Finansçıyız finansçı

22 Nisan 2015, Çarşamba 05:00
AA

Alem finansçı olmuş haberiniz yok.

Yılmaz Erdoğan’ın oynadığı bir banka reklamı vardı hatırlayacaksınız. Müziğinin sözleri şöyleydi;

“Bilmek artık yetmiyor toplamayı çarpmayı, bu devirde herkese lazım bir finansçı, herkese lazım bir finansçı da finansçı…”

Yılmaz Erdoğan reklamın sonunda yanındaki genç bankacıya döner ve “Memlekete toplama çarpmadan fazlasını vermeye hazır mısın finansçı?” diye sorar.

Herhalde o reklamın faydası oldu, memleket finansçıdan geçilmiyor.

Artık kahvehanede siyaset konuşurken toplama, çarpma hatta bölme ve çıkarma bilmek de yetmiyor.

Toplama, çıkarma, bölme


Artık finans ve maliye bileceksiniz. Bana “Türklerin en çok anladığı şey nedir?”diye sorsanız, “Futbol” cevabını verirdim. Çünkü her Türk erkeği hem futbolcudur hem de antrenör. Meğer Türklerin futboldan sonra en çok anladıkları şey finansmanmış.

Kredi kartını limitini aşıp bütçesi açık veren vatandaş artık devlet bütçesini düşünür hale gelmiş.

CHP’nin seçim bildirgesindeki ekonomik vaatler açıklandığından beri memleketin gündemi ‘kaynak problemine’ kilitlendi. Yıllarca çözemediğimiz havuz probleminden beter.

Başbakan Ahmet Davutoğlu “Bütçeyi boşaltacaklar” diye eleştirdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Kaynak nerede, kaynağı açıklasınlar CHP’ye oy vereceğim” dedi.

Ama zannetmeyin ki bu tartışma yalnız siyasetçiler tarafından yapılıyor.

Otobüste, kahvehanede, sokakta da konuşuluyor.

Parktaki adam soruyor


Parkta oturanlarla konuştum, bir kahvehaneye gittim. Sordum, “CHP,’“Asgari ücret, en düşük emekli aylığı 1.500 TL olacak, hamile kadın için 240 TL gebelik desteği, 0-3 yaşındaki çocuklar için 240 TL beslenme desteği , askerdeki gençlere 360 lira, engellilere 400-600 lira arası maddi destek’ diyor. Siz ne diyorsunuz?”

Onlar benim soruma soruyla karşılık verdiler; “İyi de kaynağı nereden bulacaklar?”

Şaşırıyorum. Vatandaş kaynak sorar olmuş.

Dağıtılan kömürün, gıda ürünlerinin, sağlık harcamalarının, yapılan sarayların, alınan uçakların, lüks arabaların kaynağını sormayanlar, CHP’nin vaatleri için değme finansçıya taş çıkartıyorlar.

Doğrusunu yanımda oturan söyledi, “Sen bakma bunlara CHP’ye oy vermeye gönlü yok ondan kaynağı soruyor”

En doğrusu da bu.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.