Op. Dr. Esra Çelik Şenel

20 Nisan 2022, Çarşamba 14:10

Morpheus body ile yaz öncesi vücut bakımı

Yaza girerken, liposuction ameliyatlarımız artmakla beraber, vücudundaki deformiteler çok da fazla olmadığı için ameliyat istemeyen hastalarımızda en yeni ve etkili yöntemlerden biri de ‘’morpheus body’’ uygulamasıdır. Kare şeklinde bir uygulama başlığının ucunda 40 adet 0,5 x7mm.lik iğneler bulunur. Uygulama esnasında, cilde batan iğnelerin ucundan cilt altına radyofrekans verilir. Cilt altında ısı hasarı yaratarak, uygulanan derinliğe bağlı olarak, yağ dokusunun erimesini veya sadece cilt sıkılaşmasını sağlar. Bu etki kollajen ve elastin yapımının tetiklenmesi ile elde edilir. Morpheus body uygulamasının burst teknoljisi sayesinde cildi bir kere tarayarak 3 tabakaya aynı anda atış yapma olanağı sağlar ve hem etki artar hem de işlem süresi kısalır. Cilde uygulanan lokal anestezik kremler ile uygulama yapılır.

 Morpheus body hangi alanlarda ve hangi amaçla kullanılabilir?

Vücutta gevşeklik olan her yerde: İç uyluk, üst kollar, sütyen çevresi ve karın gibi

Karın, kollar, kalça ve bacaklardaki çatlakların tedavisinde

Vücutta yağın azalması gereken ve konturun belirginleşmesini istediğimiz her yerde

Evre 1-2 selülitte

Liposuction işlemine kombine olarak

İşlem 1 ay ara ile 1-3 seans arasında önerilir. İşlemden sonra cilt üzerinde oluşan kızarıklıklar genellikle ertesi gün geçer. Ancak 2-3 hafta kadar çok dikkatli bakıldığında görülebilen veya dokunulduğunda cilt üzerinde pütürlü bir hissiyata sebep olan süreç 1 ayda hemen hemen tamamen düzelir. İyileşme sırasında bir miktar kaşıntı olabilmektedir ve bol nemlendirici ile düzelmektedir. Sürecin günlük hayatı etkilemese de bu kadar uzun olması, işlemin ne kadar etkili olduğunun göstergesidir. 1 ayın bitiminde 2. Seans yapılır.

04 Mart 2022, Cuma 11:18

Keskin yüz hatlarına sahip olmak oldukça basit

Yüz hatlarını belirginleştirme estetikleri yanaklar, çene, çene çizgisi, dudaklar, burun, alın, göz altı bölgelerini kapsar. Kişinin ihtiyacına göre hem erkekler hem de kadınlar için uygulanan prosedürlerdir.

Yüz oranlarını iyileştirmek, simetri oluşturmak ve hem denge hem de güzellik elde etmek için enjeksiyon teknikleri ve dermal dolgu maddelerinden faydalanılır. Ayrıca cilt sarkması nedeniyle oluşan sorunların ve hacim kayıplarının tedavisinde de uygulanır. Dermal dolgu maddeleri ile ameliyatsız yüz şekillendirme, en popüler kozmetik tedavilerden biridir ve sonuçlar anında görünür olduğu için yüksek hasta memnuniyeti sağlar. Botulinum toksini ve diğer nöromodülatörlerle birlikte kullanıldığında ameliyatsız bir yüz germe sağlanır.

Yanak estetiği

Daha belirgin veya kontörlü yanaklara sahip olmak için dermal dolgu maddeleri kullanılır. Bölgeye hacim ekleyerek yüzü yeniden dengeleyebilir ve ışığı yansıtan, daha köşeli veya kontörlü bir görünüm sağlanabilir. Yaşlanma nedeniyle, orta yüzdeki sarkma veya sönme elmacık kemiklerinin daha az belirgin olması nedeniyle oluşur. Dermal dolgu maddeleri, daha sağlıklı ve dolgun bir görünüm kazandırmak için yaşlanma sürecinde kaybedilen hacmi geri kazandırır.

Çene ve çene çizgisinin tanımlanması

Zayıf veya tanımsız bir çene hattı varsa, hem ön hem de profilden daha estetik bir görünüm sağlamak amacıyla hacim veya çene projeksiyonu eklemek için dermal dolgu maddeleri kullanılır. Eklenen hacim, çene veya çene boyunca daha keskin, açısal veya tanımlanmış bir çene çizgisi oluşturur. Bu, daha yontulmuş veya köşeli bir çene çizgisi isteyen kadınlar ve daha güçlü bir profil isteyen erkekler için popüler bir tedavidir.

Oval bir yüz oluşturmak

Bazı hastalarda çok güçlü masseter kasları vardır (çiğneme için kullanılır), bu da onlara erkeksi görünebilecek aşırı geniş bir çene çizgisi verir. Kas içine botulinum toksini ve diğer nöromodülatörler enjekte edilerek, daha oval veya kalp şekli yüz şekli oluşturmak için alttaki kası gevşeterek çene çizgisini inceltir. Projeksiyon gerektiğinde çene bölgesine dermal dolgu da eklenebilir.

03 Şubat 2022, Perşembe 11:12

Blefaroplasti ile yorgun bakışlara çözüm

Estetik cerrahi, yaşlanma belirtileriyle savaşmak veya göz kapaklarının görünümünü iyileştirmek isteyen hastalar için üst ve alt kapak ameliyatı imkanı sunuyor. Bu prosedür, blefaroplasti olarak da bilinmektedir.

Blefaroplasti, yüzde en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Prosedürün faydaları arasında daha genç ve dinç bir görünüm sağlar. Bunun yanı sıra göz kapakları çevresel görüşlerini engelleyebilecek kadar deforme olmuş kişiler için daha geniş görüş alanı imkanı da sunar.

Üst ve alt göz kapaklardaki yaşlanma belirtileri

Göz kapaklarınızda şişlik veya düşüklük yaşıyorsanız, göz kapağı ameliyatı sizin için doğru bir seçenek olabilir. Göz kapağı estetiği; göz kapağı derisinin sarkması, üzgün veya yorgun görünen gözler, görsel engel, gözlerin altında şişlik veya koyu halka gibi sorunları gidermek amacıyla uygulanır.

Göz kapağı ameliyatının amacı

Üst ve alt göz kapaklarınız için yaşlanma belirtilerini gidermeyi hedefler. Üst göz kapaklarındaki fazla sarkık derinin alınır. Fazla veya şişkin yağ ceplerinin çıkarılır. Kırışıklıklar yumuşatılır. Alt göz kapaklarındaki koyu halkalar düzeltilir. Bazı durumlarda, özellikle üst göz kapaklarında blefaroplasti tıbbi olarak gerekli bir işlem olabilir.

Ayakta tedavi prosedürü olan blefaroplasti hastanede kalmayı gerektirmez. Göz kapağı ameliyatının tamamlanması yaklaşık 1 saat sürer. Ameliyat lokal ya da genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Bu sayede hastalar işlem sırasında çok az rahatsızlık hisseder. Anestezi uygulamasının ardından göz kapaklarınızdaki fazla deri ve yağ alınır. Daha genç bir görünüm elde etmek için göz kapakları sıkılaştırılır. İşlem kesilere dikiş atılarak tamamlanır. Göz kapağı ameliyatları, kişiye özel olarak planlanarak uygulanır.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

24 Ocak 2022, Pazartesi 15:45

Ciltte oluşan kahverengi lekeler nasıl giderilir?

Kırışıklıklarınız veya sarkmış cildiniz olmasa bile, yaşa bağlı kahverengi lekeler olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden olabilir. Estetik cerrahide lazerle cilt yenileme, darbeli ışık prosedürleri, lazerle tonlama ve kimyasal peeling dahil olmak üzere çok çeşitli kahverengi leke tedavileri mevcut.

Kahverengi lekelerin sebepleri nelerdir?

Güneşe maruz kalma, çoğu yaşlanma belirtisine neden olur. Güneşe maruz kalmak melanin üretimini artırarak düzensiz pigmentasyonu teşvik eder. Güneşin UV ışığı veya bronzlaşma işlemleri kahverengi lekelere neden olabilir.

Kahverengi lekelere; doğum kontrol haplarından veya hamilelik döneminde hormonal değişikliklerden kaynaklanan düzensiz pigmentasyona melazma veya “hamilelik maskesi” denir. Düzensiz pigmentasyon, iltihaplı bir döküntü, orta ila şiddetli akne, ağda, yüz bakımı veya peelingden kaynaklanan kimyasal yanık veya ciltte travmatik bir yaralanma sonrasında da ortaya çıkabilir. Buna postinflamatuar hiperpigmentasyon denir.

Tedavi seçenekleri

Yaşlılık lekeleri veya güneş lekeleri olarak da adlandırılan kahverengi lekeler, yüzeysel lekelerdir. Cildin üst katmanlarını kaldırmak, en etkili tedavi yoludur ve çeşitli prosedürlerle gerçekleştirilebilir. Daha derin cilt pigmentasyonu, hücrelerdeki melanini nazikçe hedef alan ve vücut tarafından doğal olarak uzaklaştırılmak üzere parçalayan özel lazer sistemleri gerektirir. Bu tedaviler şunları içerir:

Yoğun atımlı ışık tedavisi

Kahverengi lekelerin tedavisi için etkili bir seçenektir. Teknik olarak lazer tedavisi değildir, ancak kahverengi lekelere neden olan pigmentli hücreler tedavi etmek için ışık enerjisi atımları kullanılır. Işık tedavisinin faydalarından biri de cildin sıkılaşmasına ve pürüzsüzleşmesine yardımcı olan yeni kollajen üretimini tetiklemesidir.

21 Aralık 2021, Salı 10:48

Gıdı bölgesi problemleri için kombine yöntemler

Vücutta bulunan hiçbir bölge, kişinin yaşını yüzün alt kısmından daha fazla yansıtmaz. Yaş aldıkça özellikle çene ve çene altı bölgesindeki derinin gevşemesine ve sarkmasına neden olabilir. Yüzün alt kısmı boyunca (özellikle çene çizgisi boyunca ve yanakların altında) biriken bu aşırı sarkık deriye genellikle gıdı adı verilir.

Sarkan gıdıdan kurtulmak için birkaç etkili tedavi vardır. Gıdı oluşumunun erken evrelerinde hastalar lazerle cilt germe veya dermal dolgu maddeleri gibi cerrahi olmayan işlemlerden yararlanabilir. Ancak problemli gıdıları olan diğer kişiler için kombine cerrahi müdahale gerekebilir.

Cerrahi teknikler ile tedavisi

Boyun germe ameliyatı (platismaplasti) gıdı için en etkili ama aynı zamanda en invaziv tedavidir. Şiddetli gıdısı veya önemli ölçüde gevşekliği olan hastalar için en ideal kalıcı seçeneklerden biri olabilir. Boyun germe işlemi sırasında, cerrahi olarak fazla deriyi çıkarmak ve gevşek kasları sıkılaştırmak için çene altında veya kulakların arkasında yaklaşık 1 santimlik kesiler yapılarak tedavi sağlanır. Ameliyat anestezi altında gerçekleştirilir. Yağ alma prosedürü olan liposuction işlemi ile birlikte uygulanabilir. Günübirlik işlemdir, hasta aynı gün evine dönebilir. Her cerrahi işlemde olduğu gibi birkaç günlük dinlenme sürecine ihtiyaç vardır.

Cerrahi olmayan teknik: FaceTite

Hastanın yüzünü ve yüzdeki gıdı gibi spesifik bölgeleri tedavi etmek için uygulanan gelişmiş bir şekillendirme sistemidir. FaceTite minimal invazivdir ve cerrahi gerektirmeyen yüz germe estetiği için en iyi alternatiftir. Radyo frekans teknolojisini kullanarak güvenli bir şekilde deri altı düzlemde doku germesi ve şekillendirmesi sağlar.

FaceTite, herhangi bir rahatsızlık hissettirmeden hastanın cildini sıkılaştırmaya ve kendilerini daha genç hissetmelerine yardımcı olur.

En önemli avantajları

02 Kasım 2021, Salı 11:57

COVİD-19 Saçları Döküyor! Sağlıklı ve Güzel Saçlara Sahip Olmak İçin Kendi Yağ Dokunuzu Kullanın!

Çağımızdaki teknolojik gelişim sayesinde antiaging ajanlar saç canlandırılmasında kullanılan ajanlardandır. Bununla beraber saç foliküllerini uyaran hormanal denge, çeşitli moleküller, peptitler, taşıyıcılar ve eksozomlar genetik faktörlerle birleşerek saç sağlığını korumayı sağlarlar. Saçlı deriye uygulanan veya ağızdan alınan ilaçlar da saç dökülmesini önlemekte kullanılan yöntemlerdendir.

Hepimize çok ilginç gelecek yeni bir bilgi de Coronavirüs Tip 19’un (COVİD-19) androjenik saç dökülmesini tetiklediğidir. Bu konuda, 2020 yılında uluslararası dergilerde 2 adet bilimsel makale yayınlanmıştır. Hal böyleyken bu dönemde saç dökülmesi şikayeti klinikte de gördüğümüz gibi hızla artmıştır. Her ne kadar erkek ve kadın tipi saç dökülmesinde dökülen bölgeler farklı olsa da temelde dokudaki, değişim aynıdır. Normalde gelişen ve büyüyen saç köklerinin ölen saç köklerine oranı 7/1 iken, kellik gelişen bölgelerde 2/1’e düştüğü görülür.

FDA tarafından onay verilen minoksidil ve finasterid tedavisi uzun dönemde seksüel disfonksiyon, erektil disfonksiyon, ruhsal bozukluklar, prostat ve meme kanserinde artışlara sebep olabilmektedir.

İnsan kanında bulunan büyüme faktörleri (PRP) saç dökülmesi üzerinde etkili olsa da tek başına uzıun vadede yeterli olmamaktadır. Saç sağlığında en önemli faktör saçlı derinin sağlığıdır. Saçlı derinin;

- Isı dengesi

- Beslenmesi,

- Damarlanmanın ve beslenmenin yeterli olması

Saç foliküllerinin hormonal olarak desteklenmesi, saç ve saçlı deri sağlığı için önemli faktörlerdendir.

18 Eylül 2021, Cumartesi 11:52

Cilt gençleştirme için yağ dokunuzu aldırmaktan çekiniyorsanız çözüm AAPE!

Cilt gençleştirme için vücuttan herhangi bir doku alınmadan yapılan bu uygulamalar nelerdir? Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Esra Çelik Şenel, sizler için tüm detaylarıyla açıkladı.

Advanced Adipose - Derived Stem Cells Protein Extracts, yağ hücresi kökenli protein ekstraktları anlamına gelmektedir. İnsan yağ dokusu kullanarak, cilt gençleştirme saç dökülme tedavileri günümüzde sıkça uygulanan başarılı tedavilerdir.

Ancak bazı hastalarımız yağ dokusu alınması işlemi her ne kadar pratik bir işlem olsa da buna yanaşmayabilmektedirler. Bizi ve hastalarımızı bunun yerini bir miktar da olsa tutabilecek tedaviler arayışına sokmuştur. Cilt gençleştirme için vücuttan herhangi bir doku alınmadan yapılan bu uygulamalardan biri de yağ hücresi kökenli kök hücre protein ekstratları ile cilt gençleştirme ve saç tedavileridir.

İnsan yağ dokularından çok özel yöntemle, mezenkimal kök hücrelerden elde edilen saflaştırılmış büyüme faktörleri liyofilize edilerek flakon halinde kullanıma sunulmuştur. İçindeki suyun tamamen buharlaştırılıp kuru toz haline getirilmesi işlemidir. Beraberindeki çözücü solüsyon da çok özel vitamin ve mineraller içerek bu salgının işlevinin artmasına yardımcı olur.

AAPE formülünde yer alan çok sayıda büyüme faktörü ve sitokinler, kemokinler, proteazlar gibi diğer proteinlerin sinertjistik etkisi sayesinde ciltte ve saç köklerinde güçlü canlandırıcı etki gösterir.

Kök hücre nedir?

Kök hücreler, hücre bölünmesiyle kendilerini yenileyebilen, aynı zamanda çok çeşitli özel hücre türlerine özelleşebilen birincil hücrelerdir. İnsan vücudunda en çok yağ dokusunda bulunur. Bu ekstraktlar multifonksiyonel olduğu için tüm yüz, vücut ve saçta kullanılabilir.

Kök hücreler, hücre çoğalmasını ve farklılaşmasını düzenleyen pek çok faktörü içerir. “Sekretom” adı verilen bir salgıyla, hücrelerimizin yenilenmesi ve yeniden şekillenmesini sağlarlar. Sekretom içeriğindeki kodlar exosome adını verdiğimiz çok küçük taşıyıcı moleküller ile hedef hücrelere iletilir. Böylece hücreler yeniden kodlanır ve yenilenme süreci tetiklenmiş olur.

28 Temmuz 2021, Çarşamba 15:15

Kaş asma tekniğiyle çarpıcı bakışlara sahip olabilirsiniz!

Kaş kaldırma, alın bölgesini gençleştirmek için iplikler kullanılan, gözlerin daha büyük ve canlı görünmesini sağlayan ve minimal girişimsel, estetik bir prosedürdür.

Alın kırışıklıkları, göz kapağı düşüklükleri kişiyi olduğundan daha yorgun, stresli veya yaşlı gösterebilir. Kaş kaldırma, bu yaşlanma belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olur, kırışıklıkları azaltır göz bölgesine daha genç ve daha sağlıklı bir görünüm sağlar.

Yerçekimi ile birlikte yaşlanma ve doğal cilt yapısındaki elastikiyetinin kaybı genel olarak kaşların aşağı inmesine neden olur. Cilt ve yumuşak dokular elastikiyetini kaybettikçe kaşlar ile kirpiklerin arasındaki mesafe azalır. Kaşların pozisyonu kişiyi yorgun, kızgın ve hatta üzgün gösterebilir. Kaş kaldırma kaşları kaldırabilir ve daha genç ve daha estetik bir görünüme kavuşulabilir.

Nasıl uygulanır?

Kaş kaldırma tedavisi sırasında, lokal anesteziyi ta ki ben çok ince bir iğne veya kanül kullanarak sorunlu bölgeye ipler yerleştirilir. İğne deliği büyüklüğünde giriş yerleri mevcuttur.Tedavi oldukça hızlıdır, 15-30 dakika sürer ve sonuçlar genellikle hemen görünür olur. Kaş kaldırma ağrılı bir işlem değildir. Operasyon lokal anestezi uygulanarak yapılır. Bu krem ​​veya enjeksiyon cildinizi uyuşturur, ağrı sinyallerini engeller ve tedavinizi ağrısız hale getirir. Çoğu insan bunun anestezik diş tedavisine benzer bir deneyim olduğunu söyler yani prosedür hissedilir ancak ağrı hissedilmez.

Diğer benzer tedaviler gibi, bu tedaviyle ilgili bazı küçük riskler vardır ancak profesyonel ve tecürebeli bir doktor tarafından yapıldığında kaş kaldırma genellikle güvenli, minimal invaziv bir tedavidir.

İyileşme süreci nasıldır?

Tedaviden hemen sonra küçük, lokalize bir şişlik fark edebilirsiniz, ancak bu genellikle 24-48 saat içinde düzelir ve size daha pürüzsüz bir alın, daha geniş gözler ve daha genç görünen bir görünüm bırakır. Göz altındaki deri çok ince ve hassas olduğu için, iyi sonuçlar almak istiyorsanız, sizi tedavi eden doktorun profesyonel olarak eğitilmiş ve bilgili olması çok önemlidir. İplerin kullanıldığı bir kaş kaldırma 2-6 sene arasında etkinlik görülmekle beraber hastadan hastaya sonuçlar değişmektedir. Göz şeklini de daha estetik hale getirmeye yardımcı olur.