 bin sensör ile 40 bin nokta sürekli izleniyor.

SAKLA VE YEDEKLE

“Ülkemizin, vatandaşlarımızın, bu ülke için değer üreten işletmelerin verilerinin gizliliği için yerli veri merkezleri yatırımları olmazsa olmazımız” diyen Bakan Adil Karaismailoğlu, bilgi ve iletişim sektöründe her türlü doğal afet ile fiziki ve siber saldırılara karşı verinin saklanmasının ve yedeklenmesinin hayati önem taşıdığını ifade etti. Karaismailoğlu, 5G teknolojileri için yaptıkları planlarda da yerli ve milli imkanları önceliklendirdiklerini ifade etti.

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde hayata geçirilen Turkcell’in Avrupa Veri Merkezi’nin açılış töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

'SİBER VATAN'

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan da “Veri güvenliğini ‘Siber Vatan’ olarak tanımladık. Milli servetimiz veriyi, küresel risk ve tehditlere karşı korumak hepimizin görevi. Bu alanda yaptığımız yatırımlar 2.5 milyar TL’yi aştı. Bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle verimize sahip çıkarak, onları ülke sınırları içerisinde tutmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz” dedi.

BÖLGESEL ÜS

İnternet trafiğinin geçiş noktası haline gelen Türkiye’nin; verinin taşınması ve saklanması konusunda kilit bir öneme sahip olduğunu söyleyen Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu ise şöyle konuştu: “Amacımız; bu coğrafi üstünlük ile şirketimizin sahip olduğu ileri ve yenilikçi teknolojiyi kullanarak, ülkemizi dünyanın en önde gelen ‘veri ve bulut teknolojileri üssü’ haline getirmek. Ülkemizin ‘bölgesel bir üs olma’ konumunu güçlendirebilmek için yatırımları teşvik eden milli politikaların benimsenmesini ve hızla uygulamaya geçirilmesini çok değerli buluyoruz.”

YEŞİL SERTİFİKA

Merkez ayrıca sahip olduğu Tier III sertifikası sayesinde kurumlara sunucu barındırma, bulut bilişim, erişim, yedekleme, siber güvenlik, felaket kurtarma, yönetilen hizmetler ve cihaz temini hizmetlerini de sağlıyor. Binanın yeşil bina ve çevreye uyumlu olduğunu belgeleyen ‘Leed Gold’ sertifikası da bulunuyor. Bina genelinde yüzde 75 yerli üretim kullanan Turkcell, yeni veri merkezinde yerli üreticilerin geliştirdiği iklimlendirme sistemleri ve güç kaynakları ile hizmet veriyor.

Yazarlarımızdan

18 Eylül 2021, Cumartesi 07:01
18 Eylül 2021, Cumartesi 07:01
18 Eylül 2021, Cumartesi 07:01
18 Eylül 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder