FETÖ devletin de şah damarındaymış

18 Temmuz 2016, Pazartesi 10:00
AA

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında kaçırdıkları Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın boynundaki izleri görünce, FETÖ üyelerinin, “Hocaefendi bize şah damarımızdan daha yakındır” sözünün ne kadar gerçek olduğunu düşündüm.

FETÖ üyelerinin bir inanışı vardır; Fethullah Gülen’in, örgüt üyelerine kendi şah damarlarından yakın olduğuna inanırlar.

FETÖ’nün yönetici kadrosundan olan ve yurtdışına kaçanlardan Polis Akademisi eski Öğretim Üyesi Önder Aytaç, attığı bir twitter mesajında da itiraf etmişti: “Hocaefendi neden Türkiye’ye gelmiyor diye soruyorlar. Hocaefendi bize şah damarımızdan daha yakındır.

O yaptıklarımızı görür, duyar ve bilir.” FETÖ’cülerin bu iddiası 15 Temmuz darbe girişimiyle ete kemiğe büründü. İşte Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın boynundaki o izler, FETÖ liderinin devletin şah damarına da ne kadar yakın olduğunu gösterdi.

Yaveri kelepçeledi

Darbeciler, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın odasını basıp darbe bildirisini imzalamasını istedi. Akar buna direndi.

Çıkan arbede sırasında Hulusi Akar’ın en yakınındaki rütbeli subaylar onu etkisiz hale getirmek için zor kullandı. O sırada Hulusi Akar’ın boğazına da sarıldılar.

Ardından kelepçelediler. En hazini Hulusi Akar’a bunu yapanlar en yakınındaki arkadaşları, yaveri.

Hatta Hulusi Akar’ın ellerine kelepçeyi de bizzat yaveri takmış. Tehlikenin ne kadar büyük ve ne kadar yakın olduğunu gösteren daha simgesel bir olay var mıdır bilmiyorum.

FETÖ üyelerine uzaklaştırma

Eğer 17/25 Aralık operasyonundan sonra polis içindeki FETÖ üyeleri tasfiye edilmemiş olmasıydı, bu darbe kesinlikle amacına ulaşırdı.

Asker içindeki FETÖ üyelerinin bütün uyarılara, isim isim bilinmesine rağmen bugüne kadar tasfiye edilmemesi, 160 kişinin şehit olması, 1500’e yakın insanın yaralanması ile sonuçlanan başarısız bir darbe girişimine yol açtı.

Şimdi darbeciler tutuklanırken, hızla bu tasfiye yapılacak. Yıllardır yargı içinde isim isim bilinen FETÖ üyeleri için de gereken adımlar nihayet atılıyor.

Anayasa Mahkemesi’nde 2, HSYK’da 5 üye gözaltında. Ayrıca 2 bin 745 hakim ve savcı açığa alındı.

Ama açığa almak yetmez isim isim bilinen bu FETÖ üyelerinin tamamının görevden uzaklaştırılması gerekir.

Çünkü devletin şah damarına yakın olanların ne yaptığını gördük, adaletin şah damarına yakın olanların da etkisiz hale getirilmesi gerekir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.