Taksim provokatörü

16 Nisan 2014, Çarşamba 05:00
AA

Önceki yıllarda kadrolu bir Taksim provokatörü vardı, kimliği belirsiz. Tam 1 Mayıs’a yakın ortaya çıkar, polisi arayıp eylem yapacağını ihbar ederdi! İstanbul’un valilileri de, “Provokatif eylem ihbarı (ya da istihbaratı) aldık, katılımcıların can güvenliğini sağlayamayız, o yüzden Taksim alanında 1 Mayıs kutlamalarına izin vermeyeceğiz” derdi. Millet aptal ya, bu saçma bahaneyi yerdi!

Her bahar söylenen yalan
Aslında herkes gerçeği biliyordu; ne devletin derdi can güvenliğiydi, ne de böyle bir ihbar vardı. Olsa da düzmeceydi. İstihbarat ise yalandı. Zaten o provokatif eylem hiç gerçekleşmedi ama devlet bu yalanı her bahar söyledi. Geçen yıl o provokatif eylem ihbarı gitti, yerine Taksim Yayalaştırma Projesi inşaatı bahanesi geldi. “Mazallah ya birisi düşürse”dediler. 1 Mayıs 2013 geçti Haziran’da milyonlarca insan Gezi Eylemleri sırasında Taksim meydanındaydı, polisin copu, gazı, mermisi dışında kimse inşaat nedeniyle zarar görmedi. İnsanlar ne zaman zarar gördü biliyor musunuz? Devlet, Taksim’i yasakladığında. İşte gerçek bir provokasyon aranıyorsa buydu; yasak.

Her yasak şiddeti getirdi

1980 ile 2010 arasında Taksim 1 Mayıs mitingine yasaklandı. O yasak şiddeti tırmandırdı. 1989’da Taksim’de miting düzenlemek isteyenlerden Mehmet Akif Dalıcı öldürüldü. Sonraki yıl Gülay Berecen felç oldu. 1996’da 1 Mayıs gösterilerinde çıkan olaylarda 3 kişi öldü, 67 kişi yaralandı. 2007’de 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak, aynı zamanda 1977’de olan olayları anmak isteyen grupları polis silah, biber gazı, gaz bombası kullanarak durdurmaya çalıştı.

100’den fazla kişi yaralandı. İbrahim Sevindik hayatını kaybetti. Hükümet 2008’de 1 Mayıs’ı “Emek ve Dayanışma Günü” olarak ilan etti. İyi bir adım ama eksikti; Taksim hâlâ mitinge yasaktı. Polis girmek isteyenlere biber gazı, gaz bombası, tazyikli ve boyalı su ile saldırdı. Bir milletvekili kalp spazmı geçirdi. Buhran Gül plastik mermi ile başından yaralandı.

İzinli mitingde olay çıkmıyor

1 Mayıs 2010 tarihinde yüz binlerce kişi Taksim’de izinli miting yaptı. Hiçbir olay çıkmadı. 2011 ve 2012 yıllarında da izin verildi kimsenin burnu bile kanamadı. Bu yıl Taksim yine yasak, miting için Yenikapı’yı gösteriyorlar. Oysa işçi sınıfının Taksim’de anıları var, şehitleri var. Yasağın en büyük provokasyon olduğunun farkında değil misiniz? Bu yıl işçiler yine Taksim’e çıkmaya kararlı, yasaklayan hiçbir yasa yok. İnsanların canı yanacak farkında değil misiniz, hayır bal gibi farkındasınız.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.