1 yıl içinde düzene giriyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ülkemizde kızlarda adet görme yaşı 9-12 arası. İlk 1 yıl içinde yani taşlar yerine oturana kadar yaşanan adet düzensizliğini normal karşılıyoruz. Ama sorunlar devam ediyorsa bu sürenin sonunda doktora gidin...

Nedeni kansızlık mı?

17 yaşında kızım. Adet dönemim dengesiz geçiyor. Kansızlık sorunum var, çok az adet görüyorum. Sizce neden böyle oluyor? Bunun nedeni kansızlık mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adet görmeye başladıktan ilk 1 yıl içinde adet düzensizliğini doğal kabul ederiz. Ama bunun 17 yaşına kadar devam etmesi hormonal bozukluk yaşadığınızı gösteriyor. Adetlerinizin az olmasına rağmen kansızlık tespit edilmesi muhtemelen sağlıklı beslenmemenize bağlıdır. Kansızlık az adet görmenizin bir nedeni olamaz.

Tekrarlayacak mı?

33 yaşındayım. 2 ay önce hamile kaldım ama dış gebelikmiş. Doktorum operasyon yapmadı. Acaba dış gebelik tekrarlar mı? Çocuk sahibi olabilecek miyim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kadında bir kere dış gebelik gözlenmesi, bu durumunun gelecekte tekrarlama riskini arttırır. Dış gebelik genellikle tüplerde; enfeksiyon, çikolata kistleri veya geçirilmiş karın içi ameliyatlara bağlı olarak oluşan hasarlara bağlı ikincil gelişen bir durumdur.

Bu hasar dış gebelik ilaçla ameliyatsız sonlandırılmış olsa dahi halen devam ediyor. Cenin gelişim aşamasında tüplerden yine rahme ilerleyemeyebilip ikinci bir dış gebeliğe yol açabilir. Bundan sonraki hamileliklerinizin başında çok dikkatli olmalısınız. Hatta bir süre denemenize rağmen gebe kalamazsanız o zaman üreme tıbbı alanında deneyimli bir hekime başvurarak tüplerinizin durumunun bakılmasını sağlayın.

Adetim çok düzensizleşti

24 yaşındayım. 2 aydır kıllanmam arttı ve adetim düzensizleşti. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, öncelikle kadın doğum uzmanına başvurmalı ve ultrason ile rahim ve yumurtalıklarınıza baktırmalısınız. Sonrasında doktorunuz sizden şikayetlerinize yönelik birtakım kan testleri isteyerek altta yatan hormonal bir düzensizlik olup olmadığını araştıracaktır.

Gerek yaşınız gerek şikayetlerinize baktığımda sizde polikistik over sendromu bulunma ihtimali çok yüksek gibi duruyor. Bunu muayene ve kan testlerinizi gördükten sonra doktorunuz netleştirecek şikayetlerinize yönelik size ilaç başlayabilecektir.

Yazarlarımızdan

08 Mayıs 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder