40 yaşındaysanız bırakın

16 Ağustos 2019, Cuma 08:01
AA

En güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri haplar. Ama 40 yaşına gelmiş kadınların bu ilaçları kullanmasını önermiyoruz. Çünkü beyne pıhtı atma riski çoğalıyor. Ayrıca 10 yıldan fazla bu hapların içilmesi meme kanseri riskini artırabiliyor.

Dış gebelik mi?

4 gün önce kürtaj oldum. Doktorum parça aldı, "Dış gebelik olabilir" dedi. Test yaptırdım, 483 çıktı. Kürtajdan önceki sonuç 520. Değerin düşmemesi dış gebeliğin mi göstergesi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kanda gebelik hormonu 520 olan kadına dış gebelik teşhisi koymak mümkün değildir. Sadece kanda gebelik hormonu değerlerinizi takip etselerdi belki kendiliğinden düşecekti.

Gereksiz yere müdahale yapılmış. Değerler düşmeye başlamış. Buradan da dış gebelik olmadığınız, düşük yaptığınız belli. Önerim bu tür cerrahi işlemler yaptırmadan önce ikinci bir görüş almanız.

Tıkanmış mıdır?

2 yıl önce sağ yumurtalıktan 5 santimlik seröz kistadenom alındı. Patoloji temiz. 1.5 yıldır içtiğim doğum kontrol hapını 2 ay önce bıraktım. Açık ameliyatların karın içi yapışıklık ya da tüplerde tıkanıklık yaptığı doğru mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, açık ameliyatlar, kapalı olanlara göre karın içinde daha fazla yapışıklığa neden olur. Ben gerekmedikçe laparoskopi yapılması taraftarıyım. Artık korunmayı bıraktıysanız 6 ay bekleyin.

Bu süre içinde gebe kalamazsanız geçirdiğiniz ameliyat tüplerinizde harabiyet yapmış mı ya da yumurtalık rezervinizde azalmaya sebep olmuş mu bir uzmana başvurarak araştırma yaptırmanızı öneririm.

Hapla korunuyorum

40 yaşındayım. Bir süredir doğum kontrol hapıyla korunuyorum. Adet dışı kanamam ve bel ağrım var. Sorunum ne olabilir?

Endişe etmeli miyim?

Bebeğim 11 haftalık. İkili test yapıldı. Ultrasonda ense kalınlığının 3 mm olduğu tespit edildi. Kan tahlilim henüz çıkmadı. Sizce tereddüt etmeli miyim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bebeğinizin ense kalınlığı beklenenin biraz üzerinde çıkmış. Ama bunda yapan doktorun da deneyimi çok büyük önem taşır. Öncelikle kan sonuçlarınızın da çıkmasını bekleyin.

Dilerseniz noninvazif prenatal tanı testi denilen anne kanında bebekten geçen hücrelerin genlerinin incelendiği yüzde 99 güvenirliği olan bir kan testi daha vardır. Bunda da sıkıntı çıkması halinde kesin tanı koydurtan tek test olan amniosentez yaptırmanız gerekecektir.


Sıradaki haber yükleniyor...