MİT TIR'ları ve gazetecilik

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması sonrası MİT TIR’ları haberiyle ilgili tartışmalarda en başta söylediğimi şimdi de tekrar edeyim; ‘MİT TIR’ları’ haberinin 15 ay önce Aydınlık gazetesinde yayınlanmasının bir gazetecilik tartışması olduğunu ve iki meslektaşımın ‘casuslukla’ suçlanamayacağını söylemiştim. Beğenin ya da beğenmeyin iki meslektaşım da gazetecilik yapmıştır. Eğer Fethullahçı çete ile işbirliği yapıldığını gösteren delil olsaydı yorumum değişirdi. Birileri bu algıyı yaratmak için Can Dündar’ın Ankara’daki evini Fethullahçı olduğu söylenen avukatlara satarak rüşvet aldığını, karşılığında da MİT TIR’ları haberlerini yazdığını iddia etti.

*

Tüm bu iddialar dün itibarıyla geçerliliğini yitirdi. Çünkü gazetelerde yer alan haberlere göre görüntüler Can Dündar’a, CHP milletvekili Enis Berberoğlu tarafından verilmiş. Eğer iddialar doğruysa Can Dündar’ın tek yaptığı eline gelen görüntüleri yayınlamaktan ibarettir. ‘Devlet sırrı’ da olsa gerçek bir görüntüyü okurlarıyla paylaşmıştır.

*

Can Dündar kitabında görüntülerin 27 Mayıs 2015 günü öğleden sonra ‘solcu bir milletvekili’ tarafından kendisine verildiğini yazmıştı. Savcılık HTS kayıtlarından Can Dündar ile Enis Berberoğlu’nun telefonlarının 27 Mayıs günü saat 14.32’de Cumhuriyet gazetesine yakın bir yerden sinyal verdiğini belirlemiş. CHP’li Enis Berberoğlu konuyla ilgili açıklamasında; “Eski bir gazeteci ve yeni siyasetçi sıfatıyla bu haberin tüm sorumluluğunu üstlenmeye hazırım. Çünkü öyle bir haber ki doğruluğu hiç tartışılmıyor, dolayısıyla kime gelse yazılır, paylaşılır ve basılır” dedi. Kuvvetli bir ret yok. Üstü kapalı biçimde bir kabul sezinliyorum. Bu aşamada ancak bu kadarı söylenebilir.

*

Bence bu gelişmelerden sonra Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki baştan sona haksız olan yargılamaya son verilmeli. FETÖ örgütüne yardım ve yataklık suçlaması kaldırılmalıdır. Ama hiç kuşku yok ki bundan sonra olay büyük bir siyasi tartışmaya gebe. İddialar doğruysa görüntülerin CHP’li milletvekiline nasıl ve kimden geldiği, ‘devlet sırrı’ sayılan bir görüntünün gazeteciye sızdırılması üzerinden büyük bir kavga çıkacak. Tabii bir de bir milletvekilinin telefon kayıtlarının incelenmiş olması çok konuşulacak.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder