Op. Dr. Esra Çelik Şenel Kompozit meme büyütme
HABERİ PAYLAŞ

Kompozit meme büyütme

Meme büyütme ameliyatları, üç şekilde yapılabilir.

1. Silikon meme protezleri ile meme büyütme

2. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme

3. Kompozit meme büyütme

Uzun yıllardır en çok uygulanan meme büyütme tekniği silikon protezler ile yapılan meme büyütmedir.

Meme protezleri;

*Meme dokusu altına,

*Pektoral kas altına,

*Kas fasyası altına veya dual plana yerleştirilebilir.

Vücudunda herhangi bir yabancı cisim olması fikrinden hoşlanmayan hastalarda ise yağ enjeksiyonu meme büyütme için kullanılır. Ancak yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işleminde beklenti çok yüksek olmamalı. Vücutta yeterli yağ bulunması durumunda bile; yarım-1 beden büyüme sağlayabileceği bilinmeli. Yağ enjeksiyonu, bir çeşit doku aşılamasıdır. Ve yağ enjeksiyonundan sonra konulan yağın yüzde 40-60’ı orada yaşamaya devam eder. Diğerleri erir ve atılır.

Bazen ise hastalarda kompozit meme büyütme denen, hem protez hem yağ enjeksiyonu işlemine ihtiyaç duyulabilir. Özellikle meme altı protez konan hastalarda eğer hastanın kendi meme dokusu çok az ise protez ile aynı anda memeye yağ enjeksiyonu yapmak gerekebilir. Bu sayede silikon protezi gizleyen meme dokusu az olsa da memenin özellikle iç ve üst kadranlarına yapılan yağ enjeksiyonu ile protezin keskin bir hat halinde görünmesi engellenir ve çok daha doğal, yumuşak bir geçiş sağlanmış olur.

Ayrıca, asimetrik memelerde her ne kadar sağ ve sol meme için farklı ebatlarda protez kullansak da simetrinin yakalanması zor olabilir. Bu durumda da yağ enjeksiyonu meme protezine ek olarak yardımımıza koşar.

Tubuler meme dediğimiz, memenin alt kutbunun gelişmediği, keçi memesi görünümdeki memelerde de alt kutupta cilt altına yapılan kesiler ve yağ enjeksiyonunu takiben tubuler meme deformitesinin bir miktar düzelmesi ve silikon meme protezi uygulamasını takiben daha estetik sonuçlar alınması mümkün.

Tek başına meme protezi uygulamasının estetik açıdan çok tatminkar sonuçlar vermeyeceğini düşündüğümüz hastalarda, meme protezi ile beraber yağ enjeksiyonunun kompozit meme büyütme ameliyatını sıklıkla tercih etmekteyiz. Bu sayede çok daha doğal ve güzel sonuçlara ulaşmaktayız.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder