Arşiv iyi bir aynadır utanmasını bilene

14 Ocak 2015, Çarşamba 05:00
AA

Yurt dışında panellere katılmak, görüşmeler yapmak ya da yabancı gazetelere makale yazmak, Türkiye’yi ispiyonlamak mıdır?

Türkiye’de basın üzerinde baskı olduğunu, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini anlatmak gammazcılık hatta kara propaganda sayılır mı?

Bana göre hayır.

Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın kısa süre önce Amerika’nın saygın gazetesi Washington Post’a yazdığı “Türkiye’de Cadı Avı” başlıklı yazısı bu tür bir tartışmayı yeniden gündeme getirdi. Dumanlı’nın yazdıklarından iki cümle aktarayım:

“Erdoğan’ın rejiminde terörist ilan edilmek için tek gereken, hükümetteki yolsuzluk ve güç istismarlarının aleyhinde konuşmak. Hemen ardından sözlü saldırılar, hükümet yanlısı medyanın karalama kampanyaları ve hukuki tacizler geliyor.”

Washington Post gazetesine makale yazdı diye Ekrem Dumanlı, Türkiye’yi ispiyonlamak, gammazlamakla hatta kara propaganda ile suçlandı.

Silivri’de sakladığım kupür

Bana da Silivri cezaevindeyken 5 Aralık 2011 günü kesip sakladığım bir yazıyı hatırlattı. Yazı “Global Ergenekon” başlığını taşıyor. Yazarı Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı. Dumanlı üç yıl önce bakın ne yazmış; “

…Türkiye içinde antidemokratik güçlerden umudunu kesenler dışarıya yöneldi. Panellere katılıyorlar, görüşmeler yapıyorlar, makaleler yazıyorlar. Türkiye’nin eksen değiştirdiğini… basın üzerine yoğun bir baskı yapıldığını... iddia ediyorlar. Aslında bu suçlamalar yeni değil; ancak bazı gazetecilerin tutuklanmasını ya da KCK’da bazı tutuklamaları vesile yapıp tekrar yükleniyorlar… AK Parti’yi, ‘cemaat’i, Tayyip Erdoğan’ı, Fethullah Gülen’i vs. sürekli dış dünyaya gammazlıyorlar. Bunu gazetecilik adına yapıyorlar güya. Dünya standartlarında yayıncılık yaptığı sanılan gazete ve dergiler de “karşıt görüş” olmaksızın bu kara propagandaya teslim olup uluslararası lobicilerin dümen suyunda çırpınıp duruyor. Sadece gazetecilik kisvesiyle yapılmıyor bu işler. Brüksel ve Washington’u mesken tutmuşlar her fırsatta kara propaganda yapıyorlar. Yalan yanlış bilgileri yabancılara boca edenler aslında siyasi bir şartlanmışlık içinde ideolojik bir savaş veriyor. Aslında “yabancı dostlar”ını da yanıltıyorlar, çünkü hiçbir analizleri sosyal gerçekliği yansıtmıyor. Bu yazı da nereden çıktı, diye meraklananlara son birkaç aydır Batı basınındaki “saygın” yayınlarda neşredilen Türkiye yazılarını okumalarını öneririm. Resmen yalanlar üzerinden bir kuşatma yapılıyor. Umarım Türkiye, bunun farkındadır...”

Üç yıl önce bu satırları yazan Ekrem Dumanlı, şimdi kara propaganda ile suçlanıyor. Acaba utanıyor mudur? Sanmam, onun gibilerde utanma yoktur. Ama hayat böyledir; arşivler en güzel aynadır tabii utanmasını bilene.

Sıradaki haber yükleniyor...