15 Temmuz’dan sonra TSK’ya kaç FETÖ’cü sızdı?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sürekli Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilen FETÖ mensuplarından söz ediyoruz. Peki, “15 Temmuz’dan sonra TSK’ya kaç FETÖ mensubu sızdı?” sorusu hiç aklımıza geliyor mu?

Darbe girişiminden 1.5 yıl sonra FETÖ’nün emniyet mahrem imamlarından bir öğretmen, ‘Garson’ kod adıyla itirafçı olmuş, iki sd kartta 276 bin polis ile ilgili fişleme bilgilerini ve binlerce sayfa örgüt dokümanını savcılığa teslim etmişti. FETÖ’nün arşivi niteliğindeki o belgeler arasında, 15 Temmuz sonrası örgütün yeniden yapılanması, ‘Renklendirme’ adını verdikleri yöntemle, tüm parti, dernek, vakıf, tarikat, STK gibi yapılara sızılması yol ve yöntemleri anlatılmıştı. O belgeler arasında en dikkat çekenlerden birisi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası TSK içerisinde kalan örgüt üyeleri ile tekrar temasın sağlanarak yeni bir organizasyon yapısına gidilmesi talimatlarıydı. TSK’daki kurmay subayların yüzde 85’i FETÖ mensubu çıkınca, 15 Temmuz sonrası sistem değişmiş, KARSU (Karargah Subaylığı Eğitimi) uygulamasına geçilmişti. ‘Garson’ kod adlı örgüt itirafçısının verdiği dokümanlarda, bazılarının ismi de belirtilerek 15 Temmuz sonrası KARSU eğitimi alan örgüt üyeleri ile temas sağlanması isteniyordu. O tarihlerde TSK’da ancak itiraflarla, tanık ifadeleriyle yapılan FETÖ’cü temizliği yine 2017 yılının aynı döneminde başlayan ‘Ankesörlü Hat’ adı verilen operasyonlarla hız kazandı. 15 Temmuz darbe girişimine 5 bin 600 dolayında subay astsubay katılmıştı. Elbette TSK’daki FETÖ mensubu bunun kat kat üzerindeydi. Nitekim, ‘Ankesörlü Hat’ operasyonlarıyla bunlar da tespit edildi.

17.242 ihraç 10.453 beklemede

15 Temmuz 2016’dan, 2019 yılı Temmuz ayı başına kadar 17 bin 242 FETÖ mensubu ihraç edildi, 10 bin 453 kişinin TSK’dan ihraç işlemleri sürüyor. ‘Ankesörlü Hat’ operasyonlarının başarısı gözaltına alınanların yüzde 46’sının FETÖ bağlantısını itiraf etmesiyle tescillendi. Şimdi bir başka başarısını öğrendim;

‘Ankesörlü Hat’ operasyonu, FETÖ’nün yalnızca TSK içinde kalan kripto elemanlarının belirlenmesinde değil 15 Temmuz’dan sonra da TSK’ya sızan FETÖ üyelerini de ortaya çıkarıyor. Somut örnek vermek gerekirse, Temmuz ayında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından 204 kişiye yönelik operasyonda, gözaltına alınan 10 teğmenin, 2017 ve 2018 yılı üç aylık kurs sonucunda teğmen rütbesi alıp göreve başlayan FETÖ mensupları olduğu ortaya çıktı. Bu kişilerin de sivil hayatta, üniversitedeyken FETÖ’cü imamlarla ‘Ankesörlü Hat’ üzerinden irtibatlaşıp buluştukları saptandı. FETÖ bağlantısını açıkça anlatan itirafçılar da var. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın yaptığı çalışmayla 15 Temmuz sonrası TSK’ya sızan 10 FETÖ’cü tespit edildi. Peki son üç yılda kaç FETÖ’cü TSK’ya sızdı?

Sıradaki haber yükleniyor...
holder