40 yaşındaysanız artık hapı bırakın

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

En güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri haplar. Ama 40 yaşına gelmiş kadınların kullanmasını önermiyoruz. Çünkü beyne pıhtı atılma riski çoğalıyor. Ayrıca 10 yıldan fazla bu hapların içilmesi meme kanseri riskini artırabiliyor.

Adet dışı kanama var

40 yaşındayım ve 20 yıllık evliyim. Bir süredir doğum kontrol hapıyla korunuyorum. Adet dışı kanamam ve bel ağrım var. Sorunum ne olabilir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, 40 yaşına gelen kadına doğum kontrol yöntemi olarak artık hap uygun değil. Hapların 40 yaş sonrası beyne pıhtı atılması riskini arttırıcı yan etkileri var. 20 yıldır bu yöntemle korunduğunuzdan hapı bırakın. 10 yılın üzerindeki kullanımlarda bu tür hormonal ilaçlar meme kanseri riskini arttırır.

Smear testi yaptırayım mı?

Bekarım. Genital bölgemde kabarcıklar vardı. Doktor kondilom olduğunu ve smear testi istedi. Acaba smear testi bekarlara yapılıyor mu? Bekaretime zarar gelmiş olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bakireyseniz smear yaptıramazsınız. Genellikle kondilomlar cinsel ilişkiyle geçiş gösterir. Sizin ilişkiniz yoksa bu yapılar kondilom olamaz. Öncelikle bu yapılardan biyopsi yaptırın, tam olarak ne olduklarından emin olun.

Dış gebelik mi?

4 gün önce kürtaj oldum. Doktorum parça aldı, “Patoloji sonucuna göre dış gebelik olabilir” dedi. Beta hcg tahlili yaptırdım, sonuç 483 çıktı. Kürtaj olmadan öncede sonuç 520 çıktı. Yani değerin düşmemesi dış gebeliğin mi göstergesi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kanda gebelik hormonu 520 olan kadında dış gebelik teşhisi koyabilmek mümkün değildir. Sadece kanda gebelik hormonu değerlerinizi takip etselerdi değer kendiliğinden düşecekti.

Gereksiz müdahale edilmiş. Değerler düşmüş. Buradan da dış gebelik olmadığı, düşük yaptığınız belli. Bunu geçirmiş olduğunuz işlem bile tetiklemiş olabilir.

Enfeksiyon belirtisi mi?

En son adet kanamamı takiben yumurta akı kıvamında kokusuz, renksiz bir akıntı gelmeye başladı. Bu arada 3.5 yıldır spiral kullanıyorum. Bu durum bir enfeksiyon belirtisi olabilir mi? Önerileriniz neler?

CEVAP

Sevgili okuyucum, rahim içi araç kullanan hastalarda vajinal enfeksiyon riski biraz daha artmaktadır, bu doğru. Ama bu genellikle sarı-yeşil renkte ve kokulu olur.

Sizin bahsettiğiniz şeffaf kokusuz akıntı gebellikle her kadında görülebilen yumurtlama zamanına yakın artış gözteren tamemen fizyolojik bir akıntı gibi durmaktadır. Yine de görmeden sadece yorum yapmak doğru olmayacağından size önerim bir jinekolojik muayene olmanızdır.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder