Bu çocuklarda iş var!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Müzik aşkı dinamizm, dinamizm de yeni gruplara şans vermeyi gerektirir. Biz de haliyle bunu yapıyor ve sürüsüyle “ilk albüm” satın alıyoruz, indiriyoruz, dinliyoruz. Çoğu zaman bu dinleyişlerin maalesef bir ikincisi olmuyor, albüm çöpe gidiyor. Ama bazen bir albüm çıkıyor karşımıza ve indir-dinle-çöpe at döngüsünden kurtuluyoruz. Son dönemde single’ını dinleyip kalbimizi küt küt attıran, albümün çıkış tarihini iple çektiren –ki bu ağustos ayının son günlerine denk gelmekte- albümü dinledikten sonra da “oh kütür kütür rock dinledik” dedirten albümlerin başında Royal Blood’ın debut albümü geliyor.

Kendi adını verdikleri ilk albümleri geçen ay dinleyiciye ulaşan İngiltere’den çıkma Royal Blood, deyim yerindeyse “iki ergenden” oluşuyor. Vokal ve bas gitarda Mike Kerr ile davulda Ben Thatcher’dan oluşan grubun ilk etapta göze çarpan özelliği sadece iki kişi olmaları. Grupta elektrogitar çalan kimse olmamasına rağmen bu yokluk zerre kadar hissedilmiyor zira Mike Kerr pedalıyla harikalar yaratmakta! Şimdiye kadar Royal Blood üzerine çene çalıp da grubun iki kişilik olduğuna anında inandırabildiğim biri olmadı.

Grubun albüm satışları gayet yerinde; böyle fişek gibi bir başlangıç yapmalarında Arctic Monkeys davulcusu Matt Helders'ın payı büyük. Helders, geçen yılki Glastonbury konseri sırasında Royal Blood tişörtü giyince gençlerin şanı yürüyor.

10 şarkıdan oluşan albümün süresi yarım saati ancak aşıyor, şarkılar tıkır tıkır aktığından tekrar tekrar dinleyiveriyorsunuz. Dikkat geçen şarkıların başında ise Out Of The Black, geçtiğimiz haftalarda pek şahane bir videoyla taçlandırılan Figure it Out, Little Monster, Blood Hands ve Come on Over yer alıyor.

Tarzıyla zaman zaman Queens of the Stone Age, Led Zeppelin ve White Stripes’ı anımsatan Royal Blood’dan Mike Kerr’e bu gruplar dışında kimlerden etkilendiği sorulunca ise şu cevabı vermiş: “Sanırım Jeff Buckley benim çok etkilendiğim isimlerin başında geliyor, özellikle de vokal anlamında. Onun dışında Foo Fighters, Raconteurs ve Dead Weather gibi Jack White’ın yan grupları. Dave Grohl’un vokal, bas ve davuldaki hünerlerine hayranım. Rock müziği sevip de onu sevmemek mümkün değil.”

Böylece kaliteli müzikten anladıklarının sinyalini de veren gruba dair son söz; Royal Blood’a bir kulak verin, bu çocuklarda iş var.

Figure It Out güzelliği için buradan buyrun...

Yazarlarımızdan

24 Şubat 2021, Çarşamba 09:49
24 Şubat 2021, Çarşamba 07:00
24 Şubat 2021, Çarşamba 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder