Gülen’in iadesi önünde hiçbir engel kalmamıştır

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
15 Temmuz darbesinden sonra emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ve Albay Ahmet Zeki Üçok ile ABD’de katıldığımız toplantılarda aynen şunu söylemiştim, “ABD’liler darbenin arkasında kimin olduğunu ve FETÖ’yü herkesten daha iyi biliyor.”

Özellikle 15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü’nde bulunan FETÖ’nün sivil imamlarından firari Adil Öksüz’ün, FETÖ lideri Gülen ile Pensilvanya’da çekilmiş görüntülerini ve darbe sabahı Akıncı Jandarma Karakolu’nda iç çamaşırları ile elleri kelepçeli biçimde yere çökmüş görüntülerini gösterip, darbe ile FETÖ bağlantısını anlatmıştım. FETÖ ile darbe arasındaki inkar edilemeyecek bağlantıyı anlatmıştım.

Zaman gerçekten yana ilerledi. Bu kez ABD’li yetkililer FETÖ ile darbe arasındaki bağlantıyı gösteren belgeyi kendileri Türkiye’ye yolladı. Darbe gecesi Akıncı Üssü’ndeki kameraya yansıyan FETÖ’nün sivil imamlarından Kemal Batmaz’ın Pensilvanya’da Gülen’i ziyaret ettiğine dair yazıyı Türkiye’ye gönderdi.

Kemal Batmaz, savcılık ifadesinde, Gülen’i tanımadığını söylerken, “Fethullah Gülen terör örgütünün başıdır ve teröristtir” demişti.

Kemal Batmaz, kameraya yansıyan görüntüsünü de inkar eden, Akıncı Üssü yakınlarında olmasını “arsa bakmaya gittim” diye gerekçelendiren bir yalancı.

Amerika’dan gelen yazı, Batmaz’ın bir yalanını da ortaya çıkardı.

ABD’de sorguda itiraf etmiş

1 Ocak 2016 günü ABD’ye giden Kemal Batmaz, ABD İç Güvenlik Bakanlığı elemanları tarafından havaalanında sorgulanmış.

Beraberinde 7 bin dolar olduğunu beyan eden Batmaz, ilk akşam kalacağı adresi 169 Clinton Caddesi Newark New Jersey adresindeki Riviera Oteli olarak gösterirken daha sonra Pensilvanya’da İmam Muhammed Fethullah Gülen’in yanında kalacağını söylemiş.

Belge mahkemeye ulaştı. Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) daha önce de Adil Öksüz ile Kemal Batmaz’ın 15 Temmuz darbe planlarını Pensilvanya’da yaşayan Gülen’e onaylatmak için 11-13 Temmuz arası ABD’ye gidiş ve dönüşte beraber olduklarına dair havaalanı kamerası görüntülerini Türkiye’ye yollamıştı.

Tüm bunlar gösteriyor ki, ABD darbe girişimi ile FETÖ arasındaki bilgilere sahip. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de kısa süre önce, “Gülen’in iadesi için teknik bir engel kalmadı” diye bir açıklama yaptı.

Belli ki ABD Gülen ile ilgili dosyaları okuyor, görülmekte olan darbe davaları sonuca doğru ilerledikçe, adli yardıma daha sıcak bakıyor.

ABD artık bir terör örgütünü ve liderini himaye eden bir devlet görüntüsü vermek istemiyorsa, Gülen’i iade etmeli. İadenin önünde yalnızca teknik değil, artık hiçbir engel kalmamıştır.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder