Dünya ağrısını edebiyatla unutmak

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünya ağrısı çekmeyeceğim dünyalara kaçma niyetim var bir süredir. Elbet bu ülkede yaşarken, sırasız ölümler olurken bunu yapmak çok çok zor. Benim kaçışım en çok da edebiyata oluyor.

Okurken, yazarken kaçmaya çalışıyorum. Biraz olsun sancımı unutuyorum gibi.

Şu sıralar önce Tomris Uyar'a sarıldım. Tomris Uyar'ın Elele dergisindeki unutulmaz yazılarından Handan İnci'nin derleyip hazırladığı Aşkın Yıpranma Payı, Yapı Kredi Yayınları'nın 4500. kitabı oldu.

Tomris Uyar'ı yalnızca İkinci Yeni'nin gelini olarak bilen ve bu konuda ısrar edip, -öykülerini, yazılarını, günlüklerini- okumayan insanlara pek kızarım. Bu kitapla özellikle Handan İnci'nin enfes önsözüyle bir kere daha hatırlatmak istedim; Tomris Uyar'ın yalnızca İkinci Yeni'nin gelini olmadığını. Ve Tomris Uyar'ın her daim o duru kalemini okumak gerektiğini...

Tantım bülteni aslında neden bu kitabı okumamız gerektiğini çok iyi özetlemiş:

"Tomris Uyar Aşkın Yıpranma Payı'nda 1976-1985 yıllarının Türkiyesi'nden kesitler vermekle kalmıyor, esasında kimi sorunların kılık değiştirerek sürdüğünü gösteriyor. Toplumsal, ekonomik ve siyasi çarpıklıklara keskin eleştiriler getirirken umudu da hep yedeğinde tutuyor. Kürtajdan çiğköfteye ve kadın tutuklulara, cinsellikten anneliğe ve kadın haklarına uzanan yazılarında Tomris Uyar sokaktaki kadını ve Türkiye'nin ruhunu ustalıkla yansıtıyor.

O günlerden bu günlere çok şey söylüyor Tomris Uyar. Öte yandan arka fonda hep İstanbul ve gündelik hayat var. Hem keyifle okunan hem de çok şey öğretip bilinçlendiren bir kitap Aşkın Yıpranma Payı. Okumak için ne çok nedenimiz olduğunu okuyunca anlıyoruz."

YENİ ÖYKÜLER KEŞFETMENİN HAZZI

Tomris Uyar'dan sonra Dino Buzzati'nin Tanrı'yı Gören Köpek'ine yasladım sırtımı. Romancı, öykü ve oyun yazarı Dino Buzzati, kendine özgü taşlama ve mizah anlayışıyla çağdaş İtalyan Edebiyatı'nın en saygın yazarlarından biri. Tatar Çölü adlı romanı ve Klinik Bir Vaka adlı oyunuyla büyük üne erişen Buzzati, en güzel öykülerini bir araya getiren Tanrı’yı Gören Köpek’te, çağdaş insanı sarmalayan gizemi aralamaya yöneliyor.

Buzzati'yi ilk kez okuyorum, hayatımda büyük eksiklikmiş. Yazarın kalemi büyük bir haz veriyor okuyucuya. 

Zaman-mekan kavramını yıkıp geçiyor Buzzati, o çok istediğim bambaşka dünyalara gidiyorum kelimelerim gücüyle. Ama yine de bu dünyaya şerh düşerek; bu dünyanın acısını, umudunu, kötülüğünü, iyiliğini, pişmanlığını ve nicelerini de yanıma alarak. 

Her öykü olanca sadeliği ve içtenliğiyle okuyucuyu içine alıyor. Geçmiş, gelecek ve şimdinin ortasında pek çok hissi anımsatıp yaşatıyor Buzzati. 

Her öykü, insanoğlunun acizliğini, tükenmişliğini zayıflığına rağmen en derinlerdeki umudunu gösteriyor bize. Yalnız olmanın getirdiği bencilliğin, psikolojik çöküntünün yanında merhametini yitiremiyor oluşunun yalın bir anlatımı bu öyküler.

Buzzati'nin sade dili ve fantastik gerçekçiliği okura iyi gelecek.

 

Tomris Uyar, Aşkın Yıpranma Payı, Hazırlayan: Handan İnci, YKY,2015

Dino Buzzati, Tanrı'yı Gören Köpek, Çev: Rekin Teksoy, Can Yayınları, 2015

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder