Türkiye bu kamburu taşıyamaz

01 Aralık 2017, Cuma 05:00
AA
İşte sonunda Rıza Sarraf konuşmaya başladı. Türkiye’de Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Muammer Güler isimli eski bakanlarla girdiği kirli ilişkileri tek tek anlatıyor.

17/25 Aralık operasyonlarına iki bakış var; birincisi bu tam anlamıyla bir yolsuzluk operasyonudur, ikincisi FETÖ’nün bir kumpas operasyonudur.

Bana göre ikisi de doğru.

Olayın kumpas boyutu olduğu bir gerçek ama rüşvet ve yolsuzluk boyutu da kimsenin üstünü örtemeyeceği kadar gerçek.

Çünkü eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın, AB Bakanı Egemen Bağış’ın ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’in Rıza Sarraf isimli kişiyle kirli rüşvet ilişkilerine girdiği gerçeği gizlenemez.

Öte yandan özellikle 25 Aralık operasyonuyla FETÖ’cülerin nihai hedefinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tutuklamak olduğu da bir sır değil.

Kirli çark

17/25 Aralık operasyonundan sonra Rıza Sarraf, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan gibi isimler hakkında yapılan soruşturma 16 Ekim 2014 günü takipsizlik kararıyla sonuçlandı.

Kararda alınan paralar, hediyelerden söz edilirken, Sarraf’ın yaptığı işin söz konusu bakanların görev alınına girmediği dolayısıyla rüşvet sayılmayacağı değerlendirmesi var.

Rüşvet yapılacak iş için bir anlaşma şartına vurgu yapılıyor. Oysa, bu bakanların aldığı paraların ve hediyelerin rüşvet olduğu çok açıktı. Bakanlar nüfuzunu kullanarak Rıza Sarraf’ın kirli düzeninin parçası olmuştu.

Soruşturmada Rıza Sarraf takipsizlik kararı alırken, üç bakan ile ilgili Yüce Divan’da yargılanma yolu TBMM’de AKP’lilerin oylarıyla kapandı.

İfadeler yeni delil

Ama Rıza Sarraf Türkiye’de iken savcılığa verdiği ifadede daha önce söylemediği şeyleri ABD’de tanık olduğu davada anlatıyor. Zafer Çağlayan’a milyonlarca euro rüşvet verdiğini, Egemen Bağış’ın bir bankada adına hesap açılmasına aracılık yaptığı söyledi. Yani hem Rıza Saraf yönünden hem de bakanlar yönünden yeni bir durum var.

Buna göre Sarraf’ın ifadeleri yeni delil sayılarak takipsizlik kararı kaldırılmalı ve rüşvetten soruşturma açılmalı.

Bakanlarla ilgili de TBMM devreye girip rüşvet almaktan yargılama yolunu açmalıdır.

Türkiye, Rıza Sarraf ile bu bakanların giriştiği kirli ilişkileri sırtında kambur olarak taşımamalıdır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.