Ben o alçağı tanıyorum

06 Kasım 2015, Cuma 19:00
AA

Hürriyet gazetesi muhabiri Toygun Atilla dün “Maskeli İhbarcı” manşetiyle bir dönemin en çok merak edilen kişisinin fotoğrafını yayınladı. Biz onu Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda tanıdık.

Adı yoktu onu sadece ‘Vatansever Subay’ olarak biliyorduk. Yazdığı ihbar mektuplarıyla, akıl almaz iftiralar ve yalanlarla yüzlerce insanın hayatını karartıyordu. Biz kim olduğunu merak ediyorduk ama ihbar mektuplarının alıcısı polis, savcı, hakim ve gazeteciler nedense hiç merak etmiyordu.

Yıllarca kim olduğunu araştırdık ama bulamadık. Dün Hürriyet’in manşetinden ilk kez o alçağı tanıdık. Yüzünde kar maskesi, güneş gözlüğü, başında şapkası elinde eldiveniyle karşımızdaydı.

Yaptığı ihbarın arkasında durumayacak kadar zavallı bir alçaktı. Ama ne o maske, ne o kara gözlük, ne şapka ne de eldivenler işlenen suçu örtüyor. Suçu ve suçluyu bize gösteriyor.

Bir dönemin hukuksuzluklarını temsil etmesi bakımından çok önemli bir görüntüydü. Mersin’de 66 kişinin yargılandığı bir operasyonun muhbiri 11 Mart 2014 günü Huzurkent

 

Postanesi’nden sahte ihbarı gönderirken kameraya yakalanmıştı. Gün boyu herkes “Bu kişi kim olabilir?” diye sorup durdu. Malum ben de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a suikast yapacak ekipte olduğuma dair ihbar mektubuyla tutuklanmış birisi olarak aynı soruyla karşılaştım.

Hürriyet haberinde sahte ihbar mektubuyla hayatı karartılanlardan bazılarının resimleri arasına beni de koymuştu.

Dolayısıyla ben de soranlara ironiyle karışık dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım;

Bence o kişi Fethullah Gülen’di, Ali Fuat Yılmazer’di, Ramazan Akyürek’ti, cemaatin çetecileriydi…

Bence o kişi savcı Zekeriya Öz’dü, Fikret Seçen’di, Cihan Kansız’dı…

O kişi özel yetkili hakimlerdi…

O kar maskeli kişi Ahmet Altan’dı, Yasemin Çongar’dı, Mehmet Baransu’ydu, Adem Yavuz Arslan’dı, Nazlı Ilıcak’tı. Taraf’tı, Zaman’dı, Bugün’dü.

O operasyonlarda imzası olan o kadar çok isim var ki. Çünkü o “meçhul alçak” yalnız değildi.

Onun sahte ihbarını delil diye kabul eden polisler, savcılar ve hakimlerle ve gazetecilerle beraberdi.

Sıradaki haber yükleniyor...