Vertigo teşhisi için TRV sandalyesi

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Merhaba sevgili okurlarım, geçen haftaki yazımda vertigo ile ilgili bilgiler vermiştim. Bu hafta ise sizlerden bu konuyla ilgili gelen soruları yanıtlamaya çalışacağım. Hadi başlayalım …

Soru: 32 yaşındayım. 2 gündür şiddetli baş dönmesi, mide bulantısı / kusma ve kulaklarımda çınlama şikayetleri ile doktora gittim. Bana vertigo olabileceğimi ve bu rahatsızlığı teşhis için TRV SANDALYESİ olan bir kliniğe gitmemi söyledi. Nedir bu TRV SANDALYESİ? Vertigo H.GÖLKAYA / İstanbul

Cevap: Pozisyonel vertigonun (kristal kaymasının) tanısında günümüzde kullanılan en başarılı yöntemlerden biridir. Özellikle yaşı ileri, kilosu fazla, engelli ya da bel / boyun rahatsızlığı olan hasta grupları gibi tanı konmakta zorlanılan hastalarda son derece etkili bir tanı tekniğidir. Hasta, güvenlik kemeri, bir bacak kemeri, omuz yastıkları ve baş aparatı ile sabitlenir ve etrafında 360 derece döndürebilir. Vertigonuzun teşhisi için TRV Sandalyesi olan bir kliniğe başvurmanız yeterli olacaktır.

Soru: 45 yaşındayım. Aşırı stresli bir işim var. Vertigo hastalığına yakalandım. Stres bu hastalığın oluşmasında etkili midir? Tedavisi için ne yapmam gerekiyor? 

K.GİRGİN / Konya

Cevap: Vertigo nedeni olan ve denge kristallerinin dağılması olarak adlandırılan Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo’da tanı doğru konur ve kristallerin dağıldığı yarım daire kanalı doğru olarak tespit edilirse tek manevra ile on dakika içinde %90’ın üzerinde tedavi sağlanmaktadır. Vertigo tedavisinde hastanın gerekli yaşam şartlarına uyması çok önemlidir. Stresli ortamlardan olabildiği kadar uzak durmanızı tavsiye edeceğim. 

Soru: 8 yaşında bir kızım var. Vertigo teşhisi kondu. Bu yaştaki çocukta vertigo olabilir mi? Tedavisi başarılı olsa bile ilerleyen yaşlarda tekrar yakalanır mı? 

D.BOZ / Erzurum

Cevap: Vertigo yaş aralığı olan bir rahatsızlık değildir. Hemen her yaşta ortaya çıkması mümkün olan bir rahatsızlıktır. Çocuklarda ortaya çıkan vertigoda yetişkinlerde görülen belirtiler gözlenmektedir. Baş dönmesi, huzursuzlanma, sürekli anne babanın yanında durma isteği, mide bulantısı, kulak ağrısı gibi tıpkı yetişkinlerde gözlenen belirtiler ortaya çıkmaktadır. Uzman Kulak Burun Boğaz (KBB) doktoru ile sürdüreceğiniz tedaviden sonuç alabilirsiniz. İlerleyen yaşlarda tekrarlama riski olabilir.

Bu hafta da bu kadar. Size küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Vertigonun tedavisi yoktur inanışı yanlıştır. Vertigo altta yatan hastalığın tanısı doğru yapıldığı takdirde kontrol altına alınabilmekte ve tedavisi sağlanabilmektedir. Vertigoya neden olan hastalığın tanısı her zaman kolay olmadığı için hastalar uzman ekip tarafından modern cihazların bulunduğu merkezlerde değerlendirilmelidir.


Yazarlarımızdan

30 Mayıs 2020, Cumartesi 07:01
30 Mayıs 2020, Cumartesi 07:01
30 Mayıs 2020, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder