Ajandakolik'te bu hafta (13 Ekim 2018)

13 Ekim 2018, Cumartesi 10:04
AA

KADIKÖY TİYATRO BİNASININ TEMELLERİ ATILDI

Kadıköy Belediyesi,İstanbul’un önemli gösteri sanatları merkezlerinden biri haline gelecek ‘Kadıköy Tiyatro’binasının temeli, tiyatro sanatçıları ile birlikte atıldı. Tiyatro salonunun yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Rutkay Aziz,“İnsanoğlunun hayatında önemli anlar vardır. Bu an da benim için o kadar kıymetli. Tiyatronun demokratik kültürün oluşmasında belediyelere önemli görevler düşüyor. Mart ayı bizim için önemli bir ay. Sakın ha sandıklara küsmeyelim. Çünkü güneşli günler göreceğiz” dedi. Konuşmaların ardından tüm sanatçılar sahneye çıkarak Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile beraber projenin açılışını gerçekleştirdi. Proje alanında yüzlerce renkli balon gökyüzüne bırakıldı. Zihni Göktay, “Umarım Tiyatro Kadıköy'de de oynamak nasip olur. 

‘Kadıköy Tiyatro’ tiyatro oyuncularının, Kadıköy Tiyatrolar Platformu’nun, profesyonel tiyatro işletmecilerinin, sahne-ışık uzmanlarının görüş ve önerileri ve dünyadaki örnekleri dikkate alınarak projelendirildi. Sahne tasarımı, ses, ışık, prova odaları gibi farklı konularda ayrı ayrı toplantılar düzenlendi, konunun uzmanları projeye katkı sundu. Tiyatrocuların ihtiyaçları ve deneyimleri gözetilerek mimar Özgür Bingöl ve İlke Barka tarafından tasarlanan tiyatro binası için, Avrupa’daki 13 “blackbox” tiyatro salonu detaylı olarak analiz edildi. Acıbadem - Koşuyolu Bölgesinde, ulaşım ağlarının merkezinde (Metro, Marmaray, Metrobüs, Avrasya Tüneli) inşa edilecek olan Kadıköy Tiyatro,toplam 8.200 m2 kapalı alana sahip olacak. Bölünebilir salonlar, fuayeler, kafeterya ve prova odalarıyla 1.000 kişiye ev sahipliği yapabilecek Kadıköy Tiyatro’da 7 / 24 sanat konuşulup, sanat izlenecek.

MANGA, FATMA TURGUT, MELEK MOSSO, MELİKE ŞAHİN, AYÇA ŞEN; İREM CANDAR VE SİMGE PINAR IF BEŞİKTAŞ’TA…

%100 Açık Sahne’den 17 Ekim’de Sezona Merhaba!

17 Ekim Çarşamba akşamı; müzik sektörünün önde gelen isimlerinden gazeteci Tolga Akyıldız, 18. kez ge​rçekleştireceği “%100 Açık Sahne” etkinliğinde ünlü isimleri bir kez daha IF Performance Hall Beşiktaş’ta ağırlamaya hazırlanıyor.

%100 Açık Sahne’de; maNga, FATMA TURGUT, MELEK MOSSO, MELİKE ŞAHİN, AYÇA ŞEN; İREM CANDAR VE SİMGE PINAR gibi değerli müzisyenler sahne alacak. Müdavimlerinin ‘Tek gecelik festival’ olarak nitelendirdiği %100 Açık Sahne'yi yeni, yetenekli isimlere ve geceye katılımlarıyla onlara görünürlük sağlayan ünlü grup ve müzisyenlere açan Tolga Akyıldız unutulmaz bir müzik buluşmasına yine IF Beşiktaş’ta ev sahipliği yapacak.

Bugüne kadar sahnesinde 150’yi aşkın müzisyeni ağırlayan ve müzik sektörüne yeni isimler kazandırmayı misyon edinmiş %100 Açık Sahne​'nin başka yerde tanık olamayacağınız sürpriz performanslarını izlemek için 17 Ekim Çarşamba akşamı IF Beşiktaş’ta buluşalım. Çünkü #yuzdeyuzaciksahne 'de #muzikbirlestirir ...

Etkinlik biletleri; IF Performance Hall Beşiktaş, Leman Kültür Beşiktaş ve Biletix’ten temin edilebilir.


GHOST (HAYALET) MÜZİKALİ PROVALARI BAŞLADI. 19 EKİM’DE PSM SAHNESİNDE OLACAKLAR...

90’lı yılların Hollywood efsanesi Ghost (Hayalet), müzikal uyarlamasıyla 19 Ekim – 28 Ekim tarihleri arasında Zorlu PSM’de gerçekleşecek 13 performansın provalarına başladı! Müzikleriyle romantizmin bambaşka bir boyutunun eklendiği müzikal; etkileyici efektler ve hikayesinin büyüsüne eşlik eden sahne kurgusuyla izleyicilere eşsiz bir performans sunmaya hazırlanıyor. İngiltere turnesinin ardından önce Dubai’ye uğrayarak İstanbul’a gelecek olan müzikal ekibi, provalarına hız verdi...

Sam ve Molly karakterleri aracılığıyla sınır tanımayan bir aşkı anlatan, zamanının en sıcak filmlerinden Ghost, güçlü performans ve özel efektler aracılığıyla tutkusunu daha çok hissettiren müzikal versiyonuyla Zorlu PSM’ye konuk oluyor. 19 Ekim’de başlayacak 13 performans için müzikal ekibinin Zorlu PSM’de provalarına başladığı Ghost, zamanın en romantik şarkılarından“Unchained Melody” gibi soundtrack’leri dışında, müzikale özel bestelenen parçaları da izleyiciyle buluşturuyor. Filmiyle sayısız ödülün sahibi olan unutulmaz aşk hikayesinin, 2011 yılında Manchester Opera House’ta prömiyeri gerçekleşen müzikal versiyonunun 3 Tony adaylığı bulunuyor.


28. AKBANK CAZ FESTİVALİ

28. Akbank Caz Festivali, 17 Ekim’de Akbank Sanat ve Babylon’da iki konser ile başlıyor. 28 Ekim’e kadar sürecek festival; 100’den fazla sanatçının performansıyla 37 ayrı mekanda 37 konser ile gerçekleşecek. Festival kapsamında ayrıca 3 söyleşi ve 16 atölye çalışması hayata geçecek.

TASARIM TOMTOM SOKAKTA

“Bir Yolculuk Masalı” 18-21 ekim tarihleri arasında İstanbul’un Yaratıcı Mahallesi Tomtom'da

Tasarım Tomtom Sokakta, 18-21 Ekim 2018 tarihleri arasında “Bir Yolculuk Masalı” temasıyla sanat, tasarım ve alışveriş dünyasını şehrin büyülü dokusunda bir kez daha buluşturacak.

Özgün tasarımcı ve sanat eserleri, birbirinden ilgii çekici konularla söyleşiler ve atölyeler, organizasyonun her köşesinde müzik ile dopdolu festival; Tomtom Kırmızı, Tomtom Kaptan Sokak, İtalyan Lisesi ve Tomtom Gardens`da izleyenleri olağanüstü kurgulanmış bir masalın içine sürükleyecek.

Beyoğlu Belediyesi himayesinde gerçekleşecek Tasarım Tomtom Sokakta için özel olarak düzenlenen Tomtom Kırmızı ve İtalyan Lisesi bahçesinde tasarım dünyasının tüm alanlarından çok özel tasarımcılar bir araya gelecek. Birçok yeni ve özgün marka, tanınmış tasarımcılarla beraber ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunacağı gibi Türkiye’nin ve dünyanın önemli tasarım markalarına da ev sahipliği yapacak. Tomtom Kırmızı Avlu’da ise 4 gün boyunca binanın büyülü atmosferinde etkinlik ziyaretçilerine açık lounge ve cafe alanı ile dinlenme ve keyif ortamı sunulacak. İtalyan Lisesi’ndeki söyleşilerde; Hazal Kaya, Başak Pelister, Şah Yaycı, Deniz Başıbüyük gibi isimler yer alacak ve etkinliğe katılanlar atölye çalışmalarında meditasyon ve enerji dengeleme teknikleriyle rahatlarken canlı müzik performanslarında keyifli anlar yaşayacaklar.

“Bir Yolculuk Masalı’na davet ediyoruz bu sene sizleri”

Tomtom Design Management İcra Kurulu Üyeleri Hakan Kodal, Bahar Korçan, Serra Arıkök ve Ayşegül Temel tarafından hayata geçirilen ve 18-21 Ekim’ de beşincisi gerçekleştirilecek etkinliğe, birçok önemli marka özel projeleriyle renk katacak. Bu yılki tema ile ilgili açıklama yapan Bahar Koçan “Bir Yolculuk Masalı’na davet ediyoruz bu sene sizleri. Boyu küçük; ama kalbi ve ruhu kocaman, 8 yaşındaki İncir’in kendini ve dünyayı keşfetme hikayesindeki adımları takip etmeye çağırıyoruz hepinizi. Her yolculuk gibi bu masal da bol sihirli, biraz fantastik, biraz gülümseten, bazen azıcık yürek sızlatan köşelerle, sürprizli odalarla dolu. Keşfetmesi, haritayı takip etmesi ve bilgece yol gösteren karakterlerle tanışması sizden, sizlere sihirli kapıları açmak ise bizden” dedi.

Satılan her biletin 2 TL si eğitim fonuna aktarılacak

5. kez düzenlenen Tasarım Tomtom Sokakta katılımcılara tasarımın yanı sıra sanat, müzik, lezzet ve alışveriş konularında renkli bir dünya sunuyor. Mahallenin mağazalarına, galerilerine, diğer tüm esnafına uzun soluklu fayda sağlayan etkinlik, her geçen yıl merkezine yaratıcılığı koymuş her sektörden kurum, kuruluş, vakıf, dernek, büyük perakende markaları, bankalar, ve otomotiv şirketlerinin katılımı ile canlanıyor. Her yaştan binlerce tasarım ve sanat severi buluşturan etkinlik, tasarımcılara verdiği ödüllerle değer katıyor, yeni iş kanalları oluşturuyor ve genç sanatçıları koleksiyonerler ile buluşturuyor. Her etkinlik sonunda elde edilen gelirin bir kısmı Tasarım Tomtom Sokakta Eğitim Fonu’na aktarılıyor. 18-21 Ekim tarihleri arasında yapılacak etkinlikte satılan her biletin 2 TL si de eğitim fonuna aktarılacak.

TASARIM BİENALİ PARALEL PROGRAMI

5. Tasarım Tomtom Sokakta, İstanbul Kültür Sanat Vakfı 4. İstanbul Tasarım Bienali’ne paralel olarak takip edilebilecek.

Geleneksel TMD Tasarım Ödülleri

Bireysel tasarımcıların yanı sıra perakende sektörünün tasarıma önem veren markalarının da bir araya geleceği etkinlikte, Tescilli Markalar Derneği iş birliğiyle geleneksel olarak gerçekleştirilen ‘Tescilli Markalar Derneği Tasarım Ödülleri’ de sahiplerini bulacak. Ödüller üç kategoride verilecek; “En Özgün Logo”, ”Özgün Ürün” ve “Genç Marka” kategorisi.

Tasarım Tomtom Sokakta etkinliğine; Tomtom Kırmızı, İtalyan Lisesi, Tomtom Gardens Avlusu, Tomton Kaptan Sokak, Boğazkesen Pop-Up Mağazalar ve bölgenin katılımcı mağazaları ev sahipliği yapacak.

İstanbul’un son yıllarda yıldızı parlayan Tomtom mahallesinde gerçekleşen Tasarım Tomtom Sokakta etkinliği, uluslararası alanda tanınan bir tasarım etkinliği olmayı hedefliyor.

Tasarım Tomtom Sokakta aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek:

www.tasarimtomtomsokakta.org


SPAGETTİ TARİFİ ÜZERİNDEN ÖLÇÜLERİ, TASARIMI VE BİENALİ ANLATAN EĞLENCELİ BİR KİTAP 

4. İstanbul Tasarım Bienali’nden çocuklara özel:

UZUN, KOCAMAN, ÇOK! 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından VitrA sponsorluğunda düzenlenen 4. İstanbul Tasarım BienaliOkullar Okulu başlığıyla, 4 Kasım’a kadar altı farklı mekânda her yaş grubundan ziyaretçilerini ağırlıyor. 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında genç bienal izleyicilerine yönelik özel etkinlikler de gerçekleştiriliyor.

İstanbul Tasarım Bienali’nin çocuklara son sürprizi ise, Bernard Van Leer Vakfı’nın katkılarıyla yayımlanan çocuk kitabı oldu. Yekta Kopan’ın yazdığı ve Burcu Ural Kopan’la birlikte tasarladığı, illüstrasyonları Ada Tuncer tarafından hazırlanan UZUN, KOCAMAN, ÇOK!adlı kitap, oyunlar ve hikâyelerle spagetti yapımı üzerinden çocukları tasarım ve ölçü birimleriyle tanıştırıyor.

Geleneksel kitap formatının ötesine geçerek, kat kat açılarak hem okunabilen hem de çeşitli oyunlar ve aktiviteler sunan UZUN, KOCAMAN,ÇOK!, konusunu bu sene bienalin altı mekânından biri olan Pera Müzesi’nde yer alan Ölçekler Okulu’ndan alıyor. Günlük hayatta kullandığımız, ölçüleri, standartları ve normları sorgulayan Ölçekler Okulu’ndan yola çıkarak hazırlanan kitapta çocuklar, domates soslu spagetti tarifiyle başlayarak oyunlar oynamaya ve uzaklık ve miktar bildiren kavramlar üzerine düşünmeye davet ediliyor. Ayıca kitapta yer alan sözlükle birlikte çocuklar, küratör, bienal, tasarım gibi kavramlarla tanışıyor ve bir yandan bienali gezerken, bir yandan pek çok yeni şey keşfediyor, öğreniyor ve eğleniyor.ŞEHRİN MODA VE MÜZİK FESTİVALİ 13 EKİM CUMARTESİ GÜNÜ KÜÇÜKÇİFTLİK PARK’TA

Her yıl farklı bir moda trendi ve bu trend ile bağlantılı müzik gruplarını ağırlayacak olan ‘Moda ve Müzik Festivali’, 13 Ekim Cumartesi günü “Vintage” temasıyla moda ve müzik severleri bir araya getirmeyi hedefliyor. Bu yıl ilki gerçekleşecek olan ‘Moda ve Müzik Festivali’nde festivalseverler 30’lu yıllardan 90’lara kadar modaya yön veren trendlerden örnekler giyerek festival alanına gelecek ve gün boyu keyifli dakikalar geçirecek.

Seyyal Taner ve Kurtalan Ekspres İlk Kez Bir Festivalde Aynı Sahneyi Paylaşacak.

Türkiye’nin ve müzik dünyasının sıra dışı divası Seyyal Taner ve efsane grup Kurtalan Ekspres, son 50 yılı kapsayan ve popüler şarkılarından oluşan şeçkisiyle sevenlerine unutulmaz bir festival yaşatırken, özgün ve birbirinden farklı tarzlarda yorumladığı şarkılarıyla büyük kitlelere ulaşan Ceylan Ertem Moda ve Müzik Festivali sahnesini renklendirecek.

Multiworks’ün düzenlediği festivalde atölyeler, söyleşiler, tasarımcılar, vintage butikler ve sevilen müzisyenlerle geçmişin ruhu günümüze taşınacak. 13 Ekim Cumartesi günü KüçükÇiftlik Park'ta gerçekleşecek olan organizasyonda, Seyyal Taner ve Kurtalan Ekspres’in yanı sıra Ceylan Ertem, Hey Douglas, Kolektif İstanbul ve Flapper Swing sahne alacak. Türkiye’nin ilk ‘dress-code’lu festivali olan ‘Moda ve Müzik Festivali modanın görsel gücüyle, müziğin işitsel gücünü aynı çatı altında buluşturmaya hazırlanıyor. Festival biletleri biletix.com ‘da.

SEPHORA GELENEKSEL GÜLEN CİLTLER FESTİVALİ BAŞLIYOR!

Sephora güzellik tutkunlarını kendini iyi hissettirecek etkinliklerde buluşturmaya devam ediyor.

Cildine ve cilt bakımına özen gösterenlerin heycanlar beklediği Sephora Gülen Ciltler Festivali, Ekim ve Kasım ayında güzellik tutkunlarıyla buluşuyor. Bir gelenek haline dönüşen Gülen Ciltler Festivali tüketicileri cilt bakımı konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

8 Ekim -4 Kasım tarihleri arasında Sephora mağazalarında gerçekleşecek ‘Gülen Ciltler Festivali’, kendini iyi hissetmek isteyen ve cildine özen gösteren güzellik tutkunu kadınları bir araya getiriyor. Heyecanla takip edilen festival süresince, ücretsiz cilt analizi ve ücretsiz cilt bakımı yaptırılırken, kadınlar aynı zamanda cilt bakımı konusunda püf noktaları öğreniyor.

Gülen Ciltler Festivali kapsamında etlinlik gününe ve etkinliğin gerçekleştiği mağazaya özel indirimler meraklılarını bekliyor. Sephora Black üyeleri 2 ve üzeri seçili cilt bakım ürünü alışverişlerinde yüzde 20 indirim kazanırken, Sephora White üyelerine ve yeni kart açtıran müşterilere 2 ve üzeri cilt bakım ürünü alışverişlerinde yüzde 15 indirim uygulanıyor (*)

Bu ayrıcalıklı cilt bakım festivaline katılarak servisten yararlanmak için Sephora mağazalarından randevu almayı sakın unutmayın!TİYATRO BEYAZ

Ölüm döşeğindeki annelerinin başında bekleyen iki kız kardeşin bir ömürlük hesaplaşmasını sahneye taşıyan “Beyaz” oyunu, 16 Ekim Salı akşamı Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) Anadolu yakasındaki tiyatroseverlerle buluşacak.

Özen Yula’nın yönetmen koltuğunda oturduğu, Derya Alabora ve Deniz Çakır’ın birlikte rol aldığı “Beyaz”, yıllar sonra bir araya gelen iki kız kardeşin yüzleşmesiyle izleyenleri derinden etkiliyor.


SERT MALZEMEDEN ESPRİLİ ESERLER: SERGİ

Seramik sanatçısı Melis Kolyozyan, “Over the Rainbow” isimli üçüncü sergisinin açılışını 13 Ekim Cumartesi günü, Kuzguncuk Nail Kitabevi’nde gerçekleştirecek.

Sanatçı “sert malzemeden, esprili eserler” olarak tanımladığı heykelleri ile seyirciyi, komik ve ironik insan figürleriyle hayat bulanhayal dünyasına bir yolculuğa çıkaracak.ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ 6. KEZ SİNEMASEVERLERLE BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR

Her yıl Türkiye ve dünya sinemasının en iyi örneklerinden filmleri; görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine uygun olarak sunan Engelsiz Filmler Festivali, bu yıl 38 film ve birçok etkinlik ile sinemaseverleri bekliyor.

Kültür sanat etkinliklerine katılımın önündeki engelleri kaldırmayı hedefleyen Engelsiz Filmler Festivali, film gösterimlerinin yanı sıra tüm yan etkinliklerini de görme ve işitme engelli bireylerin erişimine uygun olarak sunarken ortopedik engelli sinemaseverlere uygun erişilebilir mekanları tercih ediyor.

Bu yıl altıncı kez düzenlenen Festival, 8-10 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu (SineBu), 12 - 14 Ekim tarihleri arasında Eskişehir’de Taşbaşı Kültür ve Sanat Merkezi (Kırmızı Salon), 17 - 21 Ekim tarihleri arasında ise Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverleri ağırlayacak.

 

 

 Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.